پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34515209 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41286767
کد خبر : 207327 تاریخ ثبت : 1397/4/20 12:50 نظرات تایید شده : 0

حمل و نقل فله‌ای کود مرغی در دیر متوقف شود

خلیج فارس: سرپرست شبکه بهداشت و درمان دیر گفت: با توجه به مشکلات ناشی از حمل و نقل غیر اصولی و فله ای کودهای مرغی لازم است از ورود این محموله‌ها به این شهرستان جلوگیری شود.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ احمد آخوندی روز چهارشنبه در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان دیر افزود: نگهداری غیر اصولی و غیربهداشتی کودهای مرغی در مزارع کشاورزی سلامت شهروندان را تهدید می‌ کند و لازم است کشاورزان به توصیه کارشناسان برای استفاده از کودهای مرغی بسته ‌بندی و روش‌های صحیح استفاده در زمین، بخوبی عمل کنند.

وی اظهار داشت: همه دستگاه‌ها و ادارات مرتبط باید در زمینه جلوگیری از ورود و استفاده غیر اصولی از کودهای مرغی فله‌ای همکاری داشته باشند.

آخوندی اضافه کرد: ما مخالف استفاده از کودهای مرغی نیستیم بلکه جایگزین کردن و استفاده از کود های مرغی و حیوانی به ‌جای کودهای شیمیایی مورد نظر و تاکید شبکه بهداشت و درمان است و آنچه باعث نگرانی ما شده استفاده از کودهای فاقد مجوز، غیربهداشتی و فله‌ای است.

وی افزود: خطر استفاده از کودهای مرغی فله‌ای باید جدی گرفته شود و در این ارتباط محموله های کودهای مرغی فله ای ورودی به شهرستان دیر باید متوقف شود.

آخوندی بابیان اینکه یکی از محیط‌ های مناسب تولید مثل مگس، کودهای مرغی فله‌ای و غیربهداشتی استفاده‌ شده در مزارع کشاورزی است گفت: استفاده غیر اصولی و غیربهداشتی از کودهای مرغی در مزارع کشاورزی که به طور معمول به شکل مخلوط با آب و روباز استفاده می‌ شود محیط غنی با رطوبت و مناسب برای تولید مثل مگس فراهم می‌ کند.

وی اضافه کرد: وفور مگس‌ها در منطقه تهدید جدی برای بهداشت عمومی شهرستان است که عفونت‌های مختلف دستگاه گوارش، چشم و پوست را موجب می‌ شود.

وی اضافه کرد: دیسانتری، اسهال، تیفوئید، وبا، عفونت‌های کرمی خاص، تراخم، همه‌گیری اورام ملتحمه، فلج اطفال، دیفتری جلدی و بعضی از قارچ‌ها از جمله بیماری‌های منتقله توسط مگس‌ها است.

آخوندی ادامه داد: استفاده از کودهای مرغی بسته‌ بندی و ضدعفونی شده عاری از هرگونه تخم انگل و حشرات و نحوه صحیح استفاده از این نوع کودها در مزارع کشاورزی مورد تائید و تأکید شبکه بهداشت و درمان است.