پویاسامانه

کد خبر : 198091 تاریخ ثبت : 1397/2/19 14:03 نظرات تایید شده : 0

موج‌سواری عربستان پس از خروج ترامپ

خلیج فارس:وزارت انرژی عربستان با توجه به اظهارات شب گذشته ترامپ اعلام کرد: تولید نفت را افزایش می‌دهیم و بازار نفت را طوری تنظیم می‌کنیم که مصرف کننده و تولید کننده آسیب نبینند.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فارس؛ عربستان امروز اعلام کرد برای جبران کمبود بازار با اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران، تولید نفت خود را افزایش می‌دهد.

یک مقام رسمی در وزارت انرژی عربستان اعلام کرد: عربستان با تولیدکنندگان و استفاده‌کنندگان نفت خارج از اوپک برای محدود کردن تأثیر کاهش عرصه مذاکره خواهد کرد.

این مقام رسمی گفت: در پی تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از توافق برجام، عربستان متعهد می‌شود تا ثبات بازار نفت را طوری تنظیم کند که به نفع تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان باشد و پایداری در رشد اقتصاد جهانی را نیز در بر بگیرد.

بر اساس این گزارش، قیمت نفت خام آمریکا امروز 1.67 دلار کاهش یافت و بشکه‌ای 69.6 دلار معامله شد. برنت هم با کاهش 1.32 دلاری بشکه‌ای 74.85 دلار به فروش رفت.

کشورهای صادرکننده نفت در نیمه توافق کاهش تولید نفت هستند که با همکاری کشورهای غیراوپک نظیر روسیه اجرا می‌کنند. این توافق طی دو سال گذشته کمک کرده است تا قیمت نفت به بیش از 75 دلار افزایش یابد که بیشترین میزان از سال 2014 تاکنون محسوب می‌شود.

نشست بعدی اوپک در ماه ژوئن برگزار خواهد شد که بسیار محتمل است توافق طرح کاهش تولید نفت تا پایان 2018 ادامه یابد.

کاهش احتمالی عرضه نفت ایران به دلیل برگشت تحریم‌ها به اضافه کاهش تولید نفت کشورهای عضو اوپک نظیر ونزوئلا این نگرانی را ایجاد می‌کند که قیمت نفت با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد.

ایران حدود 3.8 میلیون بشکه در روز تولید می‌کند و به عنوان سومین کشور بزرگ تولیدکننده اوپک پس از عربستان و عراق است و 4 درصد نفت دنیا را ایران تولید می‌کند.

پس از آنکه توافق هسته‌ای بین ایران و کشورهای دیگر صورت گرفت صادرات ایران به 2.5 میلیون بشکه در روز افزایش یافت که پیش از این به واسطه تحریم‌ها تنها یک میلیون بشکه صادر می‌کرد که اکثر این تولید به آسیا و حدود 600 هزار بشکه در روز به اروپا فروخته می‌شد.

ماه گذشته ترامپ، کشورهای عضو اوپک را در توئیتی متهم کرد که آنها قیمت نفت را مصنوعی بالا می‌برند.

-->