پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1517779 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2698596
کد خبر : 202132 تاریخ ثبت : 1397/3/13 17:08 نظرات تایید شده : 5
جای خالی رقابت و نظارت در نرخ‌ها

اوج‌گیری قیمت‌ در پروازهای بوشهر و توجیهات مسئولان

مدیرکل فرودگاه بوشهر: بالاترین قیمت مجاز برای پرواز بوشهر-تهران 416 هزارتومان است!/ یک آژانس هواپیمایی: چارتری بودن اغلب پروازهای بوشهر باعث شناور شدن قیمت ها شده است

خلیج فارس: مسافران پروازهای بوشهر - تهران و بالعکس بر این باروند که انحصاری بودن و عدم رقیب و نظارت جامع عامل یکه تازی در افزایس نرخ بلیت پروازهای این مسیر و نگرانی و نارضایتی شده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ آنان می گویند: تا چند ماه پیش فقط تاخیر مکرر و طولانی مدت پروازها بود که باعث آزار و اعتراض مسافران می شد اما در ماه های اخیر افزایش بی رویه و بدون ضابطه قیمت پروازهای داخلی نیز مضاعف شده و فشار غیرقابل تحملی را بر آنها وارد کرده است.

به نوشته خبرگزاری ایرنا، شماری از شهروندان بوشهری افزودند: در بسیاری مواقع به دلیل ضرورت و فاصله زیاد بوشهر تا تهران، ناگزیر به خرید بلیت های گران پرواز بوشهر-تهران و بالعکس هستیم.

یک استاد دانشگاه گفت: در سال گذشته در یک مورد ناچار شدم به دلیل محدودیت در پروازها بلیت مسیر تهران - بوشهر را به قیمت 480 هزارتومان  خریداری کنم.

محمد دانا افزود: این افزایش نرخ بلیت هواپیما تنها برای بوشهر وجود دارد و مسافران پروازهای دیگر استان ها با چنین مشکلاتی روبرو نیستند.

وی بیان کرد: شاید عمده دلیل این گرانی بلیت پروازها نبود رقابت کافی و شمار کم شرکت های خدمات دهنده به فرودگاه بوشهر است که برای این کمبود باید چاره اندیشی لازم صورت گیرد.

یک شهروند بوشهری گفت: یکبار بلیت پرواز بوشهر به تهران را با نرخ 530 هزار تومان خریداری کردم زیرا برای رسیدن به امتحان در تهران ناگزیر به تن دادن به این گرانی شدم.

ابوذر شهابی اظهار داشت: این افزایش نرخ در حالی رقم می خورد که در همین فرودگاه بوشهر تورهای چند روزه مشهد در بیشتر ایام سال با هزینه ای کمتر از 500 هزارتومان قابل انجام است.

شهروند دیگری بیان کرد: با وجود گرانی بلیت تاخیر در پرواز بیش از هر چیز دیگری خسته کننده است که به نظر می رسد در تاخیرها نیز بوشهر در صدر قرار داشته باشد.

محمد رجبی ادامه داد: با این وضعیت اعمال یک نظارت جامع و تاثیرگذار می تواند به میزان زیادی از گرانی بلیت ها و تاخیر پروازهای بوشهر بکاهد.

متصدی یکی از دفاتر فروش بلیت هواپیمایی در بوشهر با تایید شناور بودن نرخ پروازها، علت این موضوع را شمار کم هواپیما و چارتری بودن پروازها عنوان کرد.

وی که خواست نامش درخبر فاش نشود، گفت: هرچند شرکت های ایران ایر، زاگرس، قشم ایر و آسمان در مسیر بوشهر- تهران خط پروازی دارند اما پروازهای این شرکت ها بطور پیوسته و روزانه نیست و در برخی روزهای هفته تنها 2 پرواز در مسیر بوشهر - تهران انجام می شود.

این متصدی دفتر فروش هواپیمایی افزود: با توجه به اینکه عمده بلیت های این شرکت ها در قالب چارتر انجام می شود، نرخ بلیت شناور است و با توجه به تعداد مسافران و شمار صندلی های هواپیما قیمت ها متفاوت است.

وی افزود: همچنین قیمت همه بلیت ها نیز یکسان نیست و بستگی به زمان مانده تا پرواز و ظرفیت خالی و شمار مسافران دارد.

نماینده بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نبود رقابت و ایجاد یک بازار انحصاری برای خرید بلیت هواپیما در فرودگاه بوشهر گفت: در موضوع قیمت بلیت پروازهای فرودگاه بوشهر یک سری سوء استفاده ناشی از نبود نظارت و مدیریت شکل گرفته و این مهم باعث شده تا قیمت بلیت پرواز بوشهر-تهران به 8 تا 10 میلیون ریال نیز برسد.

حجت الاسلام عبدالحمید خدری افزود: مردم نسبت به این موضوع بسیار معترض هستد اما به دلیل مسافت زیاد و ضرورت تن به خرید بلیت ‌های گران قیمت می‌دهند.

وی تاکید کرد: مسئولان ذیربط یا باید بازار انحصاری در این فرودگاه را بشکنند و یا اینکه فروش بلیت چارتر را بردارند.

خدری اظهار داشت: در این ارتباط بزودی نشستی با وزیرراه و شهرسازی خواهیم داشت، هر چند وزیر هم چندی پیش پس از آنکه مطلع شد بیش از 95 درصد پرواز‌های بوشهر به روش چارتری انجام می‌شود، دستور رسیدگی به این موضوع را داده است.

وی افزود: چنانچه در مذاکرات خود با وزیر راه و شهرسازی به نتیجه نرسیم از سایر اهرم‌های خود در مجلس شورای اسلامی استفاده می کنیم.

مدیرکل فرودگاه های استان بوشهر گفت: موضوع نظارت بر قیمت ها جزو وظایف ذاتی فرودگاه نیست بلکه در حیطه مسئولیتی سازمان هواپیمایی کشور است که به عنوان متولی حمل و نقل هوایی نظارت بر فرودگاه ها، شرکت های هواپیمایی و آژانس های مسافرتی را بر عهده دارد.

کمال دهقان منشادی افزود: در این ارتباط 2 ماه پیش نیز 2 بازرس سازمان هواپیمایی کشور با حضور در بوشهر از فرودگاه و سایر بخش های زیرمجموعه بازدید داشتند که گزارش نتیجه بازدید آنها به فرودگاه داده نمی شود و تنها در صورت تخلف، گزارش آنها به تعزیرات حکومتی ارجاع می شود.

وی ادامه داد: انجمن شرکت های هواپیمایی نیز در اسفند سال گذشته پایین ترین قیمت بلیت مسیر بوشهر - تهران و بالعکس را 112 هزارتومان و بیشترین آن را 416 هزار تومان تعریف کرده است.

دهقان منشادی بیان کرد: به تازگی در بررسی های اینترنتی صورت گرفته بلیت خط پروازی تهران - بوشهر برای 10 روز آینده بیشترین میزان آن 300 هزارتومان و در یک ماه گذشته نیز بیشترین نرخ 400 هزارتومان ثبت شده که از نرخ انجمن شرکت های هواپیمایی تخلف نکرده است.

وی گفت: با این حال در چندین مورد نیز به مسافران پروازی خط یاد شده اعلام شده چنانچه فردی بلیت بیش از 400 هزارتومانی تهیه کرده سند پرداخت آن را به فرودگاه تحویل دهد که در این زمینه هیچکدام از مسافران اقدامی در این زمینه نداشتند.

دهقان منشادی ادامه داد: با این وجود فروش بلیت پرواز بوشهر-تهران و بالعکس به نرخ فراتر از حد قانونی را تایید و یا تکذیب نمی کنیم و ممکن است شرکت بصورت موردی تخلف کرده باشد که در این زمینه مسافران باید این مهم را اطلاع رسانی کنند تا پیگیری قضایی لازم برای آن صورت گیرد.

وی ادامه داد: شمار پروازهای داخلی استان بوشهر بطور میانگین 100 پرواز در هفته است و در ماه رمضان به دلیل کمبود مسافر برخی از آنها لغو می شود.

مدیرکل فرودگاه های استان بوشهر ادامه داد: تهران، مشهد، اصفهان، شیراز و خارگ پنج مقصد داخلی پروازهای فرودگاه بوشهر است.

دهقان منشادی اضافه کرد: در ارتباط با فرودگاه بوشهر نکته قابل توجه مساوی بودن میزان عرضه و تقاضاست.

وی گفت: در سال گذشته شمار پروازهای استان بوشهر 30 درصد رشد داشت.

دهقان منشادی افزود: در این مدت شمار شرکت های هواپیمایی فعال در استان بوشهر نیز از پنج شرکت به 9 شرکت افزایش یافت که این مهم به ایجاد رقابت بیشتر بین آنها کمک شایانی کرده است.کلمات کلیدی خبر : فرودگاه پرواز بلیط هواپیما