پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8161324 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36966135
کد خبر : 194045 تاریخ ثبت : 1397/1/23 12:31 نظرات تایید شده : 8
اسماعیل یاسینی

قانون سوت زن ضرورت مبارزه با فساد

امروزه چگونگی مبارزه با فساد در نظام اداری کشورمان به چالش های جدی مدیریتی تبدیل شده. در اهمیت این موضوع همین بس که مقام معظم رهبری فرمان هشت ماده ای را صادر نمودند. همچنین یکی از موضوعاتی که بطور معمول نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و انتخابات مجلس شورای اسلامی در دو دهه اخیر مطرح کرده اند، که عزم جدی برای مبارزه با فساد دارند. زیرا فساد در هر حکومتی مقدار کمش هم زیاد است. اما چرا در این امر موفق نبوده اند و یا اینکه چرا قوای سه گانه نتوانسته اند بر اساس فرمان هشت ماده ای فرماندهی کل قوا طرحی موفقیت آمیز برای مبارزه با فساد داشته باشند؟

یقینا غالب مسولان کشور خدوم و پاکدست هستند و در مبارزه با فساد عزم جدی دارند، اما با رشد و پیشرفت خیره کننده بشر در علم و تکنولوژی، به همان میزان ضرورت دارد در نظام های اداری و حکومتداری به همراه بکارگیری فناوری و پیاده کردن دولت الکترونیک قوانینی نیز وضع گردد تا مشارکت مردم را در مبارزه با فساد و ارتقای سلامت اداری افزایش یابد.

مشارکت مردم در امر مبارزه با فساد تا مورد حمایت قانون قرار نگیرد نمی تواند موثر و بازدارنده واقع گردد. این موضوع یکی خلاء های مبارزه با فساد در کشور مست. امروزه در کشورها برای انجام این مهم قانون حمایت از سوت زن ها را به تصویب رسانده و اجرا کرده اند.

"سوت زن"( Whistleblowers) در اصطلاح به کسی گفته می شود که با یک سازمان ارتباط دارد و خلافکاری های آن را افشا می سازد. این خلافکاری ها می تواند شامل انواع حرکت های غیر اخلاقی سازمان و مدیران آن؛ از قبیل تقلب، احتکار، رشوه، تولید محصول غیر ایمن و نقض قوانین یا مقررات باشد. برخی اعتقاد دارند اصطلاح سوت زنی از رفتار ماموران پلیس اخذ شده است؛ زمانی که بعد از مشاهده خلافی مثل دعوا یا دزدی در خیابان، در سوت خود می دمیدند تا همه مردم خبردار شوند.

بعضی نیز معتقدند این اصطلاح از دمیدن داوران ورزشی در سوت خودهای به هنگام خطا و یا اقدام به خطا برداشت شده است.

امروزه نمایندگان سازمان شفافیت بین‌الملل که مقر آن در برلین است، به حکومت ها توصیه می کنند تا قانونی برای حمایت از کسانی که در رابطه با ناهنجاری‌ها افشاگری می‌کنند، وضع کنند حتی در برخی کشورها برای افراد افشاگر محافظ می‌گذارند.

بررسی های این سازمان نشان می دهد افشاگری عمومی در مبارزه بافساد، موثرترین روش مقابله با فساد در جهان تاکنون است، به گونه ای که طبق برخی آمارها، 55 درصد از فسادهای کشف شده مربوط به این روش و 45 درصد دیگر مربوط به چندین روش متداول دیگر (مثل حسابرسی، بازرسی، نظارت، بازدید سرزده، ابزارهای کنترلی الکترونیکی و...) بوده است.

ضمن آن که نباید فراموش کرد فراگیر شدن این روش، اثر بازدارندگی جدی دارد؛ چرا که خواب را بر مجرمان حرام می کند و به هنگام انجام هر فسادی، به این فکر می کنند، شاید یکی از اطرافیان مان ویا حتی همدستان آنها یک سوت زن باشد.

جالب است بدانیم امروزه در دنیا حمایت از افشاگری در حال تبدیل شدن به قانون است. در اکثر کشورها درصدی از فساد افشا شده به افشاگر تعلق می گیرد که این رقم در کشورهای مختلف متفاوت می باشد.

کشور هند که از سال 2011 این قانون را اجرایی کرده به بهشت افشاکنندگان معروف شده است. در برخی کشورها برای افراد افشاگر محافظ قرار داده اند. طی سال های اخیر سوت زنان جوایز 100 تا 300 میلیون دلاری بسیاری را در کشورهای مختلف بخصوص کشورهای پیشرفته صنعتی کسب کرده اند.

در آمریکا سرجمع بیش از 5 میلیارد دلار به سوت زنان جایزه پرداخت شده است. بزرگترین جایزه سوت زنی را که یک میلیارد دلار بوده در سال 2015 استوارت جوهانسون رئیس اداره محیط زیست شرکت ولکس واگن آلمان بخاطر افشای اسناد دستکاری حسگرهای آلودگی خودرو کسب کرده است.

اجرای قانون حمایت از سوت زنها در نظام اسلامی به لحاظ موازین شرعی با نهی از منکر تطابق دارد. پيغمبر اكرم (ص) درموضوع امر به معروف و نهي از منكر فرمودند: «كُلُّكُم راعٍ وَ كُلُّكُم مسؤول عَنْ رَعيتِه» . يعني ايجاد نوعي تعهد و مسؤوليت مشترك ميان افراد مسلمان براي حفظ و نگهداري جامعه اسلامي بر مبناي تعليمات اسلامي. بنابراین در کشور ما نیز بمانند سایر کشورها با اجرای دولت الکترونیک بمعنای واقعی و وضع قوانینی نظیر قانون سوت زن  وهمچنین با افزایش شفافیت میتوان سلامت نظام اداری را ارتقا داد.

 کلمات کلیدی خبر : اسماعیل یاسینی فساد