پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21800676 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20164796
کد خبر : 199949 تاریخ ثبت : 1397/3/1 08:59 نظرات تایید شده : 0

خط فقر کاهش می‌‌یابد

خلیج فارس: اقتصاد کشور حامل تاریخی شرایط دوران جنگ تحمیلی، دوران سازندگی و تحریم‌های ظالمانه غرب است. اگر در آن دوره‌های سیاست‌های انقباضی وجود داشته به فراخور شرایط دشوار بوده است. زمانی که رهبر انقلاب چهارچوب‌های اقتصاد مقاومتی را تعیین کرد، برای عده‌ای این تصور به وجود آمد که ضرورتی که موجب چنین سیاستی شده است، از جنس همان ضرورت‌های گذشته است اما بعد از آنی که ستاد اقتصاد مقاومتی زیر نظر معاون اول رئیس جمهور شکل گرفت و کارش را شروع کرد، معلوم شد که ضرورت‌ اتخاذ چنین تصمیمی به فراخور احوال امروز بوده و ربطی به گذشته ندارد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از آرمان؛ در کنار اوج گرفتن برنامه‌های اقتصاد مقاومتی دولت اقشار ضعیف را از یاد نبرده و چنان که قبلا در این مورد تاکیدها شده بود، معاون اول رئیس‌جمهور به روشنی از کاهش فقر سخن گفته است.

تلاش دولت در اقتصاد

جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش دبیرخانه ستاد از برنامه‌های تدوین شده برای کاهش فقر اظهارکرد: در جامعه اسلامی ایران، مشاهده چهره خشن فقر و اینکه افرادی سر گرسنه بر بالین بگذارند غیر قابل تحمل است و مهم‌ترین خدمتی که ما باید در این زمینه انجام دهیم تمرکز همه تلاش‌ها برای زدودن چهره خشن فقر از جامعه است. معاون اول رئیس جمهور افزود: سال گذشته تصمیم گرفتیم که برای مقابله با فقر به افرادی که درآمد آنها پایین‌تر از سقف تعیین شده باشد بتوانند مابه‌التفاوت درآمد خود را از دولت دریافت کنند و برای این منظور 7000 میلیارد تومان درنظر گرفته شد. وی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست دقت کافی را برای شناسایی این گونه افراد انجام دهند و پس از شناسایی نسبت به توانمند سازی آنان و پرداخت مابه‌التفاوت درآمد اقدام کنند.

جهانگیری همچنین با تاکید بر ضرورت تامین مسکن و ایجاد اشتغال برای مددجویان و اقشار کم درآمد جامعه، تصریح کرد: در موضوع آموزش این افراد باید به این نکته توجه شود که در رشته‌هایی تحصیل کنند که بتوانند پس از فارغ التحصیلی و یا گذراندن دوره‌های آموزش فنی و حرفه‌ای وارد بازار کار شده و خودشان به افرادی کارآفرین تبدیل شوند. معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه مردم ایران همواره آماده کمک به همنوعان خود هستند، خاطرنشان کرد: خیریه‌ها و نهادهای حمایتی متعددی توسط خود مردم فعال هستند و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌تواند با ایجاد مشوق‌هایی برای مردم و خیرین، از این ظرفیت‌ها در جهت کمک به اقشار کم درآمد و آسیب پذیر جامعه استفاده کند.

وی ادامه داد: دولت در تلاش است برای افزایش رفاه عمومی جامعه، اقتصاد کشور را بزرگ کند و این یکی از سیاست‌های اصلی دولت است که با بزرگ کردن اقتصاد، درآمد سرانه و رفاه عمومی جامعه را ارتقا دهد. جهانگیری در ادامه سخنان خود با اشاره به بد‌عهدی آمریکا و خروج این کشور از برجام اظهار داشت: با این اتفاق شرایط جدیدی پیش روی کشور قرار دارد که لازم است در این شرایط از دستگاه دیپلماسی به طور کامل حمایت شود تا دیپلمات‌های کشورمان بتوانند از مواضع جمهوری اسلامی ایران دفاع کنند. وی افزود: وزارت امور خارجه مذاکرات خود را با اتحادیه اروپا دنبال می‌کند تا راهکارهای ادامه برجام در صورت تحقق تضمین‌های مورد نظر جمهوری اسلامی ایران بررسی شود. معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: آمریکا در تلاش است تا با به کارگیری روش‌های مختلف به اقتصاد ایران آسیب بزند اما دولت عزم جدی دارد که با تمام ظرفیت پای اداره کشور بایستد و از شرایط بوجود آمده برای رشد و توسعه اقتصادی کشور استفاده کند.

جهانگیری افزود: در شرایط جدید دیپلماسی اقتصادی مهم‌ترین ابزار برای مقابله با فشارهای اقتصادی و تحریم‌های ظالمانه آمریکاست و وزارت امور خارجه باید برای بسط روابط اقتصادی با کشورهای همسایه و کشورهای هدف و نیز کشورهایی که در همه شرایط سعی کرده‌اند روابط خود را با جمهوری اسلامی ایران حفظ و توسعه بدهند اقدامات لازم را انجام دهد و از ظرفیت دیپلماسی عمومی و بخش خصوصی به ویژه اتاق بازرگانی برای توسعه روابط اقتصادی استفاده نماید.

واحدهای مسکونی خالی

نائب رئیس اول مجلس نیز در این جلسه بر ضرورت ایجاد مشاغل خانگی برای اقشار کم درآمد جامعه تاکید کرد و گفت: با این کار زمینه توانمند سازی این افراد فراهم می‌شود. مسعود پزشکیان همچنین بر لزوم تدوین سامانه جامع داده و اطلاعات در خصوص مسکن تاکید کرد و اظهار داشت: تعداد زیادی مسکن در کشور و جود دارد که خالی است و اگر این واحدهای مسکونی شناسایی شوند و برای آنها مالیات در نظر گرفته شود قیمت مسکن در کشور کاهش خواهد یافت. وی همچنین با تاکید بر لزوم مدیریت محصولات و مواد غذایی مازاد بر نیاز کشور گفت: با مدیریت دقیق محصولات غذایی و استفاده از مواد غذایی مازاد، می‌توان گام‌هایی در جهت تامین امنیت غذایی کشور برداشت. پزشکیان در خصوص حمایت تحصیلی از مددجویان و اقشار کم درآمد جامعه نیز خاطر نشان کرد: باید مدیریت شود تا این اشخاص در رشته‌هایی تحصیل کنند که فرصت‌های شغلی برای آن رشته‌ها در بازار کار وجود داشته باشد. رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز با اشاره به اقدامات دولت در جهت رفع فقر مطلق گفت: دولت در رفع فقر مطلق عملکرد موفقی داشته و با اقدامات انجام شده جامعه تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) کاهش پیدا کرده و این موضوع نمود بیشتری در حوزه سلامت داشته است.

اقدامات حمایتی

در این جلسه که وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور، نفت، جهادکشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، نیرو، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، راه و شهرسازی، رئیس سازمان برنامه و بودجه، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، نماینده دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از اقدامات دولت برای کاهش فقر در قالب برنامه ششم توسعه و اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و به تشریح اقدامات صورت گرفته مرتبط با رفع فقر و افزایش رفاه و تامین اجتماعی آحاد جامعه پرداخت. در این گزارش همچنین به اقدامات و برنامه‌های حمایتی دولت برای کاهش فقر اشاره شد و گزارشی از میزان پرداختی به خانوارهای دارای درآمد کمتر از سقف تعیین شده، ساز و کار ایجاد اشتغال برای افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، طرح‌های اشتغال مددجویی، تامین مسکن، ارائه بسته حمایت غذایی در جهت کاهش فقر تغذیه، حمایت تحصیلی و پوشش بیمه خانوارهای کم درآمد ارائه شد.

-->