پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34707408 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41478792
کد خبر : 207490 تاریخ ثبت : 1397/4/21 14:24 نظرات تایید شده : 0

هند بندر چابهار را رها می‌کند؟

خلیج فارس:یک دیپلمات بلندپایه ایرانی در هند، به دهلی‌نو درباره جایگزین کردن نفت ایران هشدار داد و از عدم تحقق وعده‌های هند برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار ابراز تاسف کرد.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ بندر چابهار ایران، که به لحاظ تجاری در یک منطقه استراتژیک واقع شده است، یکی از مهمترین دلایل نزدیکی هند به ایران پس از لغو تحریم‌های هسته‌ای در سال ۲۰۱۵ بود.
 
هند بندر چابهار را رها می‌کند؟

مقامات بلندپایه هند و ایران به منظور تقویت روابط تجاری و همچنین توسعه بندر چابهار چندین بار با یکدیگر دیدار کرده و اسنادی را امضا کرده‌اند. اما اکنون پس از خروج یکجانبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و بازگشت تحریم‌های کاخ سفید علیه ایران، سرمایه‌گذاری هند در پروژه‌های توسعه بندر چابهار در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

اگر چه پروژه توسعه بندر چابهار ارتباط چندانی با تحریم‌های نفتی آمریکایی علیه ایران ندارد، اما احتمال پایبندی هند به تحریم‌های نفتی آمریکا و در نتیجه قطع واردات نفت از ایران، ادامه سرمایه‌گذاری هند در پروژه‌های بندر چابهار را تحت الشعاع خود قرار داده است.

مسعود رضوانیان رهاقی، معاون سفیر ایران در هند،  از دهلی‌نو به دلیل عدم اجرای وعده‌های قبلی برای سرمایه‌گذاری در توسعه بندر استراتژیک چابهار انتقاد کرده و گفته اگر هند واردات نفت از ایران را متوقف کند، "مزایای ویژه" را از دست خواهد داد.

این دیپلمات ایرانی هشدار داد اگر هند نفت کشور‌های دیگر (مانند عربستان، روسیه، عراق و آمریکا) را جایگزین نفت ایران کند، تهران امتیازاتی که به دهلی‌نو داده را لغو خواهد کرد.

به گزارش روزنامه هندی اکونومیک‌تایمز، رضوانی تصریح کرد: " متاسفانه، تاکنون قول‌های هند برای سرمایه‌گذاری در توسعه بندر چابهار و پروژه‌های اتصالی‌اش محقق نشده است. اگر همکاری و درگیری هند در بندر چابهار ماهیت استراتژیک دارد، انتظار می‌رود که این کشور اقدامات ضروری و فوری در این زمینه اتخاذ کند".

رضوانیان در سمینار "فرصت‌ها و چالش‌های در حال ظهور در دیپلماسی جهانی و تاثیر آن بر روابط دوجانبه با هند" سخنرانی می‌کرد.

در پی ممانعت پاکستان از دادن دسترسی تزانزیتی به هند، کشور‌های هند، ایران و افغانستان بندر چابهار را گذرگاهی به سوی فرصت‌های طلایی برای تجارت با کشور‌های آسیای مرکزی دانستند. در ماه می ۲۰۱۶، ایران، هند و افغانستان توافقی امضا کردند که به موجب آن با استفاده از بندر چابهار، کریدور ترانزیت و حمل‌ونقل بین سه کشور ایجاد می‌شود.

علاوه بر سرمایه‌گذاری مشترک هند و ایران در چابهار، روابط این دو کشور از منظر صادرات نفت هم حائز اهمیت است. هند دومین مشتری نفت ایران است و ایران نیز پس از عراق و عربستان سومین تامین‌کننده نفت هند به شمار می‌رود. با این حال، آمریکا از مشتریان نفت ایران درخواست کرده که واردات نفت از این کشور را به صفر برسانند.

به گفته اکونومیک‌تایمز، هند با در نظر گرفتن اینکه پروژه بندر چابهار می‌تواند یک ارتباط بزرگ تجاری با کشور جنگ‌زده افغانستان باشد، اهمیت این بندر را با آمریکایی‌ها در میان خواهد گذاشت.