پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34675916 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41447328
کد خبر : 211248 تاریخ ثبت : 1397/5/14 08:47 نظرات تایید شده : 19
رییس شورای شهر بوشهر:

صدور حکم شهردار جدید بوشهر در وزارت کشور مسکوت مانده/ میراث دار پروژه‌های بی‌کیفیت و قرارداد ترکمنچای هستیم

تقاطع غیرهمسطح بوشهر امن است/ بوشهر با بندر بمبئی هند خواهر خوانده می شود

خلیج فارس: رییس شورای شهر بوشهر می گوید: صدور حکم شهردار جدید بوشهر در وزارت کشور مسکوت مانده و این وزارتخانه با وجود تصریح قانون مبنی بر اعلام نظر طی 10 روز، ولی با گذشت 60 روز از انتخاب یونس خسروانی شهردار جدید، اظهارنظری نداشته است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ ابوذر دهدار در نشستی با خبرنگاران و برخی فعالین اجتماعی افزود: اين شورا پس از كشمكش هاي طولاني شخصي را بعنوان شهردار انتخاب نمود كه سوابقي همچون مدير نمونه كشوري را در كارنامه خود داشته و نكته حائز اهميت اينكه در حال حاضر نيز يكي از مديران كل در سازمان هاي موثر استان بوشهر مي باشند كه همين موضوع جهت احراز صلاحيت و شايستگي ايشان كفايت دارد، چه اينكه اگر ايشان چنين صلاحيتي نداشت بايد پرسيده شود اكنون ايشان در سمت فعلي چگونه باقي مانده است؟

وی با بیان اینکه شهروندان بوشهری حق دارند مطالبه گر وضعیت شهرداری باشند، ادامه داد: وقتی مشاهده مي شود حكم شهردار پايتخت با آن همه حساسيت خاص در زماني بسيار كوتاه صادر مي گردد اما تعيين وضعيت شهردار شهر بوشهر براي دومين بار با تاخيري چند ماهه در وزارت كشور گره خورده، مردم حق خواهند دارند خدمتگزاران خود را درباره این وضعیت مورد نقد قرار دهند.  

به گفته دهدار، شهردار منتخب واجد تمامي شرايط ايين نامه احراز تصدي سمت شهردار بوده و در شرایطی که منافع بندر بوشهر و حقوق شهروندان با توجه به عدم تصدي سمت شهردار منتخب با چالش مواجه شده، از مقامات اجرايي بخصوص وزارت كشور انتظار می رود تا نسبت به اعلام نظر خود در خصوص وضعيت شهردار منتخب وفق قوانين اقدام نمايد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه طبق قانون، اگر طی 10 روز وزارت کشور نسبت به عدم صدور حکم شهردار منتخب اظهارنظر نکرد، رییس شورا می تواند وی را منصوب نماید، اظهار داشت: اینگونه نیست و قانون در چنین موردی سکوت کرده است، طوری که صدور حکم برعهده وزیر کشور گذاشته شده و اگر این وزارتخانه تا چندماه هم درباره گزینه شهرداری پاسخ ندهد، باید منتظر اعلام نظرشان باشیم، آنگاه درصورت منفی بودن، اعضای شورا می توانند بر گزینه خود اصرار داشته باشند و پرونده به هیات حل اختلاف می رود. در آنجا هم طی 15 روز باید پاسخ داده شود که برای هر دو طرف (شورا و وزارت کشور) لازم الاجرا می باشد. در این مرحله می باشد که اگر هیات حل اختلاف در مهلت قانونی سکوت کرد، به معنای پذیرش نظر شورا می باشد و ما می توانیم شهردار را منصوب کنیم.

دهدار در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه کاندیدا بودن برخی اعضای شورا جهت تصدی شهرداری و عدم کسب نظر دستگاههای نظارتی از چالش های صدور حکم دو شهردار منتخب این شورا می باشد، تصریح کرد: اینکه عضوی در شورا کاندیدای سمت شهرداری باشد منعی وجود ندارد، ولی درجریان انتخاب دو شهردار منتخب، ما با چنین مسئله ای مواجه نبوده ایم. درخصوص استعلام از دستگاههای ذیربط هم چنین ظرفیتی در قانون پیش بینی نشده که شورای شهر قبل از انتخاب گزینه خود، درباره صلاحیت های افراد استعلام داشته باشد و این دستگاهها هم مسئولیت قانونی درباره پاسخگویی رسمی به شورای شهر ندارند، ضمن اینکه ما وقتی یک مدیر مستقر و مقیم را به عنوان شهردار انتخاب می کنیم، به معنای این است که وی صلاحیت های لازم را دارد که در حال حاضر نیز عهده دار مدیریت می باشد.

وی در خصوص سوالی درباره پیگیری های انجام شده برای صدور حکم شهردار منتخب بوشهر اظهار داشت: با مدیر حراست وزارت کشور، مدیرکل دفتر شهری وزارت کشور، نمایندگان مجلس در این خصوص مراجعات حضوری داشته ایم و توقع می رود وزارت کشور سریع تر درخصوص شهردار منتخب اعلام نظر کند.

دهدار با بیان اینکه شورای شهر به وظیفه اش درخصوص انتخاب شهردار عمل کرده، گفت: از آبان ماه سال گذشته که به دلیل بازنشستگی میگلی نژاد، پایان کار وی اعلام شد، 3 ماه درگیر ماجرای دستور موقتی بودیم که ایشان علیه تصمیم شورای شهر گرفته بود و بعد هم نبی الله دهقانی به عنوان شهردار انتخاب شد که 70 روز تا پاسخ وزارت کشور و سپس ارجاع موضوع به هیات حل اختلاف زمان برد، درخصوص شهردار منتخب با گذشت حدود 60 روز هنوز در انتظار اظهارنظر وزارت کشور هستیم تا اگر منفی باشد، از طریق هیات حل اختلاف اقدام نماییم.

شورای شهر میراث دار قرارداد ترکمنچای و پروژه های بی کیفیت است

رییس شورای شهر بوشهر درخصوص انتقاد پیرامون کیفیت و طولانی شدن برخی پروژه های شهری نظیر چرخ فلک 72 متری گفت: واقعیت این است که شورای پنجم بوشهر میراث دار برخی پروژه های بی کیفیت مثل فانوس دریایی است که ناچار به توقف آن شدیم، یا شاهد قرارداد ترکمنچای درباره پروژه چرخ فلک 72 متری می باشیم که ناچار شده ایم کج دار و مریز با پیمانکار راه بیایم تا به سرانجامی برسد، چرا که شهرداری 3.2 میلیاردتومان بابت آن پرداخت کرده و ضمانت نامه ای هم نگرفته که بتوان علیه شریک پروژه اجرایی کرد، از این رو با پیگیری هایی که داشتیم، شریک پروژه حرکت هایی داشته تا ناچار به تعطیلی آن نشویم، چون منجر به توقف سرمایه های شهرداری در این طرح می شود.

دهدار درباره اینکه چرا مسئولان شهرداری که در این خصوص قصور داشته اند به مراجع قضایی معرفی نمی شوند؟ بیان کرد: واقعیت این است که از یک طرف، ماجرای انتخاب شهردار طی ماههای گذشته ما را معطل کرد و از سوی دیگر اگر مدام به گذشته برگردیم، از رسیدگی به وظایف امروز شورا باز می مانیم، ولی تلاش شده با تغییراتی در مجموعه شهرداری و نظارت بیشتر شورا، شاهد تکرار پروژه های بی کیفیت و قراردادهای ناپخته نباشیم که مصالح شهر و شهرداری در آن رعایت نمی شود.

وی افزود: البته اگر فعالین اجتماعی و شهروندی پیگیر قضایی کردن این موارد باشد، شورای شهر نیز در کنار آنها خواهد بود.

تقاطع غیرهمسطح امن است

دهدار با اشاره به برخی صحبت ها در خصوص غیر استاندارد بودن تقاطع غیر همسطح ورودی شهر بوشهر، بیان کرد: این تقاطع کاملا امن و استاندارد است و تنها فاقد علائم مناسب راهنمایی می باشد که در این خصوص مناقصه برگزار شده و بزودی اصلاح می شود.

به گفته وی، تلاش داریم سالجاری تقاطع غیرهمسطح میدان شهید مطهری و دو پارکینگ طبقانی در خیابان های شهیدمطهری و امام خمینی اجرایی کنیم.

بمئنی خواهر خوانده بوشهر می شود

رئیس شورای اسلامی شهر بوشهر در بخش دیگری از این نشست گفت: جشنواره شب های بندر بوشهر از 16 شهریور ماه امسال به مدت چهار روز در بمبئی هند برگزار می شود.

ابوذر دهدار با بیان اینکه انعقاد تفاهم نامه خواهر خواندگی بوشهر با بندر بمبئی نیز در دستور کار قرار گرفته است.

 افزود: در این ارتباط کمک مالی مناسبی به چند گروه از هنرمندان بوشهری برای اعزام به هند صورت می گیرد و سعی شده تا از ظرفیت هنرمندان برای معرفی آیین ها و سنن بوشهر در بندر بمبئی استفاده شود.