پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34950300 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41721426
کد خبر : 211098 تاریخ ثبت : 1397/5/13 10:40 نظرات تایید شده : 0

نهنگ 14 متری در بندر دیر به گل نشست+عکس

خلیج فارس: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: لاشه نهنگ 14 متری از گونه براید که به گل نشسته است در محدوده پارک ملی دیر- نخیلو شهرستان دیر این استان مشاهده شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ حسین دلشب روز شنبه درگفت و گو با ایرنا افزود: لاشه نهنگ مشاهده شده در حال متلاشی شدن بوده از این رو علائمی از دلیل تلف شدن این نهنگ در بررسی های اولیه مشخص نشده است.

وی اظهار داشت: براساس داده های آماری مربوط به موارد مشابه در سالهای گذشته برخورد با ادوات و شناورهای صیادی و گرفتار شدن در آبهای کم عمق از دلایل اصلی به گل نشستن و اتلاف آنها بوده است.

دلشب یادآور شد: نهنگ ها و دلفین ها از گونه های در معرض خطر انقراض جهانی بوده و برای ادامه زندگی به طور جدی نیازمند کمک هستند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: نهنگ براید از نژاد گرمسیری و از گونه های نادر است که در سالهای اخیر در مناطق مختلف این استان چند مورد از به گل نشستن آن یا سایر گونه های نهنگ مشاهده شده است.

وی بیان کرد: نهنگ ها برای تامین تغذیه خود بصورت اتفاقی از آبهای اقیانوسی به خلیج فارس مهاجرت می کنند.

دلشب ادامه داد: نهنگ براید با سرعت 25 کیلومتر بر ساعت و تا عمق 300 متری دریا در آبهای خلیج فارس، اقیانوس های اطلس، آرام و هند و آبهای مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و آبهایی با حرارت 16 درجه سانتیگراد به بالا زندگی می کند.

وی گفت: سواحل خلیج فارس در مسیر مهاجرت این نهنگ ها نیست و گونه هایی هستند که برای تغذیه خود به خلیج فارس می آیند.

دلشب ادامه داد: در راستای حفاظت از پستانداران دریایی و از جمله نهنگ چاپ کتاب و بروشور، برگزاری کلاس های توجیهی و آموزشی برای صیادان و افراد محلی جهت همکاری مردم منطقه با برنامه های حفاظتی این گونه های مهم دریایی انجام شده است.کلمات کلیدی خبر : حسین دلشب نهنگ دیر