پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 15196612 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 13483090
کد خبر : 196093 تاریخ ثبت : 1397/2/6 10:32 نظرات تایید شده : 0

آماده باش اميران و سرداران

خلیج فارس: اوضاع و احوال منطقه طوري نيست كه بتوان دست روي دست گذاشت و نظاره كرد؛ بايد آماده بود. همين است كه به قول سردار سلامي، جانشين فرمانده سپاه «دست‌ها روي ماشه و موشك‌ها آماده‌اند» و نيروهاي مسلح در ديدارهاي پياپي آمادگي خود را به رخ شيخ‌نشين‌هاي حاشيه خليج فارس و متحدان غربي‌شان مي‌كشند.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ همين ديروز امير سرتيپ كيومرث حيدري و سردار سرتيپ محمد پاكپور، فرماندهان نيروي زميني ارتش و سپاه به گفت‌وگو نشستند؛ گفت‌وگوهايي كه عنوان صميمانه دارد اما قطعا فراتر از ديدارهاي بهاره و با تاكيد بر تعميق همكاري‌ها و تعاملات بود. سردار پاكپور، فرمانده نيروي زميني سپاه تاكيد كرد: «نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي دست در دست برادران ارتشي خود براي حفظ و حراست از آرمان‌هاي انقلاب و تماميت ارضي ايران اسلامي مي‌كوشد». امير سرتيپ كيومرث حيدري، فرمانده نيروي زميني ارتش نيز گفت: «هماهنگي و هم‌افزايي تمام‌عيار ارتش و سپاه در عرصه‌هاي مختلف، اقتدار دفاعي و قدرت بازدارندگي ايران اسلامي را در يك روند اطمينان بخش و معنادار قرار داده است كه تبلور آن را در برنامه‌هاي مشترك ارتش و سپاه به خوبي مي‌توان ديد.»

فقط اين نيست و مقامات ارشد در ارتش و سپاه طي يك ماه گذشته همه تلاش خود را به كار گرفته‌اند تا نمود بيروني همكاري‌هاي‌شان چنان كه «تسنيم» تيتر زده بود، «يد واحده» باشد. يكي از مصاديق اين تلاش‌ها حضور سرلشكر موسوي، فرمانده ارتش در مراسم بزرگداشت روز پاسدار بود. اظهارات او در اين مراسم بازتاب گسترده‌اي داشت، زيرا گفته بود «بنده هنوز هم مانند گذشته وقتي كه به شهرمان مي‌روم در پايگاه آنجا حضور پيدا كرده و به عنوان بسيجي خدمت مي‌كنم. اگر از بنده بپرسند كه چه جايگاهي را مي‌خواهم، دوست دارم كه جانشين سازمان بسيج باشم و خود را در جايگاه رييس اين سازمان نمي‌دانم. اگر يك روزي از سمتم در ارتش مرخص شوم با افتخار در پايگاه بسيج محلي انجام وظيفه مي‌كنم.»

فرمانده كل قوا نيز تاكيد ويژه‌اي بر ضرورت افزايش هماهنگي‌ها و به اصطلاح هم‌افزايي دارند. براي همين نيز در ديداري كه به مناسبت روز ارتش با فرماندهان داشتند، گفتند: «آقاي سرلشكر موسوي در عين دلبستگي سازماني و پايبندي عاطفي به ارتش كه حفظ و تاكيد بر آن لازم است، سخنان بسيار خوبي در خصوص اتحاد نيروهاي مسلح بيان كردند كه اين سخنان نشان‌دهنده عقل مديريتي و صفاي باطني است و ارتش را در چشم مردم بيش از پيش ارزشمند مي‌كند.»

اسم رمز

«هم‌افزايي» اما رمز ملي و دفاعي ديدارهاي اخير نظاميان است زيرا عمر هماهنگي ارتش و سپاه به اندازه انقلاب بوده و دست‌شان از دست هم هيچ‌وقت جدا نشده است. وقتي هم كه عربستان سعودي به انبار اسلحه تبديل شده و در ينگه دنيا رييس‌جمهوري به نام ترامپ حكمران است به چيزي فراتر از هماهنگي نياز داريم و نگاهي به ديدارها، سفرها و سخنراني‌ها طي يك ماه گذشته نشان مي‌دهد كه مسوولان امر به خوبي اين را مي‌‌دانند. براي همين هم سرلشكر باقري، رييس ستاد كل نيروهاي مسلح دوشنبه قبل در ششمين اجلاس فرماندهان نيروي دريايي كشورهاي حاشيه اقيانوس هند گفت: «امريكا با فروش تسليحات به عربستان زمينه جنگ را فراهم مي‌كند... اسراييل زرادخانه‌هاي هسته‌اي خود را گسترش مي‌دهد و به كشورهاي همسايه خود تجاوز مي‌كند... جمهوري اسلامي هيچگاه سر تسليم در مقابل زورگويي‌هاي امريكا فرود نياورده، نخواهد آورد و دست دوستي به سوي جهانيان دراز مي‌كند.»

امير حيدري، فرمانده نيروي زميني ارتش نيز در ديدار وابستگان نظامي گفته بود: «به وضوح مشخص است كه امريكا جهت تامين منافع خود، راهبرد جنگ بي‌پايان را در دستور كار قرار داده و با مديريت داعش، بي‌ثباتي در منطقه را هدفگذاري كرده است... نيروي زميني ارتش جمهوري اسلامي ايران در حال يك تحول بزرگ و تكميل آن است و نيروهايي كه در ساختار جديد به وجود مي‌آيند نيروهايي متحرك، هجومي، پرتوان و واكنش سريع هستند كه طومار هر دشمني را در كوتاه‌ترين زمان به هم خواهند پيچيد. در آينده‌اي بسيار نزديك، چهره‌اي جديد، چابك، با تحرك و داراي قدرت تهاجم بالا را در نيروي زميني شاهد خواهيم بود.» سرلشكر رشيد، فرمانده قرارگاه مركزي خاتم‌الانبيا نيز با ديگر همكاران خود هم‌نظر است. او در بازديد از سواحل مكران گفته بود: «ما اگر امروز مي‌خواهيم صلح و ثبات و امنيت ايران اسلامي در ناامن‌ترين نقطه جهان پابرجا باشد، لازمه‌اش حفظ هوشياري و ارتقاي آمادگي نظامي و امنيتي است پس در اين راستا بايد تهديدهاي دشمن را جدي بگيريد و با برخورداري از اشراف اطلاعاتي، اجتناب از غافلگيري و توسعه و تعميق قدرت دفاعي آمادگي صددرصدي خود را حفظ كنيد». قبل از آن نيز گفته بود: «جمهوري اسلامي ايران ضمن رصد كليه تحركات و آمادگي براي هرگونه واكنش دفاعي و تهاجمي در عين حال به دنبال مديريت حوادث و جلوگيري از افزايش تشنج و درگيري در منطقه است.»

 حرف‌هايي كه براي گفتن داريم

گرم شدن روابط ارتش و سپاه از قضا با تاكيدشان بر قرار داشتن در بهترين وضع آمادگي همراه است. براي نمونه سردار محمدرضا زاهدي، معاون عمليات سپاه در هفته جاري تاكيد كرده بود كه «يك گام جلوتر از تهديدات هستيم». دريادار سياري نيز در مراسم بزرگداشت سپهبد قرني و سپهبد صيادشيرازي گفت: «هركس بخواهد تعرضي به كشور ما كند پاسخ سختي دريافت مي‌كند.» سردار اسدي مشاور عالي فرمانده قرارگاه مركزي خاتم الانبيا نيز همين ديروز گفت: «ما در حوزه توپخانه حرف‌هاي زيادي براي گفتن داريم». يك روز قبل از آن نيز سردار اشتري، فرمانده نيروي انتظامي در ديدار با فرمانده كل ارتش گفته بود: «الحمدلله هماهنگي و همكاري بسيار خوبي بين ناجا و ارتش در جهت هم‌افزايي و استفاده از نقاط قوت يكديگر وجود دارد كه نمود آن در امنيت حاكم بر مرزها متبلور است.» تلاش براي هم‌افزايي و تقويت تعاملات به نيروهاي زميني ختم نمي‌شود. پيشنهاد نيروي دريايي ارتش به هيات‌هاي خارجي براي تشكيل كارگروه مشترك به منظور توسعه همكاري‌ها را مي‌توان نمونه‌اي از اين تلاش‌ها به حساب آورد.

 افزايش توان

اين آماده باش اما كامل نيست اگر صرفا به هم‌افزايي حاصل از افزايش تعاملات پرداخته و افزايش توان دفاعي را فراموش كنيم. سخنان حسن روحاني، رييس‌جمهور در مراسم روز ارتش ثابت كرد كه اين موضوع نه‌تنها فراموش نشده بلكه به جد پيگيري مي‌شود. او از يك سو تاكيد كرد كه «همه نيروهاي مسلح براي دفاع از استقلال كشور يكپارچه و آماده‌اند» و از سوي ديگر گفت كه « براي قدرت دفاعي توجهي به نظر ديگران نداريم». رونمايي از سامانه موشكي ارتفاع پايين «كمين۲» در همان روز نيز شاهد ديگري بود. اميران و سرداران به فراخور اوضاع و احوال به آماده‌باش درآمده و خيال‌شان نيز بابت توان رزمي خود راحت است؛ خيال آسوده‌اي كه خيال ملت را هم بابت آمادگي نيروهاي مسلح كشور آسوده كرده است.

 

-->