پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34938879 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41710018
کد خبر : 206085 تاریخ ثبت : 1397/4/12 12:45 نظرات تایید شده : 1
یک آمار قابل تامل؛

ازدواج 7 کودک زیر 10 سال در بوشهر!+جدول

خلیج فارس: یک آمار قابل تامل نشان می دهد متقاضیان ازدواج در سنین کمتر از 15 سال در بوشهر کم نیست، هرچند در لابه لای گزارش های مدیران پنهان می ماند و بدان پرداخته نمی شود.

خلیج فارس: چند دهه پیش شاید ازدواج دختر 14 ساله خیلی هم دور از انتظار نبود، اما این سالها ماجرا بسیار متفاوت شده و تصور این موضوع سخت است که بشنویم دختر یا پسری در محدوده 12، 13 ساله به جای نشستن بر نیمکت مدرسه و گذراندن دوران نوجوانی بر سر سفره عقد حاضر شود و بار مسئولیت یک زندگی را به دوش بکشد. در این بین نخستین جمله‌ ای که از دهان‌ ما بیرون می‌ آید این است که این همه عجله برای چیست؟!

5 درصد ازدواج های استان بوشهر زیر 15 سال

به گزارش «خلیج فارس»؛ حالا یک آمار قابل تامل نشان می دهد متقاضیان ازدواج در سنین کمتر از 15 سال در بوشهر کم نیست، هرچند در لابه لای گزارش های مدیران پنهان می ماند و بدان پرداخته نمی شود.

بنا به آمار اداره کل ثبت احوال استان بوشهر، در سال گذشته 354 نفر که کمتر از پانزده سال داشته اند، پای سفره عقد نشسته و به زندگی زناشویی سلام کرده اند.

همچنان که پیش بینی می شود، بخش عمده زوجین نوجوان شامل جنس مونث هستند، طوری که پارسال 350 دختر زیر 15 ساله پیمان زناشویی بسته اند. اما سهم پسران از این ازدواج ها 4 نفر (معادل 5 صدم درصد) بوده است.

براین اساس، مجموعا 5 درصد ازدواج های استان در سال گذشته مربوط به زیر 15 ساله ها بوده است.

7 پیوند زناشویی برای زیر 10 ساله ها

جالب اینکه زوجین زیر 10 ساله نیز در استان وجود داشته که در آمارهای ثبت احوال استان شامل 7 مورد می شود؛ هرچند در آمارهای ثبت استان به صورت تفیکیکی و دقیق مکان های ثبت آن مشخص نشده ولی می توان آن را شامل مناطق روستایی یا نقاطی از استان دانست که رسومات سنتی منجر به عقد دختر و پسر در سنین پایین می شود.

ازدواج هایی که براساس قوانین موجود کشور، با دریافت حکم رشد از دادگاه به ثبت می رسند.

آمار 95 چگونه بوده؟

بررسی آمار ثبت احوال بوشهر در سال 95 نشان می دهد سهم ازدواج های زیر 10 سال 9 مورد بوده که همگی دختر بوده است.

همچنین محموعا 293 ازدواج زیر 15 ساله در استان ثبت شده که 82 درصد آن دختران و 28 درصد هم پسر بوده اند.

همه این اتفاقات در شرایطی رخ داده که بررسی ها نشان می دهد میانگین سن ازدواج مردان بوشهری 28 سال و زنان 23 سال است.

در این خصوص استان های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه مجموعا با آمار سالانه حدود 4 هزار ازدواج زیر پانزده سال، در سطج کشور رکوردار هستند، با این حال هرچند استان بوشهر در ازدواج نوجوانان با رکوردداران کشوری فاصله دارد، ولی همین ارقام نیز قابل تامل است.

مخاطرات ازدواج در نوجوانی

یک روانپزشک در خصوص ازدواج در سنین پایین گفت: دو معضل اصلی این گونه ازدواج ها، ناباروری و نرسیدن به بلوغ فکری است.

دکتر زهرا موسوی افزود: هر فرد در دوران زندگی باید مراحل تکاملی خود را در کمال آرامش و آسایش به دور از استرس های محیطی طی کند.

وی با اشاره به مراحل تکاملی شش تا 12 سال، 12 تا 20 سال و دیگر مراحل رشد انسان ادامه داد: سن ازدواج از 20 سالگی به بعد است و وقتی فرد قبل از این سن اقدام به ازدواج کند دچار چالش هایی خواهد شد و شخصیت فرد دستخوش یک سری تغییرات نامعقول می شود.

وی اظهار کرد: ازدواج در سن پایین موجب ایجاد استرس های مختلف گردیده و عملکردهای دفاعی متزلزل می شود، در نتیجه در تمام مراحل زندگی فرد ایجاد مشکل می کند.

وی در ادامه گفتگویی که با ایرنا داشته، اضافه کرد: تداخل مراحل نوجوانی، جوانی، مادر و همسر شدن در یکدیگر برای شخصی که در سن پایین ازدواج می کند، مانع از آن می شود که هر یک از این مراحل به شکل مقبول طی شده و در هر مرحله احساس کمبود خواهد کرد.

وی گفت: با توجه به اینکه در ازدواج با سن پایین، فرد نمی تواند نیازهای دوران نوجوانی و جوانی خود را طی کند، همیشه در حسرت گذشته خواهد ماند و رشد نکردن عملکردهای دفاعی موجب ایجاد مشکلاتی در زندگی فرد شده و در ایفای نقش های خود به عنوان همسر، مادر و دیگر نقش های اجتماعی با اشکالاتی مواجه خواهد شد، مگر آنکه استثنایی وجود داشته باشد.

دکتر موسوی افزود: یکی دیگر از معضلاتی که در سنین پایین وجود دارد باروری است و طبق نظر کارشناسان علم روانپزشکی، مادران در این سنین نمی توانند مراقبت کافی از نظر جسمانی، فیزیکی و عاطفی از کودکان خود انجام دهند.کلمات کلیدی خبر : ازدواج ثبت احوال