پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32460301 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51753279
کد خبر : 209422 تاریخ ثبت : 1397/5/2 17:12 نظرات تایید شده : 0

هشدار ایران به آمریکا: مقابله به مثل می‌کنیم

خلیج فارس:اولیه خودش که یکی از آن‌ها می‌تواند صادرات نفت یا دیگر اقلام باشد، محروم کنند لذا اگر امریکا بخواهد در این مسیر اقدام جدی داشته باشد قطعا با برخورد و عمل مقابله به مثل ما روبرو خواهد شد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد اگر آمریکا بخواهد صادرات نفت ایران را به صفر برساند، ایران مقابله به مثل خواهد کرد.
 
مشروح سخنان سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشور به شرح زیر است:

چه زمانی ایران در برابر تهدیدات اقدام خواهد کرد؟
مبنای سیاست خارجی و نگاه ایران به منطقه و به جهان تلاش برای صلح و امنیت در منطقه و جهان است به طوری که در مبارزه با تروریسم، کوشش برای استمرار امنیت و کنترل ناامنی‌ها همواره پیش قدم بوده و فکر می‌کنم که بخش عمده‌ای از جهان بر این مساله واقف است و آن را تایید می‌کند.
 
هشدار ایران به آمریکا: مقابله به مثل می‌کنیم
درخصوص تهدیدات آمریکا نیز آنچه که واشنگتن در مورد جلوگیری از صدور نفت ایران مطرح می‌کند یک بلوف است و تحلیل‌های قبلی هم نشان داده که آمریکا حتی با داشتن قطعنامه‌های شورای امنیت نیز در این خصوص موفق نبوده است.

امروز هم ادعا می‌کنند که می‌خواهند صادرات نفت ایران را به صفر برسانند بحث ما این است که ما اجازه نخواهیم داد که در گوشه‌ای بایستیم و شاهد این باشیم که به طور ناعادلانه و برخلاف همه موازین بین المللی و با تسری دادن قوانین داخلی آمریکا به سایر کشور‌ها بخواهند جمهوری اسلامی ایران را از حقوق اولیه خودش که یکی از آن‌ها می‌تواند صادرات نفت یا دیگر اقلام باشد، محروم کنند لذا اگر امریکا بخواهد در این مسیر اقدام جدی داشته باشد قطعا با برخورد و عمل مقابله به مثل ما روبرو خواهد شد.

ترامپ در توییت خطاب به رئیس جمهور ایران گفته است؛ دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، شما تاوان آن را خواهید داد بطوریکه در طول تاریخ افراد کمی چنین تاوانی داده‌اند، این سخنان را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
برخی از سیاست مداران به علت عدم آگاهی از عمق مسائل سیاسی و دیپلماسی الفاظی به کار می‌برند که معنای آن را نمی‌دانند و این نوع سخن گفتن در جهان امروز گزافه گویی و قابل اعتنا نیست.

 توصیه من به ترامپ این است که از عصبانیتش کم کند و با آرامش سخن بگوید و بداند که با چه ملت و کشوری فرهنگی و با چه پیشینه‌ای صحبت می‌کند و بداند مردم ایران زیر بار فشار نمی‌روند و گام‌های منفی را با گام‌های منفی و گام‌های مثبت را با گام‌های مثبت پاسخ می‌دهند.

آیا ایران و آمریکا در منطقه به سمت جنگ می‌روند؟
با توجه به اینکه در سیاست خارجی پیش بینی درست نیست من این را پیش بینی نمی‌کنم.

اما با توجه به نوع رابطه ما با سایر کشور‌ها امریکا با این نوع سخن گفتن‌ها سعی می‌کند یک وضعیت تصنعی نامطلوب را نشان دهد تا هزینه دیگران برای رابطه داشتن با ایران را بیشتر کند، اما دولت‌ها به اندازه کافی هوشیارند و این موضوع را درک می‌کنند و تاثیر عمده‌ای این نوع جنگ روانی آمریکا نخواهد داشت.