پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/07/17 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1872714 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 24110325
کد خبر : 202224 تاریخ ثبت : 1397/3/14 15:30 نظرات تایید شده : 9
با مصوبه هیات دولت؛

گرما، ساعت کار ادارات بوشهر را تغییر داد

خلیج فارس: دولت به جای صرفا "کاهش ساعات اداری کارکنان" برای مدیریت انرژی، طی مصوبات و بخشنامه هایی، نصب صفحات خورشیدی در ادارات و اماکن دولتی و همچنین جایگزینی وسایل کم مصرف را برای ادارات استانهای گرم مورد تاکید و الزام قرار دهد.

خلیج فارس: هیئت دولت با تغییر ساعات کار ادارات و دستگاه های اجرایی به منظور مدیریت بهینه مصرف انرژی در تابستان موافقت کرد.

به گزارش«خلیج فارس»؛ هیات وزیران در جلسه عصر یکشنبه خود به ریاست حسن روحانی رئیس جمهور، با پیشنهاد وزارت نیرو مبنی بر جابجایی ساعات کار ادارات و دستگاه های دولتی، بانک ها، شهرداری ها و سایر مؤسسات عمومی غیردولتی برای بهینه سازی مصرف انرژی موافقت کرد.

در این جلسه، به استانداران هرمزگان، خوزستان، بوشهر و سیستان و بلوچستان و نیز شهرستان های استان های دیگر که دمای بالاتر از 45 درجه دارند، اجازه داده شد بنا بر تشخیص شرکت های توزیع نیروی برق، ساعات شروع و پایان کار ادارات و دستگاه های مشمول را به 6:30 صبح تا 13:30 تغییر دهند.

همچنین کلیه دستگاه های اجرایی مکلف شدند در فصل تابستان به نحوی در مصرف انرژی برق مدیریت کنند که مصرف آنها نسبت به مدت مشابه در سال قبل حداقل 10 درصد کاهش یابد.

هیات وزیران همچنین کلیه دستگاه های مذکور را ملزم کرد نسبت به مواردی از قبیل خاموش کردن سیستم های سرمایشی و روشنایی غیرضروری پس از پایان وقت اداری، استفاده از حداقل انرژی الکتریکی برای روشنایی در روز و تنظیم دمای محیط کار روی حداقل 25 درجه سانتیگراد و استفاده از مولدهای اضطراری برای تولید برق در ماه های تیر و مرداد از ساعت 12:00 الی 18:00 اقدام نمایند.

تصمیم مقطعی با بازدهی پایین برای کاهش مصرف انرژی

طی سال های گذشته و در پی خشکسالی و کاهش تولید نیروگاههای برقابی، کاهش ساعت کار ادارات در مناطق گرمسیر مانند بوشهر راهکاری جهت مدیریت پیک مصرف بوده است، اما به عقیده کارشناسان امر، چنین تصمیمات مقطعی بازدهی پایینی در مدیریت مصرف انرژی دارد.

به نظر می رسد برای حل این مساله ابتدا باید از ارائه "طرح ها و بخشنامه و دستورالعمل های فصلی"پرهیز کرد و نگاه دولت به اتین مقوله ژرف و دقیق تز شود.

در جهان کنونی، شهرهای با آغوش باز تکنولوژی مدرن را پذیرفته اند و به دنبال "هوشمند سازی" و "استفاده از انرژی های مدرن" می باشند.

از این رو دولت به جای "کاهش ساعات اداری کارکنان" که بازدهی مقطعی دارد و به سردرگمی و اخلال در رسیدگی بموقع مطالبات ارباب رجوع منجر می گردد، طی مصوبات و بخشنامه هایی، نصب صفحات خورشیدی در ادارات و اماکن دولتی و همچنین جایگزینی وسایل کم مصرف را برای ادارات در استانهای گرم مورد تاکید و الزام قرار دهد.

با چنین مصوبه ای می توان در دراز مدت سایر شهروندان را نیز با طرح های تشویقی (مثل تسهیلات بدون بهره، کاهش عوارض ساختمانی و...) به استفاده از انرژی های نو تشویق نموده و بدمصرفی انرژی توسط ما ایرانی ها را مدیریت کرد.کلمات کلیدی خبر : گرما برق هیات دولت