پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 832346 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 5981421
کد خبر : 210972 تاریخ ثبت : 1397/5/11 18:39 نظرات تایید شده : 0

ظریف: برنامه‌ای برای دیدار با پمپئو وجود ندارد

خلیج فارس:وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست اتحادیه جنوب شرق آسیا (آ. سه. آن) گفت: هیچ برنامه‌ای برای دیدار با مایک پمپئو در حاشیه این اجلاس وجود ندارد و قرار نیست دیداری باشد.


به گزارش«خلیج فارس»؛ظریف عصر پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا این را هم گفت که الحاق ایران به پیمان مودت و همکاری آ. سه. آن گام مهمی برای توسعه روابط ایران با پنجمین قدرت اقتصادی جهان است و «تمام مقام‌های ارشد آسه آن و سایر کشور‌های طرف گفت: وگو با تهران نیز درحاشیه این اجلاس بر حفظ برجام و گسترش روابط با ایران تاکید کردند.»

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران توضیح داد: «دیدار با آمریکا کم نداشتیم، شاید دو سال بیشترین دیدار را با آمریکایی‌ها داشتیم، اما دولت کنونی نشان داده که به تعهدات خود پایبند نیست و دیدار برای دیدار معنا ندارد و آمریکایی‌ها باید نشان دهند که دیدار‌ها به توافقی منجر می‌شود که این توافق‌ها رعایت می‌شود.»

به گفته ظریف «بنابراین بی اعتمادی نسبت به تعهد آمریکا واقعیتی است که نه فقط در ایران بلکه درهمه دنیا وجود دارد و نکته دوم این است که اعتیاد آمریکا به تحریم است.»

چند دقیقه بعد از این گفتگو، محمد جواد ظریف و سرگئی لاورف در حاشیه نشست اتحادیه آ. سه آن در سنگاپور دیدار و گفتگو کردند.

روابط دو جانبه، بویژه همکاری‌های اقتصادی دو کشور، مسائل منطقه‌ای و بین المللی از جمله برجام، دریای خزر و سوریه از مهمترین محور‌های گفتگوی دو وزیر خارجه در این دیدار بود.

کلید واژه اظهارات امروز ظریف درباره آمریکا یک عبارت بود؛ «اعتیاد آمریکا به تحریم»
 
ظریف دستکم چند بار در نشست آسه آن از این عبارت استفاده کرد که یک بار آن در قالب توییتی مرتبط با تحریم‌های آمریکا علیه ترکیه بود؛ توییتی که در آن نوشت: تحریم‌های غیر قانونی ایالات متحده علیه دو وزیر ترکیه که دولت همپیمان آمریکاست نشان می‌دهد که نه تنها دولت آمریکا فشار و اخاذی را بجای سیاست ورزی دنبال می‌کند، بلکه اعتیادش به تحریم هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد.

خروج آمریکا از برجام علاوه بر ضربه به اعتبار واشینگتن در جهان، ضربه‌ای اساسی هم به اعتماد کشور‌ها به منطق مذاکراتی آمریکا وارد کرد؛ اعتمادی که بازسازی آن نیازمند تغییر رفتار است.

از این منظر، مفهوم اعتیاد آمریکا به تحریم در واقع پاسخی به تاکید مقام‌های آمریکایی درباره ضرورت «تغییر رفتار ایران» است و تاکیدی بر این واقعیت که این طرف آمریکایی است که باید تغییر رفتار دهد و با ترک اعتیاد به تحریم (که حتی دامن همپیمانان آن مانند ترکیه را گرفته است) و بازگشت به برجام مورد اعتماد جامعه جهانی، وارد روند اعتمادسازی مجدد شود. به بیان دیگر ظریف می‌گوید: آمریکا اعتیاد خود را ترک کند تا اعتماد دیگران را بازیابد.