پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/21 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 2290387 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/02/14 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3469117
کد خبر : 202119 تاریخ ثبت : 1397/3/13 13:09 نظرات تایید شده : 59
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر در «خلیج فارس»:

حقابه بوشهر در کازرون به ته دیگ خورده/ برداشت آب از سدکوثر پایدار نیست/ آبشیرین‌کن دشتستان در انتظار موافقت وزارت نیرو

خلیج فارس: شاپور رجایی با حضور در هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس» به تشریح آخرین وضعیت آب استان و اقدامات صورت گرفته برای کاهش یا برون رفت از مشکلات موجود پرداخت.

خلیج فارس: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان بوشهر می گوید: وضعیت آب استان به ته دیگ خورده و باید طرح سازگاری با کم آبی را جدی گرفت.

به گزارش «خلیج فارس»؛ شاپور رجایی با حضور در دفتر هفته نامه و پایگاه اطلاع رسانی «خلیج فارس»، طی گفتگو با مدیرمسئول و خبرنگاران این رسانه به تشریح آخرین وضعیت آب استان و اقدامات صورت گرفته برای کاهش یا برون رفت از مشکلات موجود پرداخت.

گزیده اظهارات وی را در ادامه می خوانید:

53 درصد بارندگی بوشهر محقق نشد

 • در سال آبی جاری که از مهرماه گذشته آغاز شده و تا شهریور ادامه می یابد؛ 53 درصد بارندگی موردانتظار استان محقق نشد که این موضوع تأثیراتی در سفره های زیرزمینی، آبهای سطحی، میزان آب سدها، رودخانه ها و طرح های آبخیزداری و کشت های خارج فصل دارد.
 • علاوه بر کشت و زراعت، مراتع استان هم که برای قشلاق عشایر و علوفه دام می باشد، از این وضعیت متأثر گردیده است.
 • در این کم بارشی، منابع زیرزمینی استان نیز جور آب کشاورزی را کشید و فشار مضاعفی به زمین وارد شد، طوری که آب در  بسیاری از دشت های استان بیش از 25 متر افت داشته که نگران کننده است.

کاهش 82 درصدی آورد رودخانه های استان

 • در این وضعیت، رودخانه های استان با کاهش 82 درصد آورد آب یا جریان آب مواجه شدند.
 • آب موجود در مخزن بزرگترین سد استان هم به پایین ترین سطح خود از زمان بهره برداری در دهه 80 رسیده است، طوری که سد رئیسعلی دلواری سال قبل در این روزها 200 میلیون مترمکعب ذخیره آب داشته که امسال به 118 رسیده است. روخانه دالکی هم آورد چندانی نداشته که بتواند نیاز شبکه و حقابه زیست محیطی را به نحو مطلوبی تامین نماید، رودخانه مند هم امسال شاهد سلاب نبود.
 • استمرار خشکسالی ها در استان، باعث شده خسارت انباشته ای در منابع زیر زمینی رقم بخورد، طوری که در یک دهه گذشته تقریبا 70 درصد سالها استان بوشهر با خشکسالی مواجه بوده است.

سرانه 270 هکتاری مصرف آب در بوشهر پایدار نیست

 • در این شرایط سازگاری با کم آبی ضروریست. سرانه فعلی مصرف آب برای شهروند استان 270 لیتر است، یعنی این میزان آب وارد استان می شود، ولی باید بپذیریم با روندی که پیش آمده امکان تأمین چنین ارقامی نیست و منابع آب جدید غیر از دریا هم در دسترس نمی باشد.
 • از این رو تا سال 1404 باید به سرانه 210 لیتر در سال برای هر نفر برسیم؛ چرا که حتی اگر مدیریت سیاسی فارس و کهکیلویه و بویراحمد (به عنوان استان های تامین کننده آب بوشهر) زیر نظر بوشهر قرار بگیرد، آب مثل قبل دز کازرون و کهکیلویه و بویراحمد در دسترس نیست که بتوان به میزان قبل به بوشهر انتقال داد.

حقابه بوشهر در کازرون به ته دیگ خورده

 • مثلاً در کازرون که قریب 40 درصد تأمین آب استان از آنجا می باشد، چشمه ها در 13 روستا خشکیده و باران هم به صورت مقطعی آن را شارژ می کند. منبع دوم ما در کازرون هم چاهها می باشد که کف آن به چندصد متری رسید و حتی کف شکنی و عمق اضافه نیز نمی تواند آب اضافه دهد و باید گفت چاه های کازرون به ته دیگ خورده و به این زودی قابل احیا نیست.
 • منبع دیگر تامین آب بوشهر از این شهرستان مربوط به رودخانه شاپور است که با چندین هزار هکتار نخلستان های خشت و کنارتخته و همچنین باغ های کازرون در بالادست مشترک می باشیم؛ به عبارتی هم بالادست رودخانه شاپور حقابه دارد و هم پایین دست دارای پروانه آب است.
 • باغ ها را نمی توان خشک کرد، ولی برای مزارع با راهکارهایی مثل طرح «نکاشت» و پرداخت مبالغی، با کشاورزان کازرون برای عدم کشت به توافق می رسیم که امسال هم مانند سنوات گذشته این طرح اجرا و خسارت عدم کشت می پردازیم. این خسارت برای هر هکتار حدود ۱۴ میلیون تومان می باشد.
 • اما این وضعیت و طرح «نکاشت» پایدار نیست و میزان آب دهی رودخانه شاپور در وضعیت شکننده ای قرار گرفته، طوری که می توان گفت حقابه استان در کازرون به ته دیگ خورده و حتی برای تامین آب باغات خودشان هم مشکل پیدا کرده اند، از این رو باید فشار را روی آنجا کمتر کرده و برای به فکر جایگزین باشیم.

آبشیرین کن دشتستان در انتظار مجوز وزارت نیرو

 • بخش عمده آب کازرون که وارد استان می شود به دشتستان اختصاص می یابد که برای جایگزینی این منبع، آبشیرین کن 45 هزار متر معکبی این شهرستان مطالعه شده و امیدواریم تا یک ماه آینده پیشنهاد استان تصویب وزارت نیرو برسد تا بلافاصله این طرح را با اولویت برداشت از سد دالکی که آب مناسب و پایدارتری نسبت به سد رئیسعلی دلواری دارد، شروع کنیم.

تامین 45 درصد آب استان از آبشیرین کن ها تا افق 1404

 • همچنین آبشیرین کن 35 هزار مترمکعبی در سرتل بوشهر نیز در مرحله رفع موانع می باشد و انتظار داریم در فصل بهار عملیات اجرایی اش آغاز شود.
 • آبشیرین کن شماره 1 بوشهر نیز با ظرفیت 10 هزار مترمکعب در روز در مدار می باشد، برای آبشیرین کن 10 هزار مترمکعبی کنگان هم درخواست توسعه تا 10 هزار مترمکعب دیگر داده ایم که امسال می تواند اجرایی شود.
 • آبشیرین کن های نوار ساحلی تنگستان و سیراف هم در دست اجرا می باشد و طبق برنامه تا نیمه اول سال آینده باید وارد مدار شود.

پیش بینی پرداخت 500 میلیاردتومان از سوی دولت برای خرید آب در استان

 • اکنون هر مترمکعب آب از آبشیرین کنگان 8 هزار تومان و بوشهر 8100 تومان توسط دولت خریداری و وارد شبکه مصرف می شود.
 • ضمن اینکه برای آبشیرین کن های در دست ساخت نوار ساحلی تنگستان 1960 تومان و بوشهر 2 (سرتل) 2160 تومان در ازای هر متر مکعب کشف قیمت شده ولی قطعاً این ارقام در زمان بهره برداری بالاتر می رود و تأمین اعتبار خرید تضمینی آب با بودجه های جاری دولت نیازمند راهکارهایی پایداری می باشد، چون با قیمت هر متر معکب 300 تومان آبی که به مشترکان می دهیم، این بودجه قابل تامین نیست.
 • براساس برنامه ریزی صورت گرفته، سال 1404 باید 45 درصد آب استان از طریق نمک زدایی و آبشیرین کن ها تأمین شود، رقمی که اکنون 5 درصد می باشد و با طرح های موجود یا درست اجرا قابل دسترسی است.

 • البته در زمینه تامین اعتبار جهت خرید تضمینی آب باید پیش بینی ها صورت بگیرد، چون با روندی که جلو می رویم، تامین این اعتبار از بودجه های جاری دولت دشوار می شود. مثلا سال گذشته 59 میلیارد تومان بابت خرید تضمینی آب از آبشیرین کن بوشهر و کنگان پرداخت شد، امسال این رقم به 59 میلیارد تومان می رسد و با بهره برداری از آبشیرین کن بوشهر 2، جم و دلوار این میزان به 158 میلیارد تومان افزایش می یابد.
 • آبشیرین کن دشتستان هم که انتظار می رود تا سال 1400 به بهره برداری برسد، بودجه مورنیاز برای خرید آب تضمینی را به 500میلیارد تومان می رساند، آن هم با با تعرفه های امروزی.

برداشت آب از سد کوثر پایدار نیست

 • سد کوثر هم که بیش از 50 درصد آب استان را تأمین می کند، شرایط مطلوبی ندارد و 100 میلیون مترمکعب کاهش داشته است. از این سد 120 میلیون مترمکعب آن وارد خط آبرسانی خلیج فارس می شود که 78 میلیون مترمکعب سهم استان بوشهر و مابقی برای 4 استان دیگر برخوردار از خط خلیج فارس می باشد.
 • البته چون آب شرب در اولویت تخصیص سدها می باشد، تلاش می کنیم حقابه استان تأمین شود، ولی آب موردنیاز کشاورزی خوزستان و کهکیلویه و بویراحمد دچار مشکل می شود و برداشت از سد در در خشکسالی و کم بارشی این سالها دیگر پایدار نمی باشد.

هدر رفت 40 درصدی آب استان

 • از طرفی 40 درصد آب استان تلفات یا هدر رفت می باشد که بخشی ظاهری است مثل مصارف غیرمجاز که حدود 50 درصد را شامل می شود، ولی بخش دیگر مربوط به تلفات آب در شبکه انتقال است که رقم بالایی می باشد. درخصوص نوسازی این خطوط، اکنون اعتباراتی در سطح دولت و استان پیش بینی نشده، ولی در بسته سازگاری با کم آبی برنامه داریم که سالی 1 درصد از شبکه با اعتبارات استانی نوسازی شود و طی چندسال به میانگین قابل قبولی برسیم.

چاره ای جز سازگاری با کم آبی نداریم

 • حرکت به سوی کاهش هدررفت مصرف آب شرب توسط مصرف کنندگان و شبکه های توزیع، از اولویت های سازگاری با کم آبی است، طوری که مصرف باغ ویلاها، یا حتی تامین آب احشام با آب شرب سختگیرانه شده و ما تنها ملکف به تامین مقدار آبی هستیم که برای رفاه نیاز است، گروهی که مصرف بیشتری دارند باید آب را با نرخ واقعی خریداری کنند.
 • همچنین الگوی فضای سبز در استان بوشهر باید تغییر کند و نباید آبی که از دوردست برای مصرف آشامیدنی به استان منتقل می شود، به کشت چمن یا درختان پهن برگ اختصاص داده شود.
 • با توجه به شرایط موجود، اجرای طرح سازگاری با کم آبی در 19 گام اجرایی شده که بازچرخانی آب در معادن (در واحدهایی که اجرا شده تا 80 درصد برگشت آب داشته)، پهنه بندی کشت (تعیین میزان و نوع کشت از طریق اهرم هایی مثل لغو مجوز آب یا سوخت که در دو سال گذشته تجربه خوبی در استان رقم خورد)، توسعه گلخانه ها که بهره وری تولید و مصرف آب را به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد، توسعه آبیاری نوین باغات، ممنوعیت آبیاری فضای سبز استان با آب شرب، اجرای مدیریت سبز در ادارات به منظور کاهش مصرف آب و انرژی در این راستا آغاز شده است.
 • طرح سازگاری با کم آبی در استان به منظور مصرف متعارف می باشد و اگر موفق به اجرای آن نشویم سال های سخت تری در پیش خواهیم داشت، چرا که منابع آبی ما در کازرون به ته دیگ خورده و از طرف کهکیلویه و بویراحمد هم با وضعیتی که از نظر تغییرات اقلیمی شاهدیم، برای همیشه قابل تامین نیست.

در حاشیه این بازدید، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان با اهدا تابلو فرشی به مدیرمسئول «خلیج فارس»، از فعالیت های این رسانه تقدیر به عمل آورد.