پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 40626371 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3533617
کد خبر : 203210 تاریخ ثبت : 1397/3/23 09:34 نظرات تایید شده : 0

کشت برنج در خراسان شمالی ممنوع شد

خلیج فارس:معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: با توجه به خشکسالی های چند ساله اخیر و کاهش منابع آبی، کشت برنج از امسال در این استان ممنوع شده است.

به گزارش«خلیج فارس»؛محمد جواد تشکری روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه این تصمیم گیری بر اساس کارگروه های ملی انجام شده است اظهار داشت: کشاورزان به جای برنج از کشت های جایگزین استفاده کنند تا معیشت آنان به خطر نیفتد.

وی گفت: باید یک الگوی کشت مناسب برای استان تعریف و کشت های کم آب طلب بیشتر ترویج داده شود تا به تولید نیز ضربه ای وارد نشود.

وی اظهار داشت: با توجه به کاهش آب باید در بخش های شرب، صنعت و کشاورزی آب کم تر استفاده تا تعادل برقرار شود.

تشکری با بیان اینکه با عدالت منابع آب در اختیار کشاورزان قرار می گیرد تا مشکلی پیش نیاید افزود: کشت برنج همه ساله در سطح دو هزار هکتار در اراضی مانه و سملقان انجام می شود که سال گذشته به یکهزار و 500 هکتار کاهش پیدا کرد.

وی گفت: کشت برنج در گستره محدود اراضی شهرستان بجنورد هم انجام می شد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی میزان آب مصرفی در هر هکتار از اراضی کشت برنج در این استان را بین 22 تا 30 هزار متر مکعب عنوان کرد و گفت: کشت این محصول همه ساله در خردادماه انجام می شد.

وی میزان تولید سالانه برنج در استان خراسان شمالی را سه هزار و 750 تن دانست.

عمده تولید برنج در خراسان شمالی در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان است.

خراسان شمالی 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزاز است و بیش از 42 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.

خراسان شمالی بیشترین شاغل در بخش کشاورزی در سطح کشور را دارد.کلمات کلیدی خبر : کشت برنج خراسان شمالی