پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 48489369 تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 25724225
کد خبر : 206795 تاریخ ثبت : 1397/4/17 07:54 نظرات تایید شده : 14
مدیر آبفا فارس: آماده میزبانی بزرگان دشتستان هستیم

طاقت مردم برازجان طاق شد/ تجمع اعتراضی به بی‌آبی+ فیلم و تصاویر

خلیج فارس: بی آبی چندین روزه، طاقت مردم برازجان را طاق کرد و براساس فراخوانی که در فضای مجازی، ساعت 19 روز شنبه مردم را به خیابان کشاند.

خلیج فارس: بی آبی چندین روزه، طاقت مردم برازجان را طاق کرد و براساس فراخوانی که در فضای مجازی، ساعت 19 روز شنبه مردم را به خیابان کشاند. در هفته های گذشته نیز مردم شهر وحدتیه در اعتراض به بی آبی چند روزه، برای ساعتی مسیر شیراز-بوشهر را بستند.

 به گزارش «خلیج فارس»؛ تجمع برازجان که تا ساعت 23 شنبه شب در میدان 17 شهریور ادامه داشت، آمد و شد خودروها در خیابان های منتهی به این مسیر را مختل کرد.

در این تجمع اقشار مختلف مردم با سردادن شعارهایی نسبت به مشکلات ایجاد شده برای تامین آب و بی نظمی در توزیع آن ابراز گله مندی کردند.

به نوشته ایرنا، تجمع کنندگان که همراه خود دست نوشته هایی داشتند اعلام کردند این وضعیت زندگی آنان را با مشکلات جدی روبرو کرده است.

معاون سیاسی فرمانداری دشتستان نیز با حضور درجمع تجمع کنندگان قصد بیان اقدام های انجام شده برای رفع مشکلات فراروی مردم را داشت که افراد با سردادن شعارهایی مانع آن شدند.

آب شهرستان دشتستان از تصفیه خانه بوشیکان کازرون تامین می شود که بدلیل خشکسالی طولانی مدت، میزان انتقال آب از این خط کاهش چشمگیری یافته است.

در همین خصوص، ستوده سرپرست معاونت عمرانی استانداری بوشهر گفته: باتوجه به اینکه بخشی از آب رودخانه شاپور توسط کشاورزان شهرستان کارزون مصرف می شود مسوولان استان بوشهر در راستای تامین آب مردم به ازای هر هکتار 14 میلیون تومان بابت عدم کشت محصول به کشاورزان پرداخت کرده اند تا کشت نکنند، اما کشت صورت گرفت و کشاورزان نسبت به تعهدات خود پایبند نبودند.

ستوده ادامه داد: با توجه به کاهش بیش از 50 درصدی ورودی آب از خط کازرون به دشتستان، بخشی از آب این شهرستان را از خط کوثر تامین خواهیم کرد.

خط کوثر روزانه 200 هزار متر مکعب آب را از سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد به استان بوشهر منتقل می‌کند و 60 درصد مردم استان از این خط بهره‌مند هستند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نیز گفت: حفر 11 حلقه چاه در دستور کار است که دو حلقه چاه تا کنون حفر شده و دو حلقه چاه دیگر نیز تا هفته آینده یا کمی دیرتر به بهره‌برداری خواهد رسید.

کیقباد یاکیده افزود: خط کازرون باید روزانه 80 هزار متر مکعب آب را به دشتستان منتقل کند که این میزان کمتر از نصف شده است.

دشتستان با 261 هزار نفر جمعیت نخستین شهرستان استان بوشهر از نظر وسعت و دومین شهرستان از نظر جمعیت است.

مدیرعامل آبفای فارس: خواستار میزبانی از بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان هستیم

مدیرعامل آب منطقه ای فارس در این خصوص می گوید:‌ با افتخار خواستار میزبانی از بزرگان، ریش سفیدان و اعضای شوراهای اسلامی شهر و روستا شهرستان دشتستان در کازرون هستیم، برای بازدید میدانی از وضعیت منابع آبی که به دشتستان می آید و همچنین خواستار بررسی موضوع توسط بزرگان و ریش سفیدان منطقه دشتستان و همچنین هم اندیشی و چاره اندیشی در جهت مدیریت مصرف و ارائه راهکارهای کاربردی جهت حل مشکلات فعلی و آتی هستیم.

حمیدرضا دهقانی افزود : در فروردین ۹۶ از محل ایستگاه بوشیگان کازرون ۵۰۰۳ لیتر در ثانیه به دشتستان پمپاژ شده است که این رقم در فروردین سالجاری بدلیل خشکسالی و کمبود آب های زیر زمینی به ۸۸۱ لیتر در ثانیه رسیده است. همچنین این رقم در خردادماه ۹۶ از محل ایستگاه ۷۰۹ لیتر در ثانیه بوده که در خرداد سال جاری به رقم ۴۰۷ لیتر در ثانیه کاهش یافته است.

وی که در دهه 80 مدیرعامل آبفای استان بوشهر بوده، ادامه داد: با توجه به روند کاهش شدید نزولات آسمانی و پایین آمدن سطح آبهای زیر زمینی این وضعیت امروز دشتستان از سالها پیش قابل پیش بینی بوده است و باید نسبت به تامین بخشی از نیاز موجود از خط کوثر یا در درازمدت از آبشیرین کن اقدام شود.

دست آخر اینکه متاسفانه وعده های زمین مانده سال های اخیر مدیریت سابق استان در خصوص آبشیرین کن ها، امروز چالش های خود را در برازجان و البته استان بوشهر نشان می دهد.