پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40626780 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3534029
کد خبر : 203222 تاریخ ثبت : 1397/3/23 10:08 نظرات تایید شده : 2
محمد مهدی علی‌پور

اردوگاه اصلاحات و نیاز به نو اصلاح طلبی

اصلاحات همانگونه که از نامش هویداست به مفهوم سامان دادن می باشد که در قاموس سیاسی آن رخت تغییرات اجتماعی،اقتصادی و سیاسی یک کشور نیل به خواست عموم بر تن دارد ولی اصلاحات سیاسی در هر کشوری بسته به مقتضیات آن دیار تعریف خاص خود دارد و گاهی اصلاحات در همه ی جنبه های اجتماعی اقتصادی سیاسی باید با دین،مذهب و آیین آن کشور نیز هم پیوند شود و در برخی کشورها قومیت ها نیز در تعریف اصلاحات و شکل اجرای آن تاثیرگذارند.

نکته قابل تأمل و اساسی این است که اصلاحات با انقلاب تفاوت دارد هر چند که انقلاب ها نیز موجب برخی اصلاحات می شوند ولی محصول اصلاحات فروپاشی کل نظام سیاسی مانند انقلاب نیست.

در راستای رسیدن به اصلاحات آن دسته از افرادی که برای پیشبرد آن هدف گام برمی دارند اصلاح طلب محسوب می شوند و می توانند از گروه ها و صنوف مختلف جامعه باشند ولی طبعا از گروه های تندرو و محافظه کار نیستند و با رفورم اجتماعی میانه خوبی دارند همچنین به تکثر معتقدند و از تحجر بیزار. با این حال هیچ دلیلی هم ندارد که تمام افرادی که با عنوان اصلاح طلبی در قاموس اردوگاه اصلاحات قد علم کرده اند نماینده شایسته ای برای آن هدف والا باشند چنان که تا کنون در ایران شاهد بوده ایم و عده ای نگاه محصولی به اصلاحات داشته و همیشه به برداشت اعتقاد دارند که آنان را در مفهوم میدانی سیاست منفعت طلب یا استمرارطلب می نامند.

عملکرد جبهه اصلاحات در ایران با تمام فراز و نشیب ها مثبت ارزیابی بوده و دستاوردهای زیادی نیز تا کنون به همراه داشته است. خرداد ۷۶ بزنگاه اصلاحات ایران نوین می توان نامید که قطعا فواید و محاسن زیادی نیز داشته، اما در موازات حرکت اصلاحات که قطعا نیروهای اصلاح طلب نقش بسزایی در شکل گیری آن داشته اند ضعف ها و خطاهایی نیز پدیدار شد که همچنان ادامه دارد و یقینا اصلاحات و اصلاح طلبان نیاز مبرم به بازنگری و در بخش هایی نیاز به پوست اندازی دارد چون عملکرد جریان اصلاحات ارتباط مستقیم با عملکرد اصلاح طلبان دارد و با توجه به ساختار قدرت در ایران و موانع پیش روی تحول خواهان که انرژی زیادی را از جریان اصلاحات می گیرد.

قطعا عملکرد اصلاح طلبان می تواند در صورت مثبت بودن تمام موانع را خنثی نماید زیرا مردم ایران بدلیل میل و خواسته های ذاتی شان ثابت نموده اند که یار و همراه اصلاحات واقعی هستند و از هیچ کوششی در این ره دریغ نخواهند نمود و آنجا که مردم باشند پیروزی قطعی است.

در اینجا باید به این نکته نیز اشاره کنم که سرنوشت اصلاح طلبان همانگونه که ذکر شد قطعا در دست خودشان می باشد و با وجود تمام سنگ اندازی ها و ناملایمات موجود، عملکرد همان بخش از اصلاح طلبانی که به صحنه رسمی قدرت دست یافته اند می تواند بالی برای ادامه حیات واقعی اصلاحات باشد ولی متاسفانه در برخی موارد معکوس عمل شد و رویکرد نامناسب چهره های به ظاهر اصلاح طلب لطمه های بزرگی به جریان اصلاح طلب زد.

البته مخالفان اصلاحات و اصلاح طلبان همانند همه جای دنیا به صورت طبیعی مانع بوده و خواهند بود و این بخشی از رسیدن به آرمان اصلاحات است و باید این گذار را طی نمود ولی نمی توان منکر شد که منفعت طلبانی که در اردوگاه اصلاح طلبی بیتوته کرده اند و سالهاست موریانه وار در حال تضعیف جریان رونده اصلاحات هستند بزرگترین مانع رسیدن به اهداف و آرمان های اصلاحات هستند و به گمانم تنها راه برون رفت از این وضع نامیمون تغییر اساسی در ساختار اصلاحات و تشکل های اصلاح طلب یا همان نواصلاح طلبی و تدوین برنامه جامع و سند راهبردی (سیاسی اجتماعی اقتصادی) در راستای نیل به آرمان اصلاحات می باشد.

یقینا مردم ایران اصلاح طلب ترین حرکت را در زمان لازم همانند گذشته خواهند داشت و آن دسته از خواص به ظاهر اصلاح طلبی که بدنبال منافع خود در این فضا بوده و هستند و همه گاه با رویکردهای نواصلاح طلبی بدلیل آنکه مقام و صندلی مستمر خود را به خطر می بینند، جایگاهی در آینده ایران نخواهند داشت.کلمات کلیدی خبر : محمد مهدی علی‌ پور اصلاحات