پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 27723516 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23640241
کد خبر : 206129 تاریخ ثبت : 1397/4/12 12:18 نظرات تایید شده : 0

تهدید ترامپ به خروج از سازمان تجارت جهانی

خلیج فارس: رئیس‌جمهوری آمریکا در سخنانی سازمان تجارت جهانی (دبلیو.تی‌.او) را تهدید کرد اما با این حال گفت دولتش اکنون هیچ طرحی ندارد. این اظهارات پس از آن مطرح شد که پیش‌نویسی از یک قانون که به آمریکا اجازه می‌دهد قوانین تجاری این سازمان را دور بزند، به بیرون درز کرد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایسنا؛ دونالد ترامپ در کنار مارک روته، نخست‌وزیر هلند به خبرنگاران در کاخ سفید گفت: سازمان تجارت جهانی رفتار بسیار بدی با ایالات متحده داشته است و امیدوارم آنها راهشان را تغییر دهند. آنها سال‌های سال‌ است که رفتار بسیار بدی با ما دارند و برای همین است که ما با سازمان تجارت جهانی ضرر می‌کنیم.

تهدید ترامپ به خروج از سازمان تجارت جهانی

رئیس‌جمهوری آمریکا سپس بدون توضیح دیگری گفت: ما اکنون برنامه‌ای نداریم اما اگر آنها رفتار مناسبی با ما نداشته باشند، اقدامی صورت می‌دهیم.

سخنان ترامپ پس از آن مطرح شد که مشاوران کاخ سفید که از او دستور گرفته بودند تا لایحه‌ای برای کشورشان به منظور دور زدن قوانین تجاری سازمان تجارت جهانی تدوین کنند به پاسخ ناخوشایندی رسیدند: قانون فارت!

این سند پنج برگی که یکشنبه به دست پایگاه خبری آکسیوس رسید، شامل جزئیاتی برای دور زدن تعرفه‌ها بود اما دستیاران ترامپ ظاهرا سر واژه عنوان خودشان را بررسی نکرده بودند و همین منجر شد تا مورد تمسخر قرار بگیرند. این لایحه با نام کامل "قانون تعرفه منصفانه و متقابل ایالات متحده" به معنای رها کردن اصول بنیادین مورد توافق آمریکا با سازمان تجارت جهانی است. طبق گزارش آکسیوس، ترامپ خواستار خروج کشورش از سازمان تجارت جهانی است اما وزیر خزانه‌داری آمریکا این گزارش را "دروغ و اغراق‌آمیز" توصیف کرد.

آکسیوس گزارش داد، این قانون به رئیس‌جمهوری آمریکا اجازه می دهد تا اصل "عدم تبعیض" سازمان تجارت جهانی را که به کشورها اجازه نمی‌دهد با شرایط متفاوت با شرکای تجاری متفاوت بدون داشتن یک توافق تجاری رسمی معامله کند، نادیده بگیرد.

-->