پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 426684 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45117258
کد خبر : 194407 تاریخ ثبت : 1397/1/26 18:07 نظرات تایید شده : 0

آیا اسرائیل برای ماجراجویی جدید علیه ایران آماده می‌شود؟

خلیج فارس:اسرائیلی‌ها لفاظی‌های تهدیدآمیزشان علیه ایران را بیشتر کرده‌اند.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ در روز‌های اخیر مقامات و رسانه‌های رژیم صهیونیستی مقدار لفاظی‌ها و تهدیدات‌شان علیه ایران را بیشتر کرده و حتی خواستار بمباران ایران شدند.
 
آیا اسرائیل برای ماجراجویی جدید علیه ایران آماده می‌شود؟

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در تماسی تلفنی با تریزا می، نخست وزیر بریتانیا، ضمن "تروریستی" خواندن دولت ایران، از کشور‌های آمریکا، بریتانیا و فرانسه خواسته همان "قاطعیتی" که در حمله به سوریه نشان داده‌اند را در "منع ایران از بدست آوردن قابلیت‌های هسته‌ای" هم نشان دهند.

به گزارش جروزالم‌پست نتانیاهو به می، گفته: "پیام بین المللی مهمی که با حمله (به سوریه) داده شد، عدم تحمل استفاده از سلاح‌های غیرمتعارف بود. نیاز است که این سیاست در منع دولت‌ها و سازمان‌های تروریستی از دست‌یابی به قابلیت‌های هسته‌ای هم اعلام شود. "

نتانیاهو در همین تماس مدعی شده که ایران "منبع پیشگام بی‌ثباتی در منطقه" است و اسد نیاز دارد تا بداند با اجازه دادن به تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه، او سوریه و کل منطقه را به خطر می‌اندازد.

تهدیدات نتانیاهو در حالی مطرح شد که ارتش اسرائیل روز جمعه مدعی شد پهپادی که در فوریه گذشته وارد اسرائیل شد، یک "پهپاد مسلح ایرانی" بوده که می‌خواست به رژیم صهیونیستی حمله کند.

همزمان با لفاظی‌های مقامات تل‌آویو علیه ایران، روزنامه هاآرتص در یادداشتی تحت عنوان "چرا هم‌اکنون اسرائیل نیاز دارد تا تهدیداتش علیه ایران را تشدید کند. " خواستار بمباران ایران شد.

چاک فرلیچ، معاون سابق مشاور امنیت ملی اسرائیل و نویسنده یادداشت هاآرتص، نوشت: "اسرائیل باید اطمینان حاصل کند که ایران در مرز شمالی‌اش فعال نباشد. حتی اگر این امر به معنای جنگ با سوریه و انجام حملات هوایی به ایران باشد. "

فرلیچ با اشاره به حضور ایران در سوریه، مدعی شد که اسرائیل بزودی با "تهدیدات شدیدی" مواجه خواهد شد که نیازمند اتخاذ "تصمیمات بسیار دشوار" است. تصمیماتی که ممکن است به جنگ منتهی شوند.

این مقام سابق، به رژیم صهیونیستی توصیه کرد که برای منع ایران از "حضور نظامی دائمی در سوریه"، رویکرد "دیپلماسی اجباری" را در پیش گیرد. این رویکرد به معنی تهدید معتبر به استفاده از نیروی نظامی برای دستیابی به نتیجه دیپلماتیک مطلوب است.

فرلیچ ادامه داد: "به عنوان بخشی از این رویکرد و برای وادار کردن سوری‌ها به پایان دادن به فعالیت‌های ایران در قلمروشان، باید به دمشق فهماند که این بار آن‌ها واقعا دارند با آتش بازی می‌کنند و اسرائیل با راه‌اندازی سلسله‌ای از حملات علیه اهداف رژِم سوریه، پاسخ خواهد داد، این حملات به حدی خواهد بود که دقیقا موجودیت آن (رژیم) را به خطر خواهد انداخت. به ایران هم باید فهماند که اگر به تلاش‌هایش ادامه دهد، دیگر از حملاتی که تاکنون به دلیل دوری جغرافیایی از آن‌ها در امان بوده، مصون نخواهند ماند. در نتیجه، حمله به اهداف ایرانی هم معقول خواهد بود. "

در ادامه یادداشت آمده: "این توصیه، ممکن است به تشدید شدید تنش و حتی جنگ منجر شود. به هر حال، اگر معلوم شود که سوری‌ها و ایرانی‌ها هشدار‌های اسرائیل را نادیده گرفته‌اند، ما در هر صورت، در مسیر نزاع خواهیم بود و بهتر است قبل از اینکه ایران از آستانه هسته‌ای عبور کند، به آزمون گذاشته شود. "

فرلچ تصریح کرد: "علیرغم موضع سرسختانه رئیس‌جمهور (ترامپ)، وقوع یک حمله آمریکایی علیه برنامه هسته‌ای ایران احتمالا بعید است. البته اسرائیل می‌تواند اقدامات پنهانی علیه این برنامه را ادامه دهد، اما تاکنون ثابت شده که این اقدامات کارآمدی محدودی داشته‌اند. اگر توافق هسته‌ای فروبپاشد، ما واقعا فقط یک گزینه نهایی خواهیم داشت: یک حمله اسرائیلی."

این مقام سابق اسرائیلی در پایان، با اذعان به ناکام ماندن حمله احتمالی اسرائیل به ایران، خواستار توافق دولت ترامپ با اروپایی‌ها درباره "اصلاح" برجام شد.
 


کلمات کلیدی خبر : ایران سوریه اسرائیل