پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34656340 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41427779
کد خبر : 210455 تاریخ ثبت : 1397/5/8 19:04 نظرات تایید شده : 6
مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر در «خلیج فارس»:

تمام مدجویان روستایی استان خانه‌دار می‌شوند/ کمک بوشهری‌ها به کمیته امداد بالاتر از میانگین کشوری

10 درصد خانوار استان زیرپوشش کمیته امداد/ افزایش مستمری مدجویان با کمک دولت/ 12 هزار یتیم استان زیر چتر حامیان/ صنایع استان به کمک توانمندسازی مددجویان بیایند؛ مانند خوزستان

خلیج فارس: مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) استان بوشهر می گوید: تا سه سال آینده، همه مدجویان روستایی این نهاد صاحب مسکن خواهند شد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ احمد لطفی در جریان بازدید از هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس»، در نشست با مدیرمسئول و خبرنگاران این رسانه ادامه داد: فعلیت کمیته امداد صرفا حمایتی نیست و وظایف متنوعی به منظور توانمندسازی مدجویان دارد، طوری که خدمات فراتر از مستمری دارد و حوزه مسکن، درمان و اشتغال را شامل می شود.

افزایش مستمری مدجویان با کمک دولت

لطفی با اشاره به اینکه با همکاری دولت و مجلس، مستمری مدجویات زیرپوشش کمیته امداد از سال گذشته رشد 3 برابری را تجربه کرد و امسال نیز 14 درصد افزایش یافت خاطرنشان کرد: در گذشته خانواده پنج نفره ماهانه 100 هزارتومان مستمری دریافت می کردند که از سال 96 با کمک دولت، مستمری این خانواده به 400 هزارتومان رسیده و با یارانه نقدی که به حساب سرپرست خانوار واریز می شود، شرایط مناسب تری نسبت به قبل را برای خانواده مددجویان فراهم کرده است؛ هرچند نیازمندی مددجویان بسیار گسترده تر است.

وی با اشاره به صدرو 20 هزار کارت درمانی برای مدجویان کمیته امداد استان تصریح کرد: کمک خوبی به حوزه درمان مددجویان شده و در اغلب موارد بالای 95 درصد هزینه توسط کمیته امدادپرداخت می شود.

12 هزار یتیم استان زیر چتر حامیان

مدیرکل کمیته امداد درباره طرح اکرام ایتام نظیر اظهار داشت: 12 هزار یتیم یا فرزندان زیر هجده سال ناشی از بدسرپرستی زیرچتر حمایت کمیته امداد استان هستند که در قالب طرح اکرام و با مشارکت مردم، مستقیما به حساب آنها مبالغی واریز می شود که سالانه حدود 14 میلیارد تومان در این بخش مشارکت صورت می گیرد.

به گفته وی، جدا از بسته های حمایتی برای دانش آموزان زیرپوشش، 220 دانش آموز استعداد درخشان در طول سال تحصیلی در خوابگاهای کمیته امداد در شهرستان های بوشهر، گناوه، دشتی و دشتستان مورد حمایت قرار می گیرند و بررسی ها نشان می دهد بالای 65 درصد آنها در دانشگاهها و فضاهای کاری مناسب جذب می شوند.

تمام مددجویان روستایی صاحب خانه می شوند

لطفی با بیان اینکه مسکن به عنوان یکی از نیازهای اساسی هر خانواده ای محسوب شده و این مسئله مدجویان دستگاههای حمایتی را بیشتر زیر فشار قرار می دهد خبر داد: براساس برنامه ریزی صورت گرفته، طی 3 سال همه نیازمندان روستایی صاحب مسکن می شوند.

وی با بیان اینکه 3700 نیازمند مسکن در روستاهای استان شناسایی شده، ادامه داد: ساخت هزار واحد مسکونی همزمان با سالروز تولد امام رضا (ع) با مشارکت سپاه پاسداران آغاز شد، همچنین استاندار به این موضوع موثری داشته کرده و قول تامین اعتبار 2 هزار واحد مسکونی دیگر طی دو سال داده است. البته 600 واحد مسکونی مددجویان سال گذشته با مشارکت سپاه پاسداران تحویل شد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: برای هر واحد مسکونی 35 میلیون تومان اعتبار نیاز است که حدود 5 میلیون تومان سهم مددجویان است که البته تلاش می شود از اقوام ایشان که توانمندی مالی دارند یا خیرین کمک های دریافت شود.

مشارکت استان بوشهر بالاتر از میانگین کشوری

مدیرکل کمیته امداد با اشاره به اینکه اشتغال و توانمندسازی مددجویان جزو رویکردهای اصلی این نهاد است، اضافه کرد: طی سالجاری ایجاد 4 هزار مشاغل خانگی از محل تسهیلات دولتی در دستور کار است که سهم کمیته امداد استان 60 میلیاردتومان و بخشی هم از منابع کمیته امداد نظیر صندوق ولایت و خیرین است.

وی با بیان اینکه افزایش مشارکت مردم در برنامه های کمیته امداد نشان دهنده افزایش اعتماد به این مجموعه است تصریح کرد: سال قبل 48 میلیاردتومان مشارکت مردمی در استان داشتیم که در قالب های مختلف از صندوق صدقات تا مشارکت در مسکن، اشتغال، جیره غذایی نیازمندان و... بوده است. این میزان رشد 58 درصدی نسبت به سنوات قبل نشان می دهد و که بالاتر از رشد مشارکت مردم در برنامه های کمیته امداد کشور است.

وی در پاسخی به سوالی درباره کمک جذب شده در صندوق صدقات گفت: سال گذشته نزدیک به 3.8 میلیاردتومان در قالب صندوق های صدقات جذب شد که نسبت به سنوات قبل 30 درصد رشد داشته است.

10 درصد خانوار استان زیرپوشش کمیته امداد

لطفی با تاکید بر اینکه همه کمک های جمع آوری شده برای همان منطقه هزینه می شود و جابجایی صورت نمی گیرد، ادامه داد: امکان دارد فردی در تهران ساکن باشد و نیت کمک به مدجویان در استان بوشهر داشته باشد ولی سایر کمک های جذب شده که از سوی خیرین ما در همان منطقه هزینه شده و جابجایی صورت نمی گیرد.

مدیرکل کمیته امداد استان بوشهر در پاسخ به این سوال که مشارکت دستگاههای صنعتی استان در توانمندسازی مددجویان چگونه بوده است؟ اظهار داشت: اکنون 32 هزار خانوار استان معادل 10 درصد جمعیت خانوار زیرپوشش کمیته امداد هستند که حدود 28 هزار نفر آنها که عمدتا زنان سرپرست خانوار می باشند، مستمری دریافت می کنند.

صنایع استان به کمک توانمندسازی مددجویان بیایند؛ مانند خوزستان

لطفی ادامه داد: مردم استان در کمک به مدجویان سنگ تمام گذاشته و باید دست شان را بوسید که باعث شدند رشد مشارکت مردمی بالاتر از میانگین کشوری باشد، ولی باید گفت ظرفیت های صنعتی استان آنگونه که شایسته و بایسته است در زمینه حمایت و توانمندسازی مدجویان به کمک نیامده است.

وی افزود: مثلا در خوزستان 3 درصد درآمدهای مناطق ویژه و صنعتی به توانمندسازی مدجویان کمیته امداد و بهزیستی اختصاص می یابد و دست آنها برای حمایت گسترده تر از نیازمندان و مستقل کردن مدجویان بازتر از ماست،درحالی که کشور ما را به عنوان استانی صنعتی و نفتی می شناسند ولی از چنین کمک هایی به شکل قانونی که برای صنایع الزام آور باشد محرومیم و اگر مشارکتی هم  از این بخش جذب شده، براساس رایزنی های مدیریتی بوده و نه الزام قانونی همانند آنچه در خوزستان وجود دارد.

ارتقای اعتماد عمومی برای کمیته امداد ضروریست

مدیرمسئول هفته نامه خلیج فارس هم در  این نشست با اشاره به اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) مسئولیت دشواری دارد، گفت: نگاه 10 درصد جمعیت استان که متاسفانه جمعیت بالایی برای استانی کوچک و صنعتی مانند بوشهر است به تلاش و اقدامات کمیته امداد می باشد و بعضا همه شئون زندگی شان به شما وابسته است.

علی احمدی ادامه داد: در برخی مقاطع ورود کمیته امداد به بازی های سیاسی، به اعتماد عمومی که اصلی ترین سرمایه این نهاد می باشد آسیب زده که شایسته است ضمن حفظ و ارتقا این سرمایه اجتماعی، توانمندسازی مدجویان و کاهش وابستگی به مستمری ماهیانه با حمایت بیشتر خیرین و اعتبارات عمومی در دستور کار قرار بگیرد.