پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34508773 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41280335
کد خبر : 207214 تاریخ ثبت : 1397/4/20 07:58 نظرات تایید شده : 0

جاذبه‌های قلعه نصوری سیراف+ عکس

 خلیج فارس: قلعه نصوری در ۲۵۰ کیلومتری شرق استان بوشهر واقع شده است. این قلعه با نام «قلعه شیخ» نیز معروف است و مربوط به اوایل دوران حکمت قاجار است. مصالح استفاده شده در این بنا،‌ سنگ های بزرگ و ملات آن گل و گچ است.  

 
جاذبه های دیدنی قلعه نصوری سیراف

 

در ورودی این قلعه از ضلع جنوبی و رو به خلیج فارس، درب چوبی بزرگی با گل میخ و کنده کاری وجود دارد که بسیار برجسته است. بعد از ورودی اصلی، هشتی بزرگی وجود دارد که از هشت طاقچه ساده تشکیل شده است. هنگامی که یک نفر از هشتی وارد حیاط بیرونی می شود، در ضلع شمالی آن پلکانی برای رفتن به طبقه دوم می بیند.
 
جاذبه های دیدنی قلعه نصوری سیراف1

 

در طبقه اول این بنا یک ایوان با ستون های سنگی و گچبری های جالب و زیبایی قرار دارد. ایوان این طبقه از طرف پنج در چوبی به اتاقی منتهی می شود که در ضلع غربی آن واقع شده است. در این اتاق نیز شاهد یک گچ بری ساده با تزیینات گل و بوته بدون هیچگونه تزیینی و پلکانی به سمت طبقه دوم خواهید بود. در طبقه دوم بنا،‌ایوان ستون داری وجود دارد که سبک کار، تراش و ستون آن شبیه بازار وکیل شیراز است. گچبری های این ستون شامل شاخ و برگ،‌ گل و بوته، فرشتگان و پرندگان است که بر زیبایی این قلعه افزوده اند.
 
جاذبه های دیدنی قلعه نصوری سیراف2

 سنگ ها و گچ های موجود در حیاط قلعه هم خبر از مرمت و بازسازی این قلعه می دهند. جالب است بدانید که خاندان نصوری تا سال ۱۳۵۶ هجری شمسی در این قلعه سکونت داشته اند. همچنین این بنا دارای بادگیری نظیر بادگیر ساختمان های ساحلی حاشیه خلیج فارس است که از ویژگی های معماری ساختمان های دوران قاجاریه است.

 
جاذبه های دیدنی قلعه نصوری سیراف3


کلمات کلیدی خبر : قلعه نصوری سیراف