پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40633785 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3541013
کد خبر : 203292 تاریخ ثبت : 1397/3/23 17:57 نظرات تایید شده : 0

افزایش کم‌سابقه واردات هند از نفت ایران

خلیج فارس: با وجود خروج آمریکا از توافق هسته‌ای صادرات نفت ایران به هند در ماه می، به سطح بالایی رسید.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ واردات هند از نفت ایران در ماه می‌گذشته، به حدود ۷۰۵ هزار بشکه در روز رسید. این بالاترین سطح واردات از ایران از اکتبر ۲۰۱۶ تاکنون است.
 
افزایش کم‌سابقه واردات هند از نفت ایران

در هشتم ماه می، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، به طور یکجانبه از توافق بین المللی هسته‌ای با ایران خارج شد و تحریم‌هایی به منظور کاهش صادرات نفت ایران اعمال خواهد کرد.

به گزارش روزنامه اکونومیک‌تایمز هند، واردات این کشور از نفت ایران در ماه می‌ نسبت به ماه قبل‌تر ۱۰.۲ درصد و نسبت به یک سال گذشته ۴۵ درصد افزایش داشته است.

صادرات کلی نفت ایران در ماه می‌ از زمان رفع تحریم‌های بین المللی بر ایران در سال ۲۰۱۶، رکورد جدیدی زد. در این ماه ایران روزانه ۲.۷ میلیون بشکه در روز صادر کرد.

پالایشگاه‌های دولتی هند در سال مالی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ به دلیل اختلافات با ایران بر سر حقوق توسعه یک میدان بزرگ گازی، واردات نفت از ایران را کاهش داده بودند. اما پس از اینکه ایران تخفیف‌های عمده داد، این پالایشگاه‌ها طرح‌هایی برای افزایش واردات نفت از ایران ایجاد کردند.

هند سومین واردکننده و مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان است و پس از چین، دومین مشتری بزرگ نفت ایران است.

در پنج ماه اول سال ۲۰۱۸، هند روزانه ۵۸۳۵۰۰ بشکه نفت، یعنی چیزی حدود ۶.۵ درصد بیشتر از سال گذشته، از ایران وارد کرد.

در ماه گذشته، ایران همچنان بعد از عراق و عربستان، سومین تامین‌کننده نفت هند بود. قبلا ونزوئلا چهارمین تامین کننده نفت هند بوده، اما اخیرا، امارات جایگزین ونزوئلا شده است.

به طور کلی، هند در ماه می، ۴.۳۴ میلیون بشکه نفت وارد کرد. این سطح از واردات نسبت به یک سال گذشته، حدود ۲.۸ درصد بیشتر بوده است.

با خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم‌های آمریکا، چشم‌انداز واردات نفت از ایران در آینده مبهم شده است. برخی از پالایشگاه‌های هندی اعلام کرده‌اند که خرید نفت ایران را کاهش خواهند داد. اما با توجه به اینکه هنوز تحریم‌های آمریکا، اجرا نشده، هند واردات نفت از ایران را ادامه می‌دهد. هفته گذشته، دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، گفته کشورش در خصوص تحریم‌های آمریکا، رویکرد "منتظر بمانیم و ببینیم" را اتخاذ کرده است.


کلمات کلیدی خبر : واردات هند نفت ایران