پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 496372 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45186818
کد خبر : 190173 تاریخ ثبت : 1396/12/19 12:40 نظرات تایید شده : 5

مدیرعامل آب منطقه‌ای: مشکل آب جدیست

شاپور رجاییخلیج فارس:  مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر با اشاره به مشکل آب گفت: مصرف بهینه و جلوگیری از هدررفت در همه بخش‌های مصرف آب باید مد نظر باشد.

به گزارش«خلیج فارس» به نقل ازمهر؛ شاپور رجایی صبح شنبه در آئین تجلیل از برگزیدگان مسابقه آب استان بوشهر به مناسبت گرامیداشت روز ملی اظهار داشت: طرح دانش‌آموزی نجات آب به خاطر وضعیت بحرانی آب و خشکیدن رودخانه‌ها و افت شدید آب زیرزمینی و خشک شدن چاه‌ها و بیکاری کشاورزان برگزار شده است.

وی اضافه کرد: دولت طرحی برای احیا و تعادل‌بخشی منابع  زیرزمینی اجرا کرد و یکی از بخش‌های این طرح آموزش به افرادی است که با آب سر و کار دارند. بیشترین مصرف مربوط به بخش کشاورزی است که در استان بوشهر بیش از ۸۰ درصد مصرف می‌کند.

رجایی بیان کرد: در بخش کشاورزی دو مرحله تلفات آب داریم که مرحله اول بحث آبیاری است. با هر نوع آبیاری که بتواند مصرف آب را کاهش دهد و حتی با آبیاری تحت فشار هم نمی‌توانیم آب را نجات دهیم و باید بخشی از کشت‌های روباز را حذف کنیم و ببریم در گلخانه و مناطقی که تحت کنترل باشد.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر تصریح کرد: آفتاب هر مقدار آب در خاک و روی شاخه درختان هست را تبخیر می‌کند و یا به زمین نفوذ می‌کند و چیزی به درخت نمی‌رسد و باید سراغ گلخانه برویم.

وی با بیان اینکه تلفات آب اینجا تمام نمی‌شود افزود: ضایعات محصولاتی که داریم هم نوعی تلفات است و اگر این ضایعات کم شود محصول جدیدی را تولید کرده‌ایم و در کشورهای پیشرفته ضایعات را کم کردند.

رجایی بیان کرد: در بخش کشاورزی ۲۵ درصد تولیدات ضایعات است و از مرحله برداشت تا مصرف به صورت ضایعات مصرف نمی‌شود.

مدیرعامل آب منطقه‌ای استان بوشهر ادامه داد: باید برای بهبود وضعیت آبیاری به سمت کشت گلخانه‌ای و مسقف برویم و باید آبیاری نوین را انجام دهیم و ضایعات را کاهش دهیم.

وی اضافه کرد: دومین مصرف کننده آب شهری و روستایی است که از چندین کلیومتر آب منتقل می‌شود و آب وارد خانه‌ها می‌شود ولی در خیابان‌ها می‌بینیم که سرریز آب باعث هدررفت بالا می‌شود. آب شبکه آبرسانی هم بخش زیادی تلف می‌شود که باید از این تلفات جلوگیری شود. مصرف را اصلاح کنیم.

رجایی افزود: طبق شنیده‌ها امسال پیک نوروزی برداشته می‌شود و به جای آن داستان‌نویسی انجام می‌شود و انتظار داریم داستان‌های با موضوع آب در اولویت قرار گیرد و ما نیز حداقل ۳۰ نفر از افرادی که بهترین داستان‌ها را در زمینه آب بنویسند تجلیل خواهیم کرد.