پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/11/20 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1391554 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41011012
کد خبر : 207493 تاریخ ثبت : 1397/4/21 16:32 نظرات تایید شده : 4
درگیری بر سر آب با یک کشته

تجمع اول هفته در برازجان، درگیری آخر هفته در کازرون!

خلیج فارس: متاسفانه وعده‌های زمین‌مانده سال‌های اخیر مدیریت سابق استان بوشهر در خصوص آب ‌شیرین‌کُن‌ها امروز چالش‌های خود را در استان بوشهر نشان می‌دهد. در این بین فرمانده انتظامی کازرون می گوید: پلیس براساس دستور قانونی، جمع آوری موتورپمپ های کشاورزی در کازرون در دستور کار قرار گرفت.

خلیج فارس: تجمع اول هفته مردم برازجان، مُنجر به درگیری آخر هفته در کازرون استان فارس شد!

به گزارش«خلیج فارس»؛ داستان طبق معمول بر سر «آب» است. بحران آبی که سالهاست کارشناسان هشدار داده و بر ضرورت حل آن تاکید می‌کنند، اما مسؤولان بجای یافتن چاره کار و حل اساسی مشکل، مدام توپ را به زمین یکدیگر می‌اندازند و مردم را به جان هم می‌اندازند! ثمره کار هم این می‌شود که اهوازی‌ها می‌گویند اصفهانی‌ها مقصرند و بوشهری‌ها هم معتقدند کازرون مسیر انتقال آب را بسته؛ درحالی که همگان از تداون خشکسالی و کاهش بارندگی ها مطلع هستند.

شنبه هفدم تیرماه بود که مردم برازجان که دومین شهر پرجمعیت استان بوشهر به شمار می‌رود، در اعتراض به بی‌آبی چند روزه، در میدان 17 شهریور تجمع کرده و برای ساعتی این خیابان را بستند، تجمعی که یکشنبه شب هم ادامه یافت.

برازجانی‌ها آنقدر از حرف خسته شده بودند که حتی اجازه ندادند معاون سیاسی فرماندار دشتستان در جمع تجمع‌کنندگان صحبت کند و با سر دادن شعارهایی مانع از سخنرانی او شدند.

البته حق هم داشتند؛ آب شهرستان دشتستان 260 هزار نفری سالهای سال است که از تصفیه‌خانه بوشیکان کازرون تامین شده و حالا به گفته مسئولان آب فارس، بدلیل خشکسالی طولانی‌مدت، میزان انتقال آب از این خط کاهش چشمگیری یافته است.

به نوشته فارس، در این بین نماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی به جای یادآوری مسئولیتش در هیات رییسه کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس و حمایت هایش از وعده های استاندار سابق که ایجاد آبشیرین کن از جمله این وعده ها بود، با اظهاراتی باعث تنش شد.

محمدباقر سعادت در گفتگو با رسانه ها، تنها راه نجات مردم را جلوگیری از برداشت غیرقانونی آب از خط انتقال کازرون دانست و تاکید کرد: اگر کوچکترین مشکل امنیتی در شهرستان دشتستان رخ دهد مسؤولان فارس مقصر هستند و باید در شورای عالی امنیت پاسخگو باشند؛ چراکه 55 روز است دشتستان در بحران شدید آب قرار دارد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه گله اصلی ما از استاندار فارس و فرماندار کازرون درباره عدم جلوگیری از کار موتورپمپ‌های غیرقانونی است، اظهار کرد: اگر ناجا موتورپمپ‌های غیرقانونی را جمع‌آوری کند و در آن مکان‌ها هم نگهبانی دهند؛ قطعاً مشکلات حل خواهد شد. وزیر اطلاعات و وزیر نیرو هم به این موضوع ورود کرده و معاون امنیتی وزیر کشور هم دستوراتی ابلاغ کرده است.

مسؤولان فارس هم در مقابل این سخنان واکنش نشان دادند. کوروش کرمپور نماینده مجلس به ایرنا گفت: مردم کازرون به دلیل بی‌آبی زندگی و معیشتشان با خطر جدی مواجه است و در وضعیت بدی زندگی می‌کنند؛ برخی مسؤولان بوشهر چگونه از این مردم که در حال حاضر با خشکسالی دست به گریبان هستند توقع آبرسانی دارند؟!

وی ادامه داد: در گذشته آب به اندازه کافی در استان فارس وجود داشت و به بوشهر هم می‌رسید، اما میزان بارندگی‌ها در فارس در یکسال گذشته به نسبت مدت مشابه قبل حدود 65 درصد کاهش داشته و تمام رودخانه‌های استان بین 70 تا 100 درصد خشک شده‌اند. کارشناسان امر در کشور بررسی کنند که اصلاً آبی در استان فارس وجود دارد که مسئولان این استان جلوی آن را بگیرند تا به بوشهر نرسد؟!

وی بعد از ارائه این توضیحات توپ را به زمین بوشهر بازگرداند و با بیان اینکه خشکسالی تنها منحصر به استان بوشهر نیست، گفت: نمی‌توان کم‌آبی دشتستان را متوجه استان فارس دانست. چرا مسئولان بوشهر در زمینه طرح انتقال آب از دریا و شیرین کردن آن اقدامی نمی‌کنند؟

معاون عمرانی استانداری فارس هم گفت: برخی افراد به جای فرافکنی و سلب مسئولیت از خود، با بررسی‌های علمی و عملیاتی به فکر حل مشکل تامین آب آشامیدنی شهروندان بوشهر باشند.

عنایت‌الله رحیمی افزود: مشکل کمبود آب در استان بوشهر با مقصر دانستن دیگران و انداختن مسئولیت به گردن آنها حل نخواهد شد. لازم می‌دانم به عرض مردم استان بوشهر برسانم که از سه سال گذشته تاکنون بارها مکتوب و همچنین در جلسات به شکل رسمی به مسؤولان این استان اعلام کرده‌ایم که با توجه به وضعیت اقلیمی، امکان تداوم آبرسانی از فارس به بوشهر به این شکل فراهم نیست و مسؤولان این استان باید به فکر منابع جایگزین باشند.

وی افزود: با توجه به همجواری استان بوشهر با خلیج فارس، انتظار این است که مسؤولان بوشهر به جای انداختن مسئولیت عدم پیگیری تامین آب پایدار برای مردم این استان به گردن دیگران، تلاش خود را صرف تامین آب پایدار از دریا و دیگر منابع ممکن کنند.

دهقانی، مدیرعامل آب منطقه‌ای فارس هم با تاکید بر خشک شدن چشمه ساسان و کاهش شدید دِبی چشمه سیدحسین کازرون گفت: متاسفانه وعده‌های زمین‌مانده سال‌های اخیر مدیریت سابق استان بوشهر در خصوص آب ‌شیرین‌کُن‌ها امروز چالش‌های خود را در استان بوشهر نشان می‌دهد.

درگیری بر سر آب در کازرون یک قربانی گرفت

فرمانده انتظامی کازرون گفت: یک نفر در اثر درگیری روز پنجشنبه تعدادی از افراد روستایی با پلیس کشته شد.

سرهنگ محمد عبادی نژاد افزود: ماموران انتظامی شهرستان کازرون در راستای اجرای حکم قضایی مبنی بر جمع آوری پمپ های غیرمجاز آب، به یکی از روستاهای واقع در حوزه پاسگاه انتظامی «کمارج» اعزام شدند. ولی هنگام اجرای حکم توسط ماموران انتظامی، تعدادی از افراد آن روستا به اجرای حکم معترض بودند و ضمن تمرد و تعدی به ماموران، اقدام به سنگ پرانی به سمت آنان و ایجاد درگیری کردند.

وی اظهار داشت: در این خصوص ماموران انتظامی پس از اخطارهای فراوان مبنی بر متفرق شدن جمعیت، اقدام به تیراندازی هوایی با سلاح ساچمه زنی کردند که در این میان یک نفر از متمردان به هویت «الف – الف» از ناحیه گردن مجروح و به بیمارستان انتقال داده شد که در آنجا فوت کرد.

سرهنگ عبادی نژاد با بیان اینکه در این درگیری تعدادی از ماموران انتظامی نیز از ناحیه دست و چشم و به وسیله سنگ پرانی افراد مجروح شدند، افزود: نیروی انتظامی مجری قانون است و بر اساس وظایف ذاتی خود در راستای اجرای حکم قضایی در مواجهه با مخلان نظم و امنیت عمل می کند.

وی با اشاره به پرداخت غرامت بابت عدم کشت به کشاورزان اظهار داشت: از آنجا که رودخانه شاپور بخشی از آب مورد نیاز شهرستان دشتستان را تامین می کند، جمع آوری موتور پمپ ها برای آن انجام می شود که اندک آبی که در رودخانه جریان دارد بتواند تابستان امسال آب مورد نیاز شهرستان دشتستان و شهر برازجان را تامین کند.

به نوشته ایرنا، مردم و بهره برداران محلی سال ها از رودخانه شاپور برای تامین آب باغ ها و کشت فصلی با استفاده از موتور پمپ های ثابت و سیار آب برداشت می کردند، اینک که آب رودخانه به شدت کاهش یافته است، مجریان قانون قصد جمع آوری موتور پمپ ها را داشتند که در این میان، برخی بهره برداران زمین های کشاورزی قصد جلوگیری از اجرای دستور را داشتند که در نهایت به درگیری منجر شد.

رودخانه شاپور از ارتفاعات شمال شرق شهرستان کازرون جاری و در محل تنگ چوگان به چشمه ساسان متصل می شود. این رودخانه پس از گذر از نواحی غرب کازرون و دشت خشت و اتصال با چند شاخه فرعی به رودخانه حله می ریزد و در نزدیکی روستاهای جره و میلک وارد دشت شبانکاره شهرستان دشتستان می شود.

این رودخانه در نهایت با پیوستن به رودخانه دالکی استان بوشهر با رود حله به خلیج فارس می ریزد.

دو هزار هکتار کانال انتقال آب در مسیر گذر این رودخانه ساخته شده و با نهرهای سنتی و کانال های انشعاب آب در سال های پر باران زمین ها و باغ های منطقه را سیراب می کند.

در این زمینه
بجای فرافکنی، مشکل آب استان بوشهر را حل کنید
طاقت مردم برازجان طاق شد/ تجمع اعتراضی به بی‌آبی+ فیلم و تصاویر
اتکابه منابع داخلی، راه‌حل کم‌آبی بوشهر