پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8163492 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36968302
کد خبر : 190298 تاریخ ثبت : 1396/12/20 11:21 نظرات تایید شده : 0
آغاز جشنواره موسیقی نواحی در بوشهر؛

راویان موسیقی نواحی دل به «کوچه» بوشهر می‌سپارند+ تصاویر

خلیج فارس: پسینِ یک روز جنوبی است و صدای هُفۀ یک فصل داغ از دور خبر از بهاری را می‌دهد که قرار است امسال خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنی مهمان کوچه‌های بندر شود.

سودابه زیارتی

پسینِ یک روز جنوبی است و صدای هُفۀ یک فصل داغ از دور خبر از بهاری را می‌دهد که قرار است امسال خیلی زودتر از آنچه فکرش را بکنی مهمان کوچه‌های بندر شود. گرمای جنوب از همین حالا عرق بر پیشانی‌ات نشانده است و هُرم گرما افزون می‌شود وقتی مردم این بندر لمیده بر خلیج فارس همراه می‌شوند با موسیقی.

اینجا بوشهر است؛ شهر فرهنگ، موسیقی و حرکت. اینجا بوشهر است و در واپسین روزهایی که کم‌کم دارد پیوند می‌خورد با نوروز، مردمان بندرنشین خلیج تا ابد فارس، ميزبان گفتگوي فرهنگ و تمدن ايران می‌شوند با زبان موسيقي و دل به ‌«كوچه» مي‌سپارند؛ کوچه‌ای که از دیوارهای کاهگلی‌اش هنوز صدای هلهله می‌آید، صدای سنج و دمام و میان صدها صدا، هنوز هم  نوای نی‌انبان گوش‌ات را می‌نوازد.

در يك قدمي بهار، راویانی از جنس موسیقی آمده‌اند تا فاش کنند رازی را که در لابه‌لای موسیقی دیارشان نهفته است؛ آمده‌اند مهمان كنند بوشهري‌ها را به جرعه‌اي گفتگو با شهد آوا و نوا.

اینجا بوشهر است و ما میزبانی می‌کنیم جشنواره‌ای را که «کوچه» نام دارد.

پسینِ شنبه‌ای که گذشت همراه گشتیم با «كماكان» از خوزستان و «عاشيقلار ميشو» از آذربايجان.

شب از نيمه گذشته اما گروه سازهاشان را دوباره كوك كردند تا در حاشيه "كوچه" و در ازدحام مردمي خونگرم كه حالا تمام جانشان گوش شده، باز بنوازند و از موسيقي مردمانشان بگويند؛ از تاريخ سازشان در گذشته هاي دور تا به امروز بگويند. داستان نت ها و ريتم هايي را نقل كنند و نشانه هاي پنهان شده در آواهاشان را.  مي نوازند و مي خوانند و جمعيت كه حالا آشناتر از پيش شده اند با راويان نواحي  همصدا مي شوند و مي خوانند، آذري، جنوبي. و حالا اين موسيقي است كه زبان مي گشايد به وحدت و همدلي و در كوچه طنين انداز مي شود.

 «کوچه» هفت شب، خوان می‌گستراند برای بزرگان موسيقي فولكلور، از گيلان و آذربايجان، كردستان و خوزستان، لرستان و هرمزگان. و فردا در شب دومِ کوچه فستیوال، شاهد اجرای گروه داماهی از هرمزگان خواهیم بود . رضا کولغانی به همراه گروهش در دو سانس  راوی موسیقی جنوبی ترین بندر این خاک خواهد شد.

برای دیدن تصاویر در ابعاد بزرگ، روی آن کلیک کنید

در این زمینه
اهالی «کوچه فستیوال موسیقی» در بوشهر گرد هم می‌آیند+برنامه‎ها

 کلمات کلیدی خبر : موسیقی سودابه زیارتی