پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 616859 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45307153
کد خبر : 190646 تاریخ ثبت : 1396/12/22 16:25 نظرات تایید شده : 0

عثمانی به آخوندی: چرا به جان مهندسان افتادید؟

خلیج فارس: نماینده مردم بوکان گفت: مسکن مهر علی‌رغم همه مشکلات باعث شد مردم صاحب خانه شوند ولی دولت تدبیر که قرار بود مسکن اجتماعی را جایگزین کند، بعد از ۵ سال کاری نکرده است.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از ایلنا؛ محمد قسیم عثمانی در موافقت با استیضاح وزیر راه گفت: راه‌های کشور به قتل‌گاه مردم تبدیل شده‌اند و هرروز شاهد از بین رفتن جان و مال مردم هستیم و جاده‌های کشور هم جاده مرگ هستند، هرچند قطعا این فقط نیازمند همت وزیر نیست بلکه باید دولت هم همت کند و ارتباطات وزارت راه را به گونه‌ای عمران بخشد تا مشکلات آن آسان‌تر حل شود.

وی افزود: با همه این مسائل ما به عنوان نماینده دولت و حامیان آن در بخش راه آخوندی را می‌شناسیم هرچند ایشان هم از بودجه‌ها گله‌مند باشند، کشته شدن سالانه ۱۷ هزار نفر به معنای از بین رفتن ثروت ملی است و اگر اقتصادی به آن نگاه کنیم قطعا خسارات زیادی را متوجه می‌شویم.

نماینده مردم بوکان افزود: علاوه بر آن آسیب‌های زیادی هم به بازماندگان این حوادث از نظر اجتماعی احساسی و غیره وارد می‌شود، عامل اصلی همه این اتفاقات ناگوار راه‌های کشور است.

عثمانی ادامه داد: مجروح شدن این تعداد از هم‌وطنان صدمات خود را دارد و نامناسب بودن راه‌ها دلیل عمده آن است و کسانی هم که در این راه‌ها از بین می‌روند از جمله کسانی هستند که توانایی خرید ماشین‌های خوب و مناسب را ندارند. آنها پراید و پیکان سوار هستند.

نماینده مردم بوکان در مجلس با اشاره به لابی‌های موجود در سیستم مسکن و عمران گفت: توزیع ارتباطات بخش راه بر اساس چانه‌زنی است و این چانه‌زنی‌ها عدالت ندارد. این لابی‌ها پروژه‌های عمرانی کشور را مختل کرده است و آنهایی که قدرت لابی‌بازی و چانه‌زنی دارند همیشه مرکز توجه هستند و آنهایی که این قدرت را ندارند بی‌عدالتی و بی‌توجهی می‌بینند.

وی افزود: عدم استفاده از آسفالت مناسب در راه‌ها و عدم استفاده از توسعه نامتوازن راه‌های روستاها از مشکلات اساسی کشور است. تفاوت در بکارگیری توسعه باعث ایجاد شکاف‌ها، نارضایتی و مسائلی در کشور می‌شود که نمی‌توان آنها را بیان کرد. در حوزه مسکن چه کردید؟

عثمانی با یادآوری پروژه مسکن مهر اظهار داشت: مسکن مهر علی‌رغم همه مشکلات باعث شد مردم صاحب خانه شوند ولی دولت تدبیر که قرار بود مسکن اجتماعی را جایگزین کند، بعد از ۵ سال کاری نکرده است. شما متصدی مسکن هستید و رکودی که حاکم بر حوزه مسکن است گردش مالی کشور را مختل کرده است. مشکلات موسسات اعتباری هم به دلیل مسکن دچار رکود شدند.

وی با تاکید بر بحران‌های موجود در طرح‌های عمرانی گفت: طرح‌های شهری دچار مشکل است. علاوه بر این زمین‌هایی که ساخته نشدند با رانت و لابی به محدوده شهری می‌آیند. طرح‌های جمعیت شهری به دلیل نداشتن لابی به محدوده اضافه نشده‌اند . چندین سال است گفته‌اید می‌خواهید در این حوزه عدالت کنید.

عثمانی با اشاره به مشکلات اخیر در حوزه مهندسی گفت: حضرت عالی چرا به جان مهندسان افتادید؟ اگر کارفرما ناظر را انتخاب کند، چگونه می‌توان به امنیت خانه‌ها اطمینان کرد؟ قطعا ناظری انتخاب می‌شود که هزینه کمتری داشته باشد. با بخش نامه‌ها و دستورات شما حوزه مسکن همواره آسیب می‌بیند.

وی ادامه داد: ما NGO و سازمان‌های مردم نهاد و سازمان‌های مهندسی بی‌هزینه یا کم هزینه‌ای داریم. به نظام مهندسی ضربه می‌زنید. شورای روستایی درآمد ندارد، با دستورات شما آنها هم نمی‌توانند داخل شهر نقشه بکشند. شورایی که حق جلسه هم به آن نمی‌دهند و درآمدی ندارد را نابود می‌کنید و این خلاف منش دولت تدبیر است.

نماینده بوکان یادآور شد: عدم رعایت عدالت در طرح‌های هادی روستایی از جمله مشکلات بزرگ است. سیاست شما به گونه‌ای است که به نماینده‌ای که بیشتر سوال کند روستاهای بیشتری می‌دهید، اما نمایندگانی که سوال نمی‌کنند کم‌توجهی می‌بینند. به موجب قانون طرح‌های هادی روستایی باید هر ۱۰ سال بازنگری شود اما بنیاد مسکن جلوی بازنگری را گرفته و می‌گوید مردم پول بدهند تا هزینه‌اش تامین شود.

عثمانی در پایان گفت: آقای جهانگیری توجه کند که کشور امروز نیاز به توجه و تحرک دارد، خواست مردمی که به شما رای داده‌اند این شرایط نیست وزیران باید به حوزه‌ها عمران ببخشند.