پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7769688 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36574832
کد خبر : 193111 تاریخ ثبت : 1397/1/18 08:00 نظرات تایید شده : 6

گیاهان معجزه‌گر استان بوشهر+تصاویر

خلیج فارس: استان بوشهر با سه منطقه ساحلی، جلگه ای و کوهستانی رویشگاه انواع گیاهان دارویی و غیردارویی است.
خلیج فارس: استان بوشهر با سه منطقه ساحلی، جلگه ای و کوهستانی رویشگاه انواع گیاهان دارویی و غیردارویی است.
 
به گزارش «خلیج فارس»؛ گیاهان دارویی فراوانی در استان بوشهر رشد می کنند که پراکندگی این گیاهان دارویی متناسب با اقلیم هر منطقه است. در زیر برخی از این گیاهان معرفی می شود.

انار شیطان: بیشتر در منطقه تنگ ارم دشتستان و دلوار رشد می کند
انار شیطان از گونه‌های نادر گیاهی از تیره پیچ ‌اناریان، یکی از زیباترین درختان گل‌دهنده دنیا و بومی هندوستان و ویژه مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بسیار مقاوم به خشکی، یخ‌زدگی و آتش‌سوزی است. انار شیطان علاوه بر خاصیت دارویی از چوب آن برای منبت کاری، ساخت قنداق تفنگ و عصا استفاده می‌شود. چوب آن زیبا، محکم، بادوام است و برای ساخت لوازم ظریف و پرکاربرد به‌کار می‌ رود.
گیاهان معجزه گر
لگجی: لگجی یکی از بوته‌های بیابانی شهرستان دشتستان است که همواره به‌صورت خودرو در اراضی دشتستان رشد و نمو می‌کند
فصل رشد و نمو این گیاه از اواسط اردیبهشت شروع و تا اواخر شهریور ادامه دارد. میوه‌دهی این گیاه نیز از اوایل تیرماه آغاز می‌شود و افراد بومی و محلی در این ایام شروع به برداشت میوه این گیاه بیابانی می‌کنند.
 
این گیاه مصرف غذایی دارد و برای تهیه ترشیجات استفاده می شود. از پوست، شاخه و ریشه گیاه لگجی برای درمان بیماری‌های کبد، طحال، درد مفاصل، روماتیسم و همچنین تقویت بدن استفاده می‌شود. میوه لگجی در ساخت یک سس‌ مخصوص به نام کَپِر در برخی کشورها به‌ویژه ترکیه یونان و اسپانیا کاربرد دارد و می‌تواند به عنوان یک محصول صادراتی کشور مطرح شود.
گیاهان معجزه گر
هلپه یا اروه: بیشتر در چاه کوتاه می روید
هلپه، گياهي است علفي دارای ظاهر سفید پنبه‌ای از خانواده نعناعیان كه عموما در مناطق فقير از نظر موادغذايي و بایر، سواحل سنگلاخی و ماسه‌زارهای نواحی مختلف می‌روید. این گیاه پراكندگی وسیعي در جنوب و مركز ایران  وجزيره خارك دارد.
 
برگهای آن باریك، دراز و پوشیده از كركهای پنبه‌ای در هر دو سطح پهنك است. گلهاي آن نيز به رنگهای سفید، سفید مایل به زرد و یا زرد و حتی ارغوانی ديده مي شوند.
 
مسكني قوي براي دردهاي دستگاه گوارش مانند سوءهاضمه می باشد. سرشاخه‌های گلدار گیاه اثر مقوی، نیرو دهنده و ضدتشنج دارد مصرف آن را با بررسی‌هائی كه بعمل آمده در رفع سردرد و ضعف عمل دستگاه تغذیه مؤثر می دانند. بعلاوه تب‌بر است و از جوشاندۀ گیاه در آب در موارد سرماخوردگی استفاده می‌شود. 
گیاهان معجزه گر
اوشه یا آویشن: رویشگاه آن بیشتر در کنگان و جم است
گیاهی است یکساله کوچک به بلندی 5 تا 12سانتی متر. برگهای آن سبز تیره باریک نوک تیز.
 
از خانواده نعناع است که براى خوش طعم کردن ماست و دوغ به کار می رود. گرم و خشک، ضد باکتري، خلط آور، ضد سرماخوردگي و ضدعفوني کننده روده است.
گیاهان معجزه گر
بنگرو: رویشگاه آن بیشتر در منطقه خیرک  شهرستان دشتستان است
بنگرو یا پنج انگشت، درختچه ای چندساله به ارتفاع دو متر است که به نام های فلفل بری، بنگرو و درخت پاکدامنی معروف است. از خانواده ی شاه پسند می باشد. از همه قسمت های آن به خصوص میوه و برگ بوی فلفل سیاه به مشام می رسد.
 
میوه های رسیده و خشک و اسانس جزء مواد موثر این گیاه هستند. از این درختچه برای رفع مشکلات کیست و تخمدان استفاده می شود.
گیاهان معجزه گر
درمنه: بیشتر در منطقه عالی شهر رشد می کند
درمنه درختچه ای با شاخه های گسترده پر از برگهای خطی است که سرشاخه برگ دار آن قابل استفاده است. این گیاه مقوی، اشتها آور و پاک کننده زخمهای عفونی است و برای رفع درد مفاصل از آن استفاده می شود.
گیاهان معجزه گر
دینشت یا اسپند: رویشگاه آن بیشتر در دشتستان است
یکی از گیاهان نام آشنا برای ایرانی هاست. دانه این گیاه در خانه سوزانده می‌شود و دود غلیظ آن برای ضدعفونی هوا، دور کننده حشرات، خوشبوکننده فضا و به باور برخی حتی خنثی کردن چشم‌زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر تمام این موارد، در آسیا از دانه‌های اسپند به عنوان ضدانگل استفاده می شود.
گیاهان معجزه گر
گزروک: بیشتر در منطقه آبگرم و خیرک دشتستان رشد می کند
لمس این گیاه باعث سوزش زیاد می‌شود، اما دارای خواص دارویی بسیار بالایی است. در درمان رماتیسم، سنگ کیسه صفرا و سنگ کلیه کاربرد دارد. طبیعت گرم دارد. ضد خونریزی و بازکننده عروق است.
گیاهان معجزه گر
پیدم یا پونه: بیشتر در رود فاریاب دشتستان می روید
پونه از خانواده نعناع است. این گیاه در خاک‏ های مرطوب و غنی از مواد آلی مانند کود برگ به خوبی رشد می ‏کند. با گیاه پونه می توان یک دم کرده ی گیاهی فوق‏ العاده تهیه نمود. از مشکلات و ناراحتی ‏های گوارشی جلوگیری می کند و برای هضم غذا و برطرف کردن سکسکه مفید است.
گیاهان معجزه گر
راجونه یا رازیانه: بیشتر  در برازجان می روید
در طب سنتی ایران، از رازیانه به گیاه ضدبلغم و صفرا یاد می شود. همچنین از آنجا که رازیانه گیاه بسیار گرمی است اگر بخواهید از خاصیت مسهل بودن آن بهره مند شوید، باید آن را با ماده ای مصرف کنید که حرارت گیاه را کم کند و بهترین گزینه برای همراهی با آن سکنجبین و عسل است. در درمان گلو درد، مشکلات دستگاه تنفسی و رفع التهاب حنجره موثر است.
گیاهان معجزه گر
منبع: خبرگزاری صداوسیما
 


کلمات کلیدی خبر : گیاهان گیاه دارویی