پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40632041 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3539274
کد خبر : 203381 تاریخ ثبت : 1397/3/24 10:20 نظرات تایید شده : 0

تصميم غیرمنتظره کانادا عليه ایران

خلیج فارس: جاستين ترودو، در رابطه با تهران 180 درجه‌ چرخش کرده ‌است. نخست‌وزير جوان کانادا روز گذشته اولين فردي از جناح ليبرال بوده که در حمايت از طرح توقف احياي رابطه با تهران قيام کرد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ مجلس عوام کانادا روز سه‌شنبه طرح توقف همه مذاکرات با ايران براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک را تصويب کرد. طبق اين مصوبه، سپاه پاسداران ايران در «فهرست گروه‌هاي تروريستي» قرار گرفته است. کانادا در سال 2012 بسيج و سپاه پاسداران را تحريم کرده بود. سال 95 نيز آمريکا، سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌هاي تروريستي قرار داده بود.

هنگام رأي‌گيري درباره اين طرح که به صورت قيام و قعود انجام شد، ابتدا نمايندگان محافظه‌کار به‌عنوان حمايت از اين طرح قيام کردند. جاستين ترودو، نخست‌وزير کانادا، نيز نخستين کسي بوده که از جناح ليبرال به‌عنوان موافق با اين طرح قيام کرد.

اعضاي کابينه نفرات بعدي بودند. قيام ترودو و موافقت او با اين طرح موجب شگفتي بسياري از رسانه‌ها شده‌ است. ترودو نخست‌وزيري است که از زمان روي‌کارآمدن دنبال احياي رابطه اتاوا- تهران بوده از همين رو، چندين دور مذاکره کارشناسي بين کارشناسان دو کشور نيز برگزار شده است. طرح توقف احياي رابطه تهران- اتاوا به پيشنهاد گارنِت جـِـنِس، نماينده محافظه‌کار، در مجلس عوام کانادا مطرح شد.

روزنامه «تورنتوسان» حمايت جاستين ترودو از اين طرح را غيرمنتظره دانسته و نوشته است: ماه گذشته جناح ليبرال در سنا باعث ناکامي طرح مشابهي شد و محافظه‌کاران در مجلس عوام کانادا انتظار نداشتند ليبرال‌ها از اين طرح حمايت کنند؛ اگرچه اين طرح هنوز نهايي نيست و براي تصويب نهايي بايد به سنا برود.

قدم‌به‌قدم موفق خواهيم شد
طرح توقف احياي رابطه با تهران، آن‌هم در کشوري که ايرانيان مقيم‌ آن جمعيت و تکاپوي بالايي دارند، بدون بازتاب نخواهد بود. کنگره ايرانيان مقيم کانادا، براي مواجهه با اين طرح کمپين مخالفت راه انداخت و مذاکراتي نيز انجام داد. سه روز قبل، رئيس کنگره ايرانيان کانادا در توييتر خود نوشت: «نيم‌ساعت پيش مطلع شديم محافظه‌کاران [سناي کانادا] طرحي را عليه ايران در مجلس کانادا به رأي خواهند گذاشت. بخشي از اين طرح از دولت کانادا مي‌خواهد هرگونه گفت‌وگو و مذاکره ديپلماتيک با ايران را متوقف کند».

او سپس از مخاطبان خواست به کمپيني که عليه اين طرح درست شده بود، بپيوندند. او همچنين گفت که با وجود تلاش‌ها، برخي نمايندگان احزاب ديگر مجلس کانادا نيز از طرح پيشنهادي محافظه‌‌کاران حمايت مي‌‌کنند؛ ولي بازهم مخاطبان را تشويق به پيوستن به کمپين و گذاشتن پيام براي نمايندگان مجلس کرد. 13 ژوئن اما روز خوبي براي ايرانيان مقيم کانادا نبود. احمدي نوشت: «سعي خودمان را کرديم؛ اما متأسفانه طرح پيشنهادي محافظه‌کاران رأي آورد. نمايندگان حزب نئودموکرات و حزب سبز رأي منفي دادند. هزاران نفر از ايرانيان کانادا در 24 ساعت گذشته براي اعتراض به اين طرح با نمايندگان خود تماس گرفتند. از آنها متشکرم و اطمينان دارم قدم‌به‌قدم موفق خواهيم شد».


مصوبه مجلس کانادا الزام‌آور نيست
به گزارش ايرنا، تارنماي خبري تورنتوسان دراين‌باره نوشت: طرح یادشده با محکوم‌کردن «حکومت ايران» خواستار «توقف فوري هرگونه مذاکرات يا گفت‌وگو با تهران براي احياي روابط ديپلماتيک» شده است. اين مصوبه گرچه الزام‌‌آور نيست، اما حمايت حزب حاکم و نخست‌وزير کانادا از آن مي‌تواند نشان‌دهنده چرخش مواضع در قبال تهران باشد. مشخص نيست چه موضوعي موجب اين چرخش ناگهاني شده است. شايد آن‌طور که يک منبع امنيتي گمانه‌زني مي‌کند، رئيس‌جمهوري آمريکا در اجلاس گروه هفت، ترودو را در اين زمينه تحت فشار گذاشته باشد. دليل ديگر هم مي‌تواند کسب حمايت جامعه ايرانيان مخالف جمهوري اسلامي در کانادا باشد که نارضايتي‌شان از ترودو رو به افزايش گذاشته است. هفته‌اي که گذشت اجلاس گروه هفت، با نتايج نه چندان خوشايندي به پايان رسيد، جنگ آمريکا با کانادا و کشورهاي اروپايي بر سر تعرفه‌ها در اين اجلاس شدت گرفت و ملاقات ترامپ و ترودو نيز بدون دستيابي به نتايج مثبت برگزار شد.

لابي پرقدرت اسرائيل
کانادا سال 2012 اندکي قبل از انگليس در گرماگرم دولت احمدي‌نژاد، رابطه‌اش با ايران را قطع کرد. ۱۷ شهريور ٩١ (هفتم سپتامبر ۲۰۱۲) وزارت امور‌ خارجه دولت تندروي وقت کانادا، سفارت خود در تهران را تعطيل کرد. کانادا کارمندان سفارت ايران در اين کشور را «عنصر نامطلوب» توصيف کرد و به همه کارمندان سفارت ايران در خاک کانادا مهلت داد بعد از پنج روز خاک اين کشور را ترک کنند. آنها همان زمان حضور ايران در سوريه و تلاش براي حفظ بشار اسد و برنامه هسته‌اي ايران را بهانه اين قطع رابطه اعلام کردند.

اما از کسي پوشيده نبود که دولت وقت کانادا به‌شدت تحت‌تأثير اسرائيل و لابي‌هاي اين رژيم بود. پس از روي‌کارآمدن دولت ليبرال «جاستين ترودو»، او ابراز علاقه کرد که رابطه با تهران را از سر بگيرد چه آنکه، بخشي از پايگاه رأي او، ايرانيان مقيم کانادا بودند. تهران و اتاوا براي ازسرگيري روابط ديپلماتيک وارد گفت‌و‌گوهاي اوليه شدند. به‌تدريج نشست‌هايي با حضور مقام‌هاي دو طرف برگزار شد و سرانجام وزيران امور خارجه دو کشور در حاشيه مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 2016 با يکديگر ديدار کردند. اين ديدارها در سطوح کارشناسي نيز ادامه يافت ولي با وجود مثبت‌بودن ديدارها و نتايج آن هيچ گامي عملي، براي ازسر‌گيري رابطه انجام نشد. يک کارشناس در اين حوزه به ما مي‌گويد «اگرچه از سوي دولت کانادا، براي ازسرگيري رابطه ابراز علاقه مي‌شد، اما هيچ اقدام عملي انجام نگرفت».

به عنوان مثال در حالي‌که مذاکرات وارد مرحله فني شده بود، با وجود رايزني وزیران خارجه دو کشور، ايرانيان مقيم کانادا، امکان شرکت در انتخابات رياست‌جمهوري را پيدا نکردند. آمارهاي رسمي حاکي از اين است که بين 400 تا 500 هزار ايراني مقيم کانادا هستند که به دليل داشتن تابعيت ايراني، براي مسائل کنسولي با مشکلات مختلفي مواجه هستند. همچنين لابي اسرائيلي در اين کشور پرنفوذ است و عمدتا در طرح‌هاي ضد ايراني دولت يا مجلس اين کشور نقش دارد. دولت پيشين کانادا، به‌شدت تحت تأثير لابي اسرائيل بود و بسياري قطع رابطه تهران – اتاوا در آن دوران را تحت‌تأثير لابي اسرائيلي مي‌دانند. برخي در تحليل اقدام مجلس نيز معتقدند که اين اقدام به دليل رفتارهاي ضد اسرائيلي اخير ايران است.

موضوع دوتابعيتي‌ها و پرونده‌هاي قضائي آنها و چند مورد ممنوع‌الخروجي آنها از جمله همسر کاووس سيدامامي نيز از مسائلي است که به نظر مي‌رسد تصويب اين طرح را دامن زده است.

گره کور مصونيت سياسي
کانادا در جريان قطع رابطه با ايران، مصوبه‌اي در مجلس گذراند و مصونيت سياسي اماکن متعلق به ايران در کانادا را لغو کرد. همين مصوبه موجب شد تا رأي‌گيري براي انتخابات هم شدني نباشد. چون کانادايي‌ها معتقد بودند اين کار بايد در اماکن ديپلماتيک ايران انجام شود. جمهوري اسلامي ايران معتقد است که علاوه بر مصونيت ديپلماتيک موجود فعلي، مصونيت سياسي اماکن متعلق به ايران نيز بايد بازگردانده شود تا رابطه احيا شود اما دولت کانادا مي‌گويد قادر به تغيير مصوبه مجلس مبني بر لغو مصونيت سياسي نيستند. برمبناي لغو مصونيت سياسي از اماکن متعلق به ايران چندي پيش چند ساختمان ايراني مصادره شد. دستيار وزير امور خارجه پيش‌تر در گفت‌وگو با «شرق» درباره اين حکم توضيح داده بود که «در حکم حقوقي دادگاه کانادا مطرح شده که يکي از آنها ساختماني متعلق به وزارت علوم و ساختمان ديگري متعلق به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي بوده که آنها مدعي هستند که اين اموال ديپلماتيک نيست؛ از‌‌اين‌رو مصادره شدند؛ اما ما اين حکم را قبول نداريم و مطابق قوانين بين‌الملل و کنوانسيون وين، به اين حکم اعتراض کرده و وکلاي ما در حال پيگيري حقوقي موضوع هستند».

از همين رو، مذاکرات کارشناسي بين ايران و کانادا، با وجود اينکه در چهار دور انجام شد، اما بي‌ثمر بود. برخي رسانه‌ها يکي از دلايل طرح مجلس عوام را همين بي‌نتيجه‌بودن مذاکرات دانسته‌اند. يک کارشناس که مسائل ايران و کانادا را به‌دقت دنبال مي‌کند، درباره اين طرح به «شرق» مي‌گويد که اين طرح عليه ايرانيان مقيم کانادا است و 400 تا 500 هزار ايراني مقيم کانادا را تحت‌تأثير قرار مي‌دهد. دولت ايران در تلاش بود تا مشکل رابطه براي دسترسي کنسولي اين اتباع به‌سرعت رفع شود.

خطای راهبردی
سخنگوی وزارت امور خارجه تصویب طرح محدود‌کننده روابط با ایران در مجلس عوام کانادا و مطرح‌کردن برخی ادعاها و اتهامات علیه نهادهای نظامی کشورمان در خلال آن را محکوم کرد. بهرام قاسمی درباره اقدام مجلس عوام گفت: «هرچند تصویب این طرح در مراحل اولیه قرار داشته و تا تبدیل آن به قانون باید مراحل دیگری را طی کند، اما در صورت تصویب نهایی، بی‌شک یک خطای راهبردی و اساسی با آثاری مخرب خواهد بود». او تصریح کرد: «مطرح‌شدن چنین طرحی ناشی از فقدان اطلاعات دقیق و کافی قانون‌گذاران کانادایی از مواضع روشن و منطقی جمهوری اسلامی ایران در مقابله با پدیده شوم تروریسم است». به گفته قاسمی، مردم ایران در دهه‌های گذشته، خود یکی از قربانیان تروریسم خشن و افسارگسیخته مورد حمایت برخی کشورهای خارجی مشخص هستند؛ ازاین‌رو و با توجه به مبانی اخلاقی و آموزه‌های فرهنگی اصیل خود، به‌خصوص در دوران اخیر و به موازات رشد افراط‌گرایی و تروریسم در سطح منطقه و جهان، همواره پیشگام مبارزه با این پدیده‌های نامبارک بوده و خواهند بود و افکار عمومی جهان، انتساب اتهامات واهی و نادرستی مانند حمایت ایران از تروریسم را هرگز نخواهند پذیرفت.

سخنگوی وزارت خارجه با هشدار نسبت به پیامدهای تصویب چنین طرح‌های ناسنجیده و بی‌پایه‌ای ابراز امیدواری کرد که دولت کانادا با آگاهی کامل از سیاست‌های روشن جمهوری اسلامی ایران و با درک شرایط خطیر امروز منطقه و جهان، مانع تصویب نهایی این طرح و تأثیر مخرب آن بر روابط دو کشور شود.کلمات کلیدی خبر : کانادا جاستين ترودو