پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/02/18 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 32460976 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 51753949
کد خبر : 197555 تاریخ ثبت : 1397/2/16 18:05 نظرات تایید شده : 0

در جلسه شورای شهر چه گذشت؟

خلیج فارس: شورای شهر تهران امروز روز پرهیاهویی را پشت سر گذاشت. اعضای شورا سوال‌هایشان را از نماینده‌هایی که برای شهرداری تهران مطرح هستند پرسیدند و جواب آنها را شنیدند تا درمورد گزینه‌ نهایی تصمیم بگیرند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از خبرآنلاین؛ در نشست امروز صبح شورای شهر تهران كه به بررسی برنامه‌های كاندیداهای شهرداری تهران اختصاص داشت، ناهید خداکرمی پس از استماع سخنان حجت میرزایی یکی از ۶ کاندیدای شهرداری تهران با تاکید بر این که در زمانی که مدیریت محافظ‌کارانه شده، رویکرد جسورانه شما قابل تقدیر است، از او پرسید: چه برنامه‌ای برای استفاده از پتانسیل تهران در حوزه اجتماعی و تاریخی تهران دارید؟ وی همچنین از او سوال کرد: با توجه به برنامه مدیریت یکپارچه شهری، باید در جلسات هئیت دولت حضور داشته باشید، آیا قابلیت مراوده و ارتباط در دولت را در خود می‌بینید و به طور کلی ارتباط شما با اعضای دولت چگونه است؟ خداکرمی تاکید کرد: شما حدود ۷ماه است که در شهرداری مشغول هستید. در این چند نفر از جوانان که نمی‌شناختید و از حلقه اطراف شما نبودند ولی دیدید که خلاق و جسور هستند را در تیم استفاده کردید؟

همچنین سید حسن رسولی پس از ارائه برنامه‌های حجت‌اله میرزایی به عنوان یکی از کاندیداهای شهرداری تهران، ضمن گرامیداشت خدمات محمدعلی نجفی در شهرداری تهران گفت: از شهروندان تهرانی بابت تحمیل هزینه جابجایی شهردار عذرخواهی می‌کنم. مجددا یادآوری می‌کنم نمایندگان شما در شورای شهر آنچه در توان داشتند برای جلوگیری از تحمیل این هزینه انجام دادند.

وی با اشاره به توانمندی مدیریتی و علمی حجت میرزایی تصریح کرد: به درستی اهمیت حد و اندازه شهر تهران و مشکلات مبتلابه را بیان کردند، سوال دارم که تاکنون چندسازمان در حد و اندازه شهر تهران را اداره کردید؟ در حوزه اداره امور محلی و عمومی و مشخصا شهرداری و سازمان‌های تابعه چه کارنامه تجربی دارید که مکمل دانش شما باشد؟

رسولی اعلام کرد: اعلام کردید شهر را نباید گران اداره کرد و باید از فاینانس استفاده کرد. یکی وزیران موفق در بخش اخذ فاینانس داخلی و خارجی در انجام امور، به تازگی اعلام کرد خرید هواپیما متوقف شده است. چگونه در جایگاه مدیریت شهری که کمترین حمایت را از سوی سران سه قوه و حتی وزیر کشور را دارد می‌خواهید 200هزار میلیارد تومان بدون گران کردن شهر، منابع مورد نیاز را تامین کنید؟

وی تاکید کرد: می‌دانید و می‌دانیم اداره این سازمان با توجه به پیچیدگی‌های درونی و بیرونی نیازمند برخوردی از روابط پنهان، توانمند و قدرت رایزنی با ارکان قدرت است. امروز در کنار سایر بحران‌های دولت، نحوه اداره شهر تهران با توجه به کاهش 8 هزار میلیارد تومان نیز به سرفصل‌های بحران های حکومت اضافه شده است.

میرزایی نامزد تصدی شهرداری تهران در بخشی از پاسخش به این سوال‌ها با بیان این كه من در هر سرزمین دیگر بودم تاکنون قطعا عضو هیات وزیران بودم، گفت: مشکل اصلی ما امروز شفافیت است، ما معتقد به اصلاح‌طلبی و تحولخواهی هستیم. مساله امروز تهران پروژه و عمران نیست، بلکه باید نگاه راهبردی به تهران داشت.

میرزایی همچنين گفت: به شدت به توان جوانان در اداره امور باور دارم و در تیم مدیریت خود در معاونت برنامه‌ریزی از جوانانی که نمی‌شناختم اما رزومه خوبی داشتند استفاده کردم و در صورتی که به عنوان شهردار تهران انتخاب شوم این مسئله را یعنی استفاده از توان جوانان را سرلوحه کار خود قرار می‌دهم اما باید بگویم تا الان نگذاشتند از ظرفیت جوانان در کشور به خوبی استفاده کنیم. من جزو اولین معاونینی بودم که یک زن را به عنوان معاون خود انتخاب کرده و در همه مناطق نیز از ظرفیت زنان به درستی استفاده کردیم و معتقدم باید زنان در همه حیطه‌ها وارد عمل شوند نه اینکه تشکیلات خاصی بسازیم که زنان صرفا در آن فعال باشند.

رسولی: انتصاب جرثقیلی، ظلم آشکار به زنان و جوانان است

با توجه به این که ماندن محمود حجتی در دولت تقریبا قطعی شده، بیش‌ترین شانس در بین ۵ نامزد تصدی شهرداری تهران با محمدعلی افشانی است. حسن رسولی در سئوال از افشانی گفت: می‌ترسم با حضور شما در شهرداری تهران با سازمان تک‌لهجه‌ای مواجه شویم.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران پس از ارائه برنامه‌های سیدمحمدعلی افشانی به عنوان یکی از کاندیداهای شهرداری تهران، با بیان اینکه او را قریب به 30 سال است که می‌شناسم، اظهار کرد: یکی از نظریه‌های مورد وفاق اعضای شورا این است كه شورا و شهرداری با هم در خدمت مردم باشند. این دیدگاه را قبول دارید یا نه؟ برنامه شما در این باره چیست؟

رسولی خطاب به افشانی اظهار کرد: من نیز مانند شما سابقه مدیریت حاکمیتی دارم اما در مدت زمان حضورم در شورای شهر متوجه شدم محیط حوزه مدیریت شهری تفاوت ماهوی دارد. من و شما به عنوان استاندار، استانها را از منظر امنیتی، ریاستی اداره می‌کردیم و حتی دادستان موظف بود تشخیص‌های ریاستی را بپذیرد اما در حوزه شهری اینگونه نیست و باید علاوه بر کابینه خود با 21 عضو شورای شهر تعامل داشته باشید و با خردجمعی شهر را مدیریت کنید.

خزانه دار شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه نگرانم که در صورت شهردار شدن شما با سازمان تک لهجه مواجه باشیم، گفت: البته در توضیحات اعلام کردید از بدنه استفاده می‌کنید اما یکی از بیماری‌های مدیریت نظام اداری ایران تک لهجه‌ای بودن برخی از سازمان‌هاست.

وی ادامه داد: در بحث شوراها با عرض معذرت از برخی دوستانم، معتقد به رشوه‌دهی به زنان و جوانان نیستم اما باید جوانان و زنان را توانمند کنیم. انتصاب زنان و جوانان به صورت جرثقیلی در مسئولیت‌هایی که فاقد توانمندی لازم برای امور باشد ظلمی آشکار نسبت به زنان و جوانان و کشور است.

رسولی همچنین گفت: به وزیر کشور و معاون اجتماعی و شوراها وزارت کشور گله ما را برسانید که در روز 9 اردیبهشت سالروز تشکیل شوراها، کلامی از وزیر و معاون مربوطه برای توانمندی و تقویت شوراها نشنیدیم.

زهرا صدراعظم نوری نیز پس از استماع برنامه محمدعلی افشانی گفت: تهران چالش‌های متعدد دارد، چالش محیط‌زیست یکی از چالش‌های جدی است. امروز وضعیت محیط‌زیستی شهر تهران به عنوان کلانشهر پایتخت و منطقه قابل دفاع نیست. شما چقدر از تهران شناخت دارید؟ تهران نیازمند خلاقیت و نوآوری است، من خلاقیتی در برنامه شما ندیدم.

این عضو شورای شهر تاكید كرد: استفاده از دوچرخه و حمل و نقل عمومی بارها برای کاهش آلودگی هوا پیشنهاد شده، اینها موارد جدید نیست و رویکرد خلاقانه‌ای در برنامه شما وجود ندارد. شما می‌گویید برای کاهش آلودگی باید موتورسیکلت‌ها را متوقف کنیم، چگونه می‌خواهید سه میلیون موتور را متوقف کنید؟ چیزهایی که می‌گویید خروجی عملیاتی ندارد.

صدراعظم نوری ادامه داد: شما می‌گویید شهرداری باید اعمال سختگیرانه بر سازمان محیط زیست داشته باشد، شهرداری می‌خواهد چگونه عمل کند که اعمال سختگیرانه محسوب شود؟ همه مسائلی که گفتید در برنامه دوم پنج ساله است و چیز جدیدی در برنامه شما وجود ندارد. ۶۸هزار نیرو‌ در شهرداری تهران فعالیت می‌کنند، چه میزان از این ظرفیت استفاده می‌کنید و چقدر از بیرون نیرو می‌آورید؟

در اين جلسه، محسن هاشمی در واکنش به سوالات زیاد اعضای شورای شهر گفت: قرار بود هر عضو تنها سه دقیقه سوال بپرسد اما این زمان از سوی اعضا رعایت نمی‌شود و به همین دلیل کاندیدای مورد نظر نمی‌تواند در اين زمان كم به همه سوالات پاسخ دهد. به همین دلیل پیشنهاد می‌شود از آنجایی که روز سه‌شنبه دو کاندیدای نهایی مشخص می‌شوند، کاندیداها سوالات خود را به صورت تلفنی یا مکتوب به اعضای شورا پاسخ دهند.

پیرمردها فضا را برای جوانان آماده کنند

در ادامه حجت نظری با بیان اینکه رسولی عنوان کرد که پیرمردها باید فضا را برای حضور جوانان آماده کنند گفت:‌همین که پیرمردها کنار بروند عالی است و من مشخصا درباره برنامه ‌های افشانی در حوزه زنان و جوانان سوال دارم.

در ادامه شهربانو امانی نیز با بیان اینکه جای خالی اهداف کمی در برنامه ‌های شما دیده می شود گفت: در حال حاضر سه معاون شهردار رقیب شما هستند و اگر شهردار منتخب شوید چه رفتاری با این افراد خواهید داشت؟

در ادامه فراهانی دیگر عضو شرای شهر تهران نیز با بیان اینکه مهمترین مسئله شهر مسئله حاکمیت اداره شهر است، تصریح کرد: تعدد دستگاه‌های مختلف که هر کدام ساز خود را می زنند سبب سردرگمی مردم شده است و شما در وزارت کشور چه اقداماتی برای برگرداندن اختیارات شورا انجام دادید؟

فخاری نیز در ادامه طرح بین الحرمین در زمان شما در شیراز انجام شد که بخشی از آثار میراثی شیراز از بین رفت گفت: در پایتخت چه برنامه‌ای برای بافت تاریخی دارید.؟

در ادامه الویری هم با بیان اینکه شما بارها گفتید که در استان فارس بودید اما برای تهران چه برنامه‌ای دارید؟ اظهارکرد: شهردار تهران هم باید مدیر هزینه باشد و هم مدیر درآمد؛ البته با توجه به مشکلاتی که در شهرداری تهران وجود دارد شهردار بیشتر باید مدیر درآمد باشد وبرنامه شما برای افزایش درآمد چیست؟ همچنین شما در حال حاضر جزو خانواده وزارت کشور هستید و نگرشتان در مورد اجرای لایحه مدیریت شهری چیست؟

در ادامه علی اعطا نیز به بیان سوالات خود پرداخت و گفت:‌اگر شهردار تهران شوید از مجموع شهرداران و معاونین فعلی چند درصد را تغییر می‌دهید؟ در حال حاضر تعداد قابل توجهی ساختمان ناهنجار در حال تولد است که وضعیت تهران را بدتر می کند و آیا شهردار آینده این پتانسیل را دارد که جلوی رشد این ساختمان‌ها را بگیرد؟

وی با بیان اینکه پلاسکوهای زیادی در تهران وجود دارد، ادامه داد: بیش از 230 ساختمان بلند مرتبه در تهران داریم که اطلاعاتش در دسترس نیست و چه برنامه‌ای برای آنها دارید؟

در ادامه آرش میلانی نیز با طرح این سوال از افشانی که مشخصا برای کاهش آلودگی هوا و حل مشکلات پسماند ومحیط زیستی چه برنامه‌ای دارد؟ گفت:‌پروژه‌های عمرانی در شهر وجود دارد که زیست مردمی را به خطر انداخته اند؛ آیا شهرداری هستید که جلوی این پروژه‌ها را بگیرد؟

در ادامه مسجد جامعی گفت: در همه دوره‌ها شورایاران از ادامه فعالیت خود نگران بودند، آیا در زمان مدیریت شما شورایاران به تثبیت می‌رسند؟ ساختار شهرداری به گونه‌ای است که شهر گران اداره می شود و برنامه شما برای تامین منابع مالی و تخصیص منابع چه خواهد بود و شما از رویکرد شادی آفرینی در شهر صحبت کردید اما چگونه می‌شود این رویکرد را به بحث گردشگری و اشتغال زایی گره زد.

در ادامه افشین حبیب زاده نیز گفت: توسعه در شمال و جنوب تهران عادلانه نیست. چه برنامه ای برای توسعه عادلانه شهر دارید و همچنین در مورد تخلفاتی که در این چند ماهه کشف شد چه رفتاری خواهید داشت؟

افشانی نیز در پاسخ به سوالات اعضای شورای شهر گفت: حتما از نظرات اعضای شورا در شهر استفاده می کنم و باید بگویم که گذشته انسان‌ها گواه روش و منش آنها است و من همیشه حامی شوراهای شهر بوده‌ام و بارها عنوان کرده‌ام که به شرطی که فسادی در میان نباشد در اختلاف بین شورا وشهرداری از شورا حمایت می‌کنم و بارها عنوان کردم که ما 22 نفر هستیم و نه یک شهردار و یک 21 عضو.

وی در پاسخ به برخی انتقادات اعضاء در مورد انتصابات قومی گفت: اگر کسی از کمترین عدالت بهره برده باشد رفتار نژادپرستانه نمی‌کند و باید بگویم چهار معاون من در استان فارس از اقوام مختلف بودند و این حرفها را از بیخ و بن تکذیب می‌کنم .

افشانی گفت: من بیش از هم دغدغه شورا و شهرداری را دارم، در مورد قائل شدن سهم برای مدیریت زنان صحبت کردم اما رشوه نمیدهم و استفاده از جوانان نیز در دستور کار است اما یک واقعیتی وجود دارد که مدیران قدیمی کار را رها نمی‌کند و عزلشان احتمالا با عزراییل است و باید بگویم مدیران جمهوری اسلامی ایران نه می‌میرند و نه عزل می شوند؛ بلکه از سمتی به سمت دیگر می‌روند اما بایستی از ظرفیت جوانان به واسطه تواناییشان و نه صرفا جوان بودن، استفاده کرد.

با اتمام زمان افشانی جلسه نوبت صبح شورای شهر به اتمام رسید و جلسه نوبت عصر در ساعت 14:30 با تشریح برنامه های حسینی مکارم به عنوان سومین کاندیدا آغاز می‌شود.