پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8163675 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36968485
کد خبر : 194062 تاریخ ثبت : 1397/1/23 10:03 نظرات تایید شده : 2

روی سیاه خشکسالی در بوشهر+تصاویر

خلیج فارس: بوشکان، کلمه، اهرم تنگه ارم، از جمله شهر های استان بوشهر اند که با خشکسالی شدیدی روبرو هستند.

خلیج فارس: ایران جزء کشور های است که برای تامین آب مورد نیاز خود با مشکل مواجه است. اگرچه شرایط اقلیمی، تغییرات آب و هوایی و گرم شدن منطقه ای که ایران در آن قرار دارد در بوجود آمدن این شرایط بی تاثیر نبوده است اما طی چند دهه گذشته بر اثر سوء مدیریت  این مسئله تبدیل به یک بحران شده است.

به گزارش «خلیج فارس»؛ عموما تصور مردم از خشکسالی زمین های خشک و بی آب و علفی است که در آن زمین ها به صورت ترک زده رخ می نماید؛ در صورتی که خشکسالی تبعات بسیار شدیدتری می تواند داشته باشد که از جمله آنها می توان به مسائل اقتصادی،  کشاورزی و اشتغال، موضوعات فرهنگی، بحران های اجتماعی و ...اشاره کرد.

بوشکان، کلمه، اهرم تنگه ارم، از جمله شهر های استان بوشهر اند که با خشکسالی شدیدی روبرو هستند و سالهاست با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند. چاه هایی که تا ۱۰ سال گذشته در عمق ۲۰ متری به آب میرسید دیگر در ۱۲۰ متری آن هم خبری از آب نیست.

به دلیل از بین رفتن پوشش گیاهی، دام ها از خرما تغذیه میکنند. کشاورزان به دلیل از بین رفتن زمینهای کشاورزی با مشکلات اقتصادی شدیدی رو برو شده اند و از نظر معیشتی، مشکلات فراوانی دارند. کم  فروغ شدن کشاورزی باعث مهاجرت بومیان منطقه به دیگر نقاط کشور شده تا آنجا که در روستاهای بخش اهرم  طی ۱۰ سال گذشته روستای ۱۰۰۰ خانواری به کمتر از ۱۰۰ خانوار رسیده است. این میزان مهاجرت باعث مشکلات مختلف برای مهاجرین و میزبانان در مناطق مختلف نیز شده است.

براساس پیش بینی ها باید از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 120 میلیمتر بارندگی در این استان ثبت می شد که از این میزان 66.7 میلیمتر محقق شده است.

تاخیر در بارندگی ها عشایر را در تامین آب و علوفه مورد نیاز دام ها با مشکل روبرو می کند و این امر باعث می شود که دام ها کاهش داشته باشند.

روستاهای منطقه که هر یک با روستاهای اقماری کوچک و بزرگ پیوند خورده‌اند، به دلیل خشکسالی، کمبود آب و کاهش بارندگی رنگ زندگی را از یاد برده‌اند.
بیکاری از دیگر عوامل اثرگذار در روند مهاجرت روستاییان به شهرهای دور و نزدیک است.

عکس: وحید عبیدی- مهر

 کلمات کلیدی خبر : خشکسالی وحید عبیدی