پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8265587 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 37070297
کد خبر : 198312 تاریخ ثبت : 1397/2/21 13:45 نظرات تایید شده : 0
سرقت اطلاعات پشت نقاب «تلگرام سیاه»

کاربران فریب فیلترشکن‌های رایگان را نخورند

خلیج فارس: مسدود شدن پیام‌رسان تلگرام در روزهای گذشته موجب شده فضا برای سودجویان در جهت سوءاستفاده از ناآگاهی مردم و تشویق آن‌ها به دانلود و نصب برنامه‌هایی به اسم فیلترشکن و تلگرام بدون فیلتر باز شود تا بتوانند از این طریق اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و ورود برنامه‌های مخرب کنند.

خلیج فارس: مسدود شدن پیام‌رسان تلگرام در روزهای گذشته موجب شده است فضا برای سودجویان در جهت سوءاستفاده از ناآگاهی مردم و تشویق آن‌ها به دانلود و نصب برنامه‌هایی به اسم فیلترشکن و تلگرام بدون فیلتر باز شود تا بتوانند از این طریق اقدام به سرقت اطلاعات کاربران و ورود برنامه‌های مخرب کنند. به همین دلیل، کارشناسان همواره به کاربران هشدار می‌دهند که به هیچ عنوان فریب این دست تبلیغات را نخورند و از نصب این گونه نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌ها که ممکن است بدافزارهای مخرب و جاسوسی باشد، خودداری کنند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ یک کارشناس حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان این که صرف حضور یک اپلیکیشن در مارکت‌های آنلاین نمی‌تواند تضمین‌کننده امنیت آن‌ها باشد، نصب آنتی‌ویروس‌های معتبر را که اصل بوده و در ایران نمایندگی دارند بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی به برنامه‌های مخرب دانست تا درصورت بروز مشکل بتوان به آن‌ها مراجعه کرد.

نوید نیک‌پی با اشاره به بازار فروش فیلترشکن و دیگر برنامه‌هایی که پس از فیلترینگ تلگرام ایجاد شده است، اظهار کرد: متاسفانه هیچ گونه آگاهی سایبری در این زمینه وجود ندارد. کاربران نباید به هر قیمتی به نصب فیلترشکن اقدام کنند زیرا اصولا کسانی که فیلترشکن را به‌صورت رایگان عرضه می‌کنند، حتما اهداف و قصدی از این کار دارند و این‌طور نیست که با طراحی این برنامه‌ها بخواهند کمکی به ما کنند.

آثار مخرب فیلترشکن تلگرام سیاه

به گزارش ایسنا ، وی با ذکر مثالی درباره برنامه‌های مخرب موجود در بازار اظهار کرد: به تازگی اپلیکیشنی به اسم تلگرام سیاه آمده که لوگویش سیاه است. این اپلیکیشن با یک فیلترشکن ترکیب شده و به تلگرام متصل است اما برخی که این برنامه را نصب می‌کنند، مدعی هستند اطلاعاتشان از گوشی پاک شده یا ترافیک اینترنت شان افزایش یافته است. حتی با نصب برنامه کسپراسکای روی دستگاه اندرویدی سریع تشخیص داده شد که این برنامه مشکلات امنیتی دارد.

این کارشناس درباره فایل‌های APK‌ منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی که افراد را به دانلود دعوت می‌کند، با ذکر یک مثال توضیح داد: به تازگی گزارشی درباره برنامه‌ای منتشر شد که APKاین جاسوس‌افزار از طریق کانال‌های پیام‌رسان‌های اجتماعی منتشر شده بود. به این APKها هم نباید اعتماد کرد زیرا کسی که این برنامه‌ها را طراحی می‌کند، نیت خیری ندارد و طبیعتا برای هدفی این کار را انجام می‌دهد. اگر ما این موارد را درک کنیم، سراغ چنین برنامه‌هایی نمی‌رویم.

اپلیکیشن‌های عرضه شده در گوگل‌پلی و اپ‌استور هم لزوما امن نیستند

نیک‌پی با بیان این که صرف حضور یک اپلیکیشن در گوگل‌پلی و اپ‌استور هم نمی‌تواند تضمین‌کننده باشد، افزود: همین مارکت‌ها هم جای کاملا مطمئنی نیستند، باید دید استفاده از یک برنامه چقدر ارزش دارد که بخواهیم آن را از هر مارکتی دانلود کنیم. اگر می‌خواهیم برنامه‌ای را نصب کنیم که مدیر و شرکت تهیه‌کننده‌ آن، مشخص نیست و طبیعتا پشتیبانی برای آن وجود ندارد، دلیل خوبی است که به سمت این اپلیکیشن‌ نرویم. وی ادامه داد: اگر مطالبه‌ای هم روی تلگرام داریم، باید به روش قانونی آن را دنبال کنیم؛ نه این که استفاده از فیلترشکن تا این اندازه رواج پیدا کند و مشکلات زیادی به وجود آورد. همین اپلیکیشن‌های فیلترشکنی که با تلگرام ترکیب شده است و حتی تعداد دانلود بالایی هم دارند، قابل اعتماد نیستند. حتی برخی این برنامه‌ها را نصب می‌کنند و برای آن پول هم می‌گیرند و ادعای نصب تلگرام بدون فیلتر دارند، اما نباید به آن‌ها اعتماد کرد.

از آنتی‌ویروس‌های معتبر استفاده کنید

این کارشناس با بیان این که بسیاری از کاربرانی که درگیر مسائل امنیتی می‌شوند، مفهوم فیلترشکن و نصب آن را نمی‌دانند و تا زمانی هم که دچار مشکل شوند، آن را درک نمی‌کنند، افزود: محصولات خوبی با قیمت پایین برای آنتی‌ویروس‌های مختلف وجود دارند که اگر نمایندگی معتبر داشته باشند و پشتیبانی آن‌ها موجود باشد، از اطلاعات حفاظت و برای تشخیص برنامه‌های مخرب به خوبی عمل می‌کنند.

نیک‌پی نصب آنتی‌ویروس‌های معتبر را بهترین راه برای جلوگیری از آلودگی دانست و گفت: باید از آنتی‌ویروس‌های معتبری استفاده کرد که اصل بوده و در ایران نمایندگی داشته باشند تا در صورت بروز مشکل بتوان به آن ها مراجعه کرد. البته در همین زمینه هم بازار مکاره وجود دارد. برخی ادعا می‌کنند آنتی‌ویروس‌ اورجینال دارند، در صورتی که نمی‌توان از اصل بودن و پشتیبانی آن‌ها مطمئن بود بلکه باید با یک جست‌وجوی ساده نمایندگی شرکت‌هایی را که در ایران فعالیت‌های مربوط به آنتی‌ویروس می‌کنند، یافت و به آن‌ها مراجعه کرد.

 

 کلمات کلیدی خبر : فیلترشکن هشدار فناوری