پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21817712 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 20181811
کد خبر : 198649 تاریخ ثبت : 1397/2/23 16:50 نظرات تایید شده : 0

فارین‌پالیسی: ایران را درگیر بحران داخلی کنید!

خلیج فارس: همزمان با شکل‌گیری یک راهبرد جدید آمریکایی در قبال ایران، ناظران پیشنهاداتی برای مقابله با این کشور ارائه می‌کنند.

 
به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ سرانجام پس از ماه‌ها انتقاد شدید از توافق هسته‌ای، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به طور یکجانبه از این توافق خارج شد. پس از خروج آمریکا از برجام، ناظران درباره نحوه مقابله با ایران تحلیل‌ها و پیشنهاداتی ارائه می‌کنند. در این میان، کسانی که قبلا برای لغو این توافق تلاش کرده‌اند، اکنون وارد مرحله جدیدی شده‌اند.
 
فارین‌پالیسی: ایران را درگیر بحران داخلی کنید

در مرحله جدید، تمرکز مخالفان برجام بر امور داخلی ایران و نیز بحران‌سازی در این کشور است. در همین رابطه، جان هانا، پژوهشگر ارشد اندیشکده دست‌راستی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها، طی یادداشتی در مجله فارین‌پالیسی، زمان را برای اتحاذ یک رویکرد آمریکایی برای ایجاد بحران در داخل ایران مناسب دانست و نوشت: " زمان برای (اتخاذ) یک رویکرد آمریکایی مبتنی بر هُل دادن سیاست‌ورزی داخلی ایران به سوی بحران، مناسب است".

هانا، در ابتدای یادداشت ضمن تمجید از خروج ترامپ از برجام و نیز یادآوری اثرات تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مدعی شد که هر چقدر رهبران اروپا از شرکت‌های اروپایی بخواهند با ایران تجارت کنند، باز هم شرکت‌های اروپایی با ایران تجارت نخواهند کرد و آمریکا را ترجیح خواهند داد. این امر بدان معناست که احتمالا فروپاشی کامل برجام آغاز شده است.

فروپاشی برجام به پاسخ ایران بستگی خواهد داشت. حسن روحانی در پاسخ به دونالد ترامپ، تهدید کرده که اگر اروپایی‌ها نتوانند منافع ایران در باقی ماندن در برجام را تضمین کنند، ممکن است ایران از آن خارج خواهد شد و غنی‌سازی صنعتی بدون هیچ محدودیتی را آغاز خواهد کرد. هانا این تهدید روحانی را یک "امکان واقعی" توصیف کرد.

ترامپ پس از خروج از برجام، ایران را تهدید کرد که اگر آمال هسته‎ای را دنبال کند، با مشکلات بزرگ‌تر و تبعات بسیار سختی مواجه خواهد شد. به گفته هانا، چنین تهدیدی شامل استفاده از زور هم می‌شود. اما اگر ایران به این تهدید‌ها اهمیت ندهد و برنامه هسته‌ای را ادامه دهد، آن زمان آمریکا چه اقدامی خواهد کرد؟

ترامپ در سخنرانی خروج از برجام، از ایران خواسته که برنامه هسته‌ای را دنبال نکند، موشک‌های بین قاره‌ای بالستیک توسعه ندهد، در منطقه از گروه‌های متحدش حمایت نکند. هانا این پرسش استفهامی را مطرح می‌کند، که آمریکا چگونه این خواسته‌ها را محقق خواهد کرد؟
 
پاسخ تلویحی هانا به این پرسش‌ها این است که با توجه به ضعف داخلی ایران، آمریکا باید فشار بر ایران را تا مرز ایجاد بحران داخلی افزایش دهد.
 
به ادعای هانا، دولت آمریکا جزئیات کمی درباره استراتژی مقابله با ایران اعلام کرده است. اما تا جایی که معلوم است، تحریم‌های اقتصادی در کانون این استراتژی قرار دارد.

این کارشناس در ادامه نوشت: " در حقیقت، یکی از توجیه‌های بزرگ دولت (آمریکا) برای خروج از توافق (هسته‌ای) ایران این عقیده بود که مفاد توافق مانع از این می‌شود که ایالات متحده از قدرتمندترین ابزار‌های غیرنظامی‌اش برای دفاع از منافعش در برابر کل طیف‌های فعالیت‌های شرور ایران استفاده کند".

از دیدگاه این کارشناس، اکنون پرسش عاجل این است که آیا تحریم‌ها به تنهایی می‌توانند نتیجه‌ای که ترامپ می‌خواهد را برای او به ارمغان بیاورند یا خیر. هانا ضمن اظهار تردید درباره کارآمدی تحریم‌ها افزود: "من معتقدم که مقابله موثر با کل خطر ایران برای منافع آمریکا بواسطه بهره گیری از کل ابزار‌های قدرت آمریکایی - مانند ابزار‌های دیبپلماتیک، نظامی، سایبری، اقدامات پنهانی و عملیات اطلاعاتی- و نه فقط (ابزارهای) اقتصادی، بهتر صورت می‌گیرد". 

هانا مدعی شد که ایران امروز در قبال تحریم‌ها آسیب‌پذیر است و با استناد به گزارش‌های اخیر رسانه‌های غربی، که اوضاع ایران را بحرانی جلوه می‌دهند، مدعی شد که ایران دچار بحران داخلی است. بنا به ادعای او، یک چیز "مهم، عمیق و احتمالا تاریخی" در درون ایران در جریان است.

هانا همه این مقدمات را آورده تا به دولت آمریکا پیشنهاد دهد که ایران به لحاظ داخلی دچار بحران شدید هست و بنابراین آمریکا باید از این فرصت استفاده کرده و فشار بر ایران را بیشتر کند. طبق پیشنهاد این کارشناس، اکنون زمان آن رسیده است که آمریکا یک استراتژی برای مقابله با ایران طراحی کند که به موجب آن فشار بر ایران به حدی بیشتر شود که ایران را با یک "بحران داخلی شدید" مواجه کند.

هانا آشکارا دولت آمریکا را دعوت می‌کند که راهبردی در قبال ایران اتخاذ کند که به بر اساس آن، ایران یا با آمریکا صلح کند یا به فروپاشی مبتلا شود.

هانا نوشت: "ممکن است زمان برای (به کارگیری) یک استراتژی آمریکایی، مبتنی بر فشار آوردن به رژیم ایران تا سر حد مواجهه با بحران داخلی شدید و مواجه کردن آن با یک گزینه دشوار بین فروپاشی اقتصادی و تجزیه حکومت دینی از یک طرف و پیگیری صلح با آمریکا از طرف دیگر، بهتر از این نباشد".
 
-->