پویاسامانه

کد خبر : 192259 تاریخ ثبت : 1397/1/9 17:15 نظرات تایید شده : 0

سفارت اکوادور دسترسی جولیان آسانژ به اینترنت را قطع کرد

خلیج فارس: نشریه ایندیپندنت روز پنجشنبه با اشاره به توییت های جنجالی جولیان آُسانژ بنیان‌گذار سایت افشاگر 'ویکی لیکس'، از تصمیم دولت اکوادور مبنی بر قطع دسترسی او به اینترنت خبر داد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از ایرنا؛ دولت اکوادور با انتشار بیانیه‌ای که یک نسخه آن در توییتر منتشرشده اعلام کرد: رفتار آسانژ از طریق ارسال پیام در فضای مجازی رابطه خوب میان کشورش با انگلیس و سایر کشورهای اروپایی را به خطر انداخته است.

این بیانیه می‌افزاید: بر این اساس آسانژ ضمانت‌نامه‌ای را امضاء کرده که طبق آن پیامی را که منجر به ایجاد تنش در روابط میان کشورش با سایر کشورها خواهد شد، ارسال نکند.

بیانیه یادشده تصریح کرده است که چنانچه آسانژ به ضمانت خود پایبند نباشد تدابیر تنبیهی دیگری را اتخاذ خواهد کرد.

آخرین پیامی که آسانژ در توییترش ارسال کرده خطاب به یک مقام انگلیسی است که او را کرم کوچک فلک‌زده خوانده بود. بنیان‌گذار ویکی لیکس در پیام خود این‌گونه پاسخ می‌دهد: به‌عنوان زندانی سیاسی که 8 سال برخلاف قوانین سازمان ملل در بازداشت به سر می‌برد قطعاً 'فلک‌زده' هستم. اما کوچک بودن مشکل نیست، هرچند قدبلند هستم؛ و بهتر است کرمی باشم که به خاک نیرو می‌دهد تا اینکه مار باشم.

در پی انتشار این بیانیه طرفداران آسانژ به استقبال هشتگ آسانژ را وصل کنید در فضای مجازی رفته‌اند و در نظر دارند تا در مقابل سفارت اکوادور در لندن تجمع اعتراضی به راه بیندازند.

به گزارش ایرنا، جولیان آسانژ 46 ساله، بنیان‌گذار سایت افشاگر ویکی لیکس که در سال 2010 از سوی سیستم قضایی سوئد متهم به آزار جنسی شده بود، از بیم آنکه در صورت رفتن به سوئد به دلیل افشاگری های صورت گرفته از این کشور به آمریکا مسترد شود، در سال 2012میلادی به سفارت اکوادور در لندن گریخت و درخواست پناهندگی وی پذیرفته شد.

درحالیکه دستگاه قضایی سوئد در 19 ماه مه 2017 برابر با 29 اردیبهشت ماه گذشته، تحقیق دراین رابطه از آسانژ را کنار گذاشت و خواستار ابطال حکم بازداشت اروپایی وی شد؛ اما پلیس انگلیس همچنان مترصد بازداشت وی به دلیل نقض برخی قوانین وثیقه گذاری دراین کشور است و آسانژ، همچنان در سفارت اکوادور محبوس است.

 

-->