پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 616345 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45306638
کد خبر : 190634 تاریخ ثبت : 1396/12/22 16:25 نظرات تایید شده : 0

تحرکات پشت‌پرده آمریکا برای مقابله با ایران

خلیج فارس: دو مقام نظامی بلندپایه آمریکایی و بریتانیایی به طور همزمان به عمان سفر کردند.


به گزارش«خلیج فارس» به نقل از فرارو؛ جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، روز یکشنبه برای یک سفر چند روزه عازم منطقه شد. وزارت دفاع آمریکا هدف این سفر را تقویت شراکت با کشورهای منطقه دانست.
 
تحرکات پشت‌پرده آمریکا برای مقابله با ایران در منطقه

طبق اعلام وزارت دفاع آمریکا، متیس قرار است پس از دیدار با سلطان قابوس بن سعید السعید، سلطان عمان، عازم بحرین شود.

متیس سلطان عمان را یک «رهبر بسیار استراتژیک» توصیف کرد و خواستار تقویت روابط نظامی عمان و آمریکا شد.

از همان آغاز سفر متیس به عمان، رسانه‌های غربی و عربی، ایران را یکی از اهداف این سفر معرفی کردند. وبگاه رادیو عمومی ملی آمریکا، ان‌پی‌آر، در گزارشی اعلام کرد متیس در این سفر قصد دارد تا نفوذ ایران در شبه‌جزیره عربستان را محدود کند.

روزنامه العرب به نقل از منابع آگاه هم مدعی شد که ایران یکی از محورهای سفر متیس به عمان بوده است. بنا به ادعای این روزنامه، سفر متیس نشان‌ می‌دهد که آمریکا برای اجرای وعده‌های دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، مبنی بر محدود کردن نفوذ ایران در منطقه، در «پشت‌پرده» تحرکاتی انجام می‌دهد.

منابع آگاه به این روزنامه گفته‌اند عمان در مسئله ایران به چند دلیل برای آمریکا مهم است. عمان به مثابه کانال ارتباطی واشینگتن با تهران است. ممکن است آمریکا از طریق عمان، به ایران اطلاع دهد که در مقابله با تحرکات آن در منطقه جدی است.

علاوه بر این، عمان در مذاکرات منتهی به توافق هسته‌ای «نقش محوری» داشت.

به گفته این منابع، این بار جدیت آمریکا برای مقابله با ایران، فراتر از تبادل پیام‌ها و سرزنش است و ممکن است واشینگتن از مسقط بخواهد در مقابله با ایران نقش مهمی بازی کند.

یکی از مسائلی که در رسانه‌ها به عنوان هدف سفر متیس به عمان مطرح شده، کسب همکاری عمان برای منع «قاچاق سلاح به یمن» از طریق عمان است. این رسانه‌ها ادعا می‌کنند این سلاح‌ها از ایران است.

سفر متیس به عمان، با سفر کریستوفر دیفریل، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح بریتانیا به این کشور همزمان شد. العرب این همزمانی را با «هماهنگی برای متوقف ساختن تهدید ایران» مرتبط دانست.

العرب نوشت: «منابع آگاه آمریکایی اشاره می‌کنند که استراتژی آمریکا در خصوص مقابله با ایران در خاورمیانه، به همکاری همه پایتخت‌های منطقه برای متوقف کردن مداخله ایران در کشورهای منطقه بویژه در یمن، نیازمند است و سفر متیس برای بررسی نقش عمان در این خصوص، انجام شد.»

منابع نزدیک به پنتاگون به این روزنامه گفته‌اند سفر متیس به بحرین، در اساس برای بازدید از ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین است. اما سفر او به عمان برای مبارزه با تروریسم و مقابله با رفتار ایران در منطقه بود.
 


کلمات کلیدی خبر : متیس عمان ایران