پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 494430 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45184877
کد خبر : 190421 تاریخ ثبت : 1396/12/21 10:14 نظرات تایید شده : 20
حامد آبزن

درباره ديواره بلوکی اطراف تقاطع غيرهمسطح بوشهر

حامد آبزن- کارشناس عمران

انتقادات زيادي پيرامون تقاطع غير همسطح بوشهر وجود دارد که عمده آنها نیز بدون راهکار ارائه شده است، چرا که به نظر می رسد مسئولين مربوطه تقريبا گوش هاي خود را ناشنوا کرده اند و ديگر ميلي به شنيدن انتقادات ندارند. البته برخي از مسئولين هم روزانه با يک انتقاد يا تماس خود را به محل اجراي پروژه مي رسانند و پيگيري بسيار ساده و بدون رفع اساسی مشکل انجام داده و در فضای مجازی منتشر می کنند تا به نوعی خود را فارغ از اين انتقادات نشان دهند.

اگر از همه انتقادات اين روزهاي تقاطع غیرهمسطح میدان آزادی بگذريم و به يکي از آنها که بسیاری از مردم ذهنشان درگير آن شده بپردازيم، مربوط به ديواره بلوکی اطراف اين تقاطع غير همسطح است.

اين نوع تقاطع های غیرهمسطح به چندين روش اجرا مي شود که يکي از آن ها به همين شکل خاکريزي و مسلح کردن خاک توسط لايه هاي پليمري (ژئوتکستايل) مي باشد تا شيب خاک را کاهش داده و تقريبا خاک به صورت عمودي مسلح شده و از ريزش خاک جلوگيري نماید.

در حين عمليات خاکريزي و مسلح کردن خاک که به صورت لايه اي با الياف هاي پليمري، براي زيبايي اين نوع تقاطع ها و پوشاندن اطراف خاکريز از يک نوع بلوک مخصوص استفاده مي شود، هيچگونه تاثيري در محاسبات تقاطع نداشته است.

اين نوع بلوک با نام ژئوبلوک شناخته مي شوند و  هر ديواره خاک مسلح با پوشش ژئوبلوک، به دليل ماهيت انعطاف پذيري سيستم و امکان تحمل نشست هاي کلي و نامتوازن، علاوه بر اينکه در مناطق سردسير ديگر نيازي به ساخت فونداسيون ديوارهاي حائل پايين تر از عمق يخبندان نيست، مي توان عملکرد مطمئن و قابل قبولي را در حين زلزله انتظار داشت. اين ديوارها در زلزله هاي سرتاسر دنيا (همچون آمريکا و ژاپن) به شايستگي عملکرد خود را به اثبات رساندند. همچنين به دليل سيستم درناژ داخلي (مربوط به زهکشي آب)، در مناطق باران خيز نيز نيازي به عمليات گسترده و پرهزينه جهت دفع آبهای سطحی نمي باشد.

سيستم نوين ژئوبلوک علاوه بر رعايت کليه استانداردهاي فني معتبر و دارا بودن مزاياي بيشمار، توانسته با کاهش زمان و هزينه که مهمترين پارامترهاي هر پروژه عمراني مي باشد، خود را به عنوان روشي منحصر بفرد و بي رقيب معرفي کرده و تحولي در صنعت ساخت و ساز ايجاد نمايد.

ژئوبلوک ها با سيستم شياره و زبانه به هم متصل مي شوند و نيازي به مصالح ساختماني ندارند. همچنين اين ژئوبلوک ها مزاياي بسيار ديگري هم دارند که در انتهاي يادداشت برخي از آنها اشاره شده است که تا حدودي پاسخ برخي سوالات پيش آمده براي همشهريان مي باشد. البته بايد در نظر داشت که برخي مواقع جهت استحکام بيشتر اين ديواره بلوکی، الياف هاي ژئوگريد بين لايه هاي خاک را در شيار و زبانه اين بلوک ها قرار مي دهند و باعث استحکام بيشتر ديواره مي شوند.

ولی اگر در بدنه سازه تقاطع غير همسطح میدان آزادی بوشهر نگاهي کنيم، مي توان دريافت که اين قسمت بصورت غير فني و ناصحيح عملیاتی شده و تا حدودي نيز خطر آفرين است. هر چند که اين سازه عمدتا جهت زيبايي بدنه تقاطح کار شده، اما خود اين ژئو بلوک ها ظاهري زشت را بوجود اورده اند و نیازمند اصلاح می باشد. از کج بودن بلوک ها گرفته تا درست چفت و بست نشدن آنها به همدیگر. همچنين براي اسکوپ کردن (پایداری) اين بلوک هاي به بدنه خاکريز بايد لايه هاي ژئوگريد را در زبانه و شيار بلوک ها قرار مي دادند که اين عمليات هم بصورت ناقص اجرا شده است.

انتظار مي رود که جامعه مهندسي بوشهر و مسئولين محترم براي ايجاد يک تقاطع غير همسطح استاندارد دقت بيشتري کرده که نیازی به دوباره کاری نباشد.

در کل کيفيت ساخت اين تقاطع غير همسطح از شکل ظاهري آن گرفته تا سازه دچار ايراداتی فني است. شايد براي تغيير در قسمت هاي محاسباتي و اجرايي آن، عمليات هاي پيچيده اي جهت ترميم نياز باشد، ولي براي دیواره بلوکی که بيشتر جنبه زيبايي پروژه دارد، با توجه به مزاياي ژئوبلوک ها، مي توان برچيده و مجدد بصورت زيباتر اجرا شود تا حداقل بتوان با زيباسازي اين بخش، هزينه هاي تحمیل شده و مشقت دو ساله مردم در این پروژه را تاحدودي جبران کرد و رضايت بیشتری در شهروندان شکل داد.

مزاياي سازه اي سيستم ژئوبلوک
-اقناع الزامات AASSTO, ASTM, FHWA,NCMA
- دوام فوق العاده در برابر سيکل هاي يخبندان
- پايداري سازه اي حين اجرا بدون توجه به ارتفاع و طول ديوار
- عملکرد لرزه اي بهتر نسبت به ديوارهاي حائل صلب


- انعطاف پذيري بيشتر و قادر به تحمل تغيير شکل ها و نشست هاي بزرگتر
- پايداري بيشتر در مقابل بارگذاري هاي ديناميکي نظير بار چرخ وسايل نقليه به دليل انعطاف پذيري
- پايايي بيشتر ژئوگريدها در مقابل حملات شيميايي يا بيولوژيکي معمول در خاک نسبت به فولاد
- سيستم درناژ فوق العاده و قابليت هاي زهکشي فوق العاده
- عدم نياز به عمليات پي سازي
- کمک به پايداري سيستم خاک مسلح به دليل عقب نشيني قطعات ژئوبلوک
- امکان اجراي ديوارهاي حائل بلندتر از ۹ متر با استفاده از ژئوگريد
- تامين قطعات با کيفيت بسيار بالا مطابق ضوابط استاندارد ۷۰
مزاياي معماري، اجرايي و اقتصادي
- عدم نياز به نيروي انساني ماهر و حداقل نيروي انساني
- نصب سريع و آسان و سرعت اجراي فوق العاده زياد
- قيمت بسيار مناسب نسبت به ديوارهاي سنتي
- قابل اجرا در فصول مختلف سال
- جابجايي ساده تر و آسان تر
- اجراي ديوار بدون نياز به ملات
- زيبايي ظاهري و قابليت اجرا در مسيرهاي مستقيم، منحني و مدور
- عدم تنزل کيفيت حين اجرا
- عدم پرت مصالح
- سازگاري با محيط زيست
- حداقل مقدار سيمان
- حداقل هزينه نگهداري
- امکان استفاده از خاکريز ريزدانه
- امکان تراس بندي ديوار و ايجاد نماي جذاب
- امکان نصب نرده و نصب سيستم هاي روشنايي
- تامين پکيج کاملي از بلوک ها شامل بلوک هاي کامل، نيمه ، کنج و درپوش
- اجتناب از تراکم کاري در سايت و کاهش آيتم هاي اجرايي
- قابلي اجرايي در پلسازي، کانال هدايت آب، مجموعه هاي ورزشي انواع پله، محوطه سازي و ...
- امکان اجرا بصورت ثقلي (بدون ژئوگريد) براي ديوارهاي تا ۱٫۲ متر
- امکان برچيدن و جابجايي و نصب مجدد ديوار در وموقعيت مکاني ديگرکلمات کلیدی خبر : تقاطع میدان آزادی حامد آبزن