پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34707372 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41478756
کد خبر : 207488 تاریخ ثبت : 1397/4/21 12:24 نظرات تایید شده : 1
براساس ارزیابی نظام رتبه بندی «سایماگو» رخ داد؛

دانشگاه خلیج‎فارس؛ رتبه 28 کشور، 76 خاورمیانه

خلیج فارس: این دانشگاه که در اوایل دهه 70 ایجاد شده، با حدود هفت هزار دانشجو در 29 رشته کارشناسی، 48 رشته کارشناسی ارشد و 13 رشته دکترا فعال می باشد.

خلیج فارس: دانشگاه خلیج فارس بوشهر در آخرین ارزیابی نظام رتبه بندی «سایماگو» در بین 126 دانشگاه کشور رتبه 28 را کسب کرد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ رییس این دانشگاه با اعلام این خبر ادامه داد: در رتبه بندی صورت گرفته دانشگاه خلیج فارس در رتبه 76 خاورمیانه و 668 دنیا گرفت.

عبدالمجید مصلح با بیان اینکه بیش از پنج هزار دانشگاه از سراسر دنیا در این شاخص مورد ارزیابی قرار گرفتند ادامه داد: نظام ارزیابی و رتبه‌بندی بین‌المللی سایماگو (SIR)، به دلیل برخورداری از اعتبار و قدمت همواره مورد رصد و توجه بسیاری از دانشگاه‌های معتبر جهان بوده است.

وی ادامه داد: دانشگاه خلیج فارس با حدود هفت هزار دانشجو در 29 رشته کارشناسی، 48 رشته کارشناسی ارشد و 13 رشته دکترا، جهت گیری خود را در حوزه کار آفرینی قرار داده و از طرف وزارت علوم، به عنوان پایلوت دانشگاه کار آفرین انتخاب شده است.

نظام رتبه‌ بندی سایماگو ( The SCImago Institutions Rankings) توسط گروه پژوهشی به همین نام در دانشگاه گرانادا در اسپانیا اداره می‌شود که براساس تعداد مقاله های علمی موسسه های آموزش عالی کشورهای مختلف که در بانک اطلاعاتی 'اسکوپوس' قرار دارد، آنها را ارزیابی و رتبه‌بندی می‌کند.

هفت شاخص مورد نظر این رتبه‌بندی جهانی شامل برون‌داد (تعداد کل مدارک منتشر شده در نشریات علمی نمایه شده در پایگاه اسکاپوس)، همکاری بین المللی (سهم تولیدات علمی یک موسسه است که در همکاری با موسسه های خارجی تولید شده است)، تأثیر نرمال‌سازی شده (ارتباط بین میانگین تأثیر علمی یک موسسه و میانگین جهانی)، انتشارات با کیفیت بالا (آن قسمت از تولیداتی است که دانشگاه در پرنفوذترین نشریات علمی دنیا منتشر می‌کند)، تخصص( میزان تمرکز با پراکندگی موضوعی تولیدات علمی یک موسسه است)، نرخ برتری ( تولیدات علمی یک موسسه به درصد است که در مجموعه ۱۰ درصد برتر از پراستنادترین مقاله ها در رشته‌های علمی مرتبط با آنان قرار گرفته‌اند) و رهبری علمی (تعداد مقالاتی است که در آنها نویسنده مسئول به موسسه مورد نظر تعلق دارد) است.

در این رتبه بندی، دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، دانشگاه شریف، دانشگاه امیرکبیر، دانشگاه تربیت مدرس، دانشگاه اصفهان و دانشگاه علوم پزشکی ایران رتبه های برتر را دارند.

رتبه بندی 90 دانشگاه ایران در این شاخص اینجا در دسترس می باشد.