پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 334736 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45025439
کد خبر : 194289 تاریخ ثبت : 1397/1/26 08:57 نظرات تایید شده : 2

سد رئیسعلی دلواری دارای ۱۹ درصد ذخیره آب است

بوشهر| سد رئیسعلی دلواری دشتستان دارای 19 درصد ذخیره آب استخلیج فارس: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش ۴۰ درصد بارندگی در فصل زارعی جاری گفت: سد رئیسعلی دلواری در دشتستان دارای ۱۹ درصد ذخیره آب است که نسبت به سال قبل ۹۰ میلیون مترمکعب کمتر آب دارد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل ازتسنیم؛ این استان در منطقه گرم و خشک کشور قرار دارد که خشکسالی‌ها در سال‌های اخیر بر تشدید بحران کم‌آبی در بخش آشامیدنی، کشاورزی، صنعت و محیط زیست افزوده است.

کاهش بارندگی‌ها در سال‌های اخیر سبب شده تا میزان آورد رودخانه‌های استان بوشهر به شدت کاهش یابد و این موضوع مشکلاتی در زمینه تامین آب در استان ایجاد کرده است.

میانگین بارش باران در این استان در حدود250  میلیمتر است که کاهش بارش باران در سال زارعی جاری بحران کم‌آبی در بخش‌های مختلف را افزایش داده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به کاهش 40 درصد بارش باران در فصل زارعی جاری اظهار داشت: کاهش 40 درصدی بارش باران نسبت به سال قبل مشکلات تامین آب آشامیدنی و کشاورزی را افزایش داده است.

شاهپور رجایی با اشاره به بحران کم‌آبی در رودخانه حله افزود: این رودخانه تامین کننده آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه است که کاهش 40 درصدی بارش باران نسبت به سال زارعی قبل بحران غیر قابل وصف ایجاد کرده است.

کاهش 60 درصدی بارش باران در رودخانه زهره دیلم

وی با اشاره به کاهش 60 درصدی بارش باران در رودخانه زهره خاطرنشان کرد: این رودخانه یکی از منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر است که  بخش عمده‌ای از این رودخانه خشک شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر از خالی بودن مخزن سد کوثر به عنوان تامین کننده عمده آب آشامیدنی استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: بر اساس ارزیابی‌های انجام شده 44 درصد این سد دارای ذخیره آب است که بخش قابل توجهی از آن به عنوان حجم پایدار و تعادلی  محسوب می‌شود که بر اساس الزامات غیرقابل برداشت است.

سد رئیسعلی دلواری دشتستان دارای 19 درصد ذخیره آب است

رجایی با اشاره به وضعیت ذخیره آب سد رئیسعلی دلواری تامین کننده آب کشاورزی منطقه دشتستان بیان کرد: کاهش 40 درصد بارندگی در فصل زارعی جاری در ذخیره آب در پشت سد رئیسعلی دلواری در دشتستان تاثیر گذاشت به‌گونه‌ای که اکنون دارای 19 درصد ذخیره آب است.

وی با بیان اینکه  میزان ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری نسبت به سال قبل 90 میلیون مترمکعب کمتر است خاطرنشان کرد: سد رئیسعلی دلواری در فروردین ماه سال گذشته دارای 220 میلیون متر مکعب آب بود که این میزان اکنون 128 میلیون متر مکعب است که نزدیک به 90 میلیون متر مکعب کمتر از سال قبل است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر افزود: از 128 میلیون مترمکعب آب ذخیره در پست سد رئیسعلی دلواری 72 میلیون متر مکعب آن به عنوان آب پایدار سد است و قابل برداشت نیست.

رجایی با بیان اینکه 56 میلیون مترمکعب آب سد رئیسعلی دلواری قابل برداشت است تصریح کرد: بخشی از آب قابل برداشت، به عنوان زیست محیطی و بخشی هم تبخیر می‌شود که با بررسی‌های انجام شده می‌تواند تامین کننده یک دوره آب نخیلات منطقه در یک سال باشد.

وی، با بیان اینکه نخیلات باید در سال سه دوره آبیاری شوند گفت: با توجه به حجم ذخیره آب در سد رئیسعلی دلواری، با کمبود دو دوره آبیاری نخیلات مواجه هستیم.

نیاز آبی شبکه‌های آب‌پخش و سعدآباد دشتستان در سال 131 میلیون متر مکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر نیاز آبی شبکه‌های آب‌پخش و سعدآباد دشتستان در سال را 131 میلیون متر مکعب دانست و افزود: حداقل سالانه برای تامین آب کشاورزی و نخیلات از طریق شبکه آب‌‌پخش 110 میلیون متر مکعب و از طریق شبکه سعدآباد 21 میلیون متر مکعب نیاز است که برای تحقق این مهم باید حداقل 200 میلیون متر مکعب آب در پشت سد رئیسعلی دلواری ذخیره شده باشد.

رجایی با اشاره به تدوین برنامه برای تامین آب در منطقه دشتستان و تنگستان بیان کرد: تمهیدات و تسهیلات لازم برای تامین آب کشاورزی پایاب زه‌کشی در شبکه‌های آبیاری دالکی، آب‌پخش دشتستان و اهرم تنگستان برنامه‌ریزی و تنظیم شده که پس از تصویب در شورای حفاظت آب و کارگروه ماده 110 با نظر جمعی عملیاتی می‌شود.

منابع آبی زیرزمینی استان بوشهر در شرایط فوق‌العاده بحرانی قرار  دارد

وی، از کاهش شدت منابع آب زیرزمینی در استان خبر داد و بیان کرد: با توجه به کاهش 60 درصدی بارش باران در استان افت شدید منابع آب زیرزمینی ایجاد شده که با برداشت بی‌رویه این افت تشدید یافته است و اکنون استان بوشهر از لحاظ منابع آبی زیرزمینی در شرایط فوق‌العاده بحرانی قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به ابلاغ منابع زیرزمینی برای مصارف گفت: وزارت نیرو، حجم قابل برنامه‌ریزی از منابع آب زیرزمینی برای مصارف آشامیدنی، صنعت و کشاورزی را به استان بوشهر  ابلاغ کرده است.

برداشت سالانه آب منابع زیرزمینی استان باید کاهش یابد

رجایی با اشاره به کاهش برداشت سالانه 140 میلیون مترمکعب از آب زیرزمینی استان تصریح کرد: باید با یکسری تدابیر حدود 140 میلیون مترمکعب سالانه از برداشت قبلی از منابع زیرزمینی استان کاهش یابد تا بتوان از شدت افت منابع، جلوگیری شود.

وی افزود: سالانه مجوز برداشت 310 میلیون مترمکعب آب از منابع زیرزمینی استان داریم که اکنون 450 میلیون مترمکعب برداشت می‌شود و باید 140 میلیون مترمکعب آب آن کاهش داد.

شبکه آب آشامیدنی با دیگر مصارف تفکیک شود

 مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر نیز با اشاره به اینکه عمده منابع تامین آب آشامیدنی استان بوشهر خارج از استان است اظهار داشت: یکی از منابع تامین کننده آب آشامیدنی استان بوشهر، سد کوثر در استان کهگیلویه و بویراحمد است که اکنون میزان ذخیره این سد به شدت کاهش یافته است.

کیقباد یاکیده با بیان اینکه رودخانه شاهپور کازرون از دیگر منابع آب آشامیدنی استان بوشهر است گفت: رودخانه شاهپور کازرون نیز به سبب کاهش باران ره آورد و آبدهی آن کمتر شده که این مهم مشکلاتی در پی داشته است.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف در بخش آب آشامیدنی تصریح کرد: تنها راه عبور از بحران کم‌آبی مدیریت مصرف و مصرف بهینه از این ماده حیات بخش است که همه مشترکان لازم است رعایت کنند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر افزود: تفکیک و جدا سازی مصرف آب آشامیدنی با آب دیگر مصارف از ضروریات است که این مهم در شبکه آبرسانی فضای سبز شهرداری‌‌ها و دستگاه‌های دولتی و اجرایی الزام شده است.

روستاها با بحران کم‌آبی مواجه هستند

مدیرعامل شرکت آبفار استان بوشهر از کاهش بارش باران و خشک شدن منابع زیرزمینی تامین کننده آب آشامیدنی روستاها خبر داد و بیان کرد: کاهش بارندگی، تغییر اقلیم، خشکسالی، مصرف بالا و همچنین رفتارهای سلیقه‌ای یا کم‌کاری‌ها از دلایل شکل گیری بحران آب در استان بوشهر است.

مسعود نصوری با تاکید بر ضرورت ترویج و گسترش فرهنگ صرفه‌جویی، افزود: تنش آبی در استان بوشهر در کنار کمبود منابع آبی متاسفانه ناشی از استفاده نادرست و عدم استفاده بهینه از این مایع حیاتی است.

وی با تاکید بر ترویج فرهنگ مصرف بهینه آب در جامعه  افزود: باید با استفاده از فرهنگ سازی مناسب از طریق رسانه‌ها و دیگر ابزارهای اطلاع‌رسانی زمینه مدیریت مصرف بهینه آب را در جامعه نهادینه شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان بوشهر بر برنامه‌ریزی برای مبارزه با این بحران کم آبی تاکید کرد و گفت: برای پیشگیری و جلوگیری از ایجاد بحران آب در تابستان  ابتدا در کنار بهره‌گیری از تجربیات سال‌های گذشته باید برنامه‌ریزی راهبردی عملیاتی برای جلوگیری از این بحران پیش‌بینی شود.

نصوری تصریح کرد: کنترل آب مصرف روستاها در دستورکار قرار دارد و در این راستا مشترکان پرمصرف مورد رصد و شناسایی قرار می‌گیرند.

برای مقابله با بحران کم‌آبی در بخش‌های کشاورزی، صنعت و آشامیدنی تنها با مدیریت مصرف می‌توان به حل این مشکلات دست یافت که همه مشترکان در بخش‌های یاد شده باید با برنامه‌های تدوین شده از سوی مدیران همسو شوند تا از تنش آبی استان کاسته شود.

 کلمات کلیدی خبر : سد رئیسعلی دلواری آب