پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 502038 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45192471
کد خبر : 189895 تاریخ ثبت : 1396/12/17 12:11 نظرات تایید شده : 5
رسول رستمی

18 اسفند، فرصتی برای دیپلماسی شهری بندر بوشهر

بیلبورهای تبلیغاتی و فضای رسانه ای شهر بوشهر در نیمه دوم اسفند حکایت از یک رویداد مهم فرهنگی در در مرکز استان دارد. هر ساله مراسماتی در قالب جشن ها و برنامه های فرهنگی و اجتماعی به عنوان روز بوشهر در آستانه 18 اسفند برگزار می گردد. به عنوان یک شهروند علاقه مندم تا 18 اسفند را از دریچه دیگری بنگرم شاید فتح بابی باشد برای تغییر نگرش ها در این مورد خاص.

جغرافیدانان معاصر شهرها را به آرنا (میدان مسابقه)، کهکشان، شهر فرنگ، دیگ جوشان و ارگانیسم تعبیر می کنند. نظریه پردازان پست مدرن، جهان امروز را جهانی سلسله مراتبی، خطی و موزاییک مانند ترسیم نمی کنند، بلکه آن را جهانی تار عنکبوتی و شبکه مانند می دانند که مکان های جغرافیایی به هم پیوسته، رشته وار، منعطف و مویرگی در نظر گرفته می شود.

در این ساختار شبکه ای، مفهوم جهانی، محلی می شود و محلی جهانی و این همان اصطلاح جهانی محلی شدن (Glocalization) است. شهرها در دنیای جهانی شده بسیار مهیج تر، پیچیده تر و مبهم تر از نقطه ساده تلاقی محور مختصات بر روی نقشه است. شهرها به عنوان مهم ترین مکان های جغرافیایی بالاتر از موقعیتی ریاضی و طبیعی، موقعیتی فرهنگی و اجتماعی، سازه ای بر فراز زمان و به عنوان فرایندی در حال پویش تعریف می شوند.

در جهان کنونی اقتصاد اهمیت فزاینده ای یافته و دولتهای ملی و محلی (مدیران استانی، شهری و روستایی) با ابزارهای کارآمد و شناخت از ظرفیت های خود به دنبال کسب موقعیت بهتر در اقتصاد و رفاه بیشتر شهروندان خود هستند. پس از جنگ سرد دیپلماسی شهری به عنوان ابزار توسعه ملی و حلقه واسط سطوح کنش محلی و ملی مورد استفاده قرار گرفته است. مدیران شهری در عصر معاصر با بهره گیری از فن دیپلماسی در پی افزایش فرصت ها در زمینه جذب سرمایه های خارجی، انتقال فناوری، صدور خدمات، گسترش تجارت خارجی، دسترسی به بازارهای خارجی و در نهایت ارتقاء سطح رفاه شهروندان خود هستند.

بندر بوشهر را دروازه ورود انقلاب صنعتی به ایران می دانند. در کنار شهر تاریخی تبریز به واسطه اهمیت و نقش بوشهر برای حکومت قاجار، این شهر به مدت 60 سال به عنوان مهم ترین بندر سراسر کرانه خلیج فارس محسوب می شد و طی این سالها بیش از 16 کنسولگری و سرکنسولی در بوشهر فعالیت داشتند. تلگراف، راه آهن، بانک شاهی (همزمان با تهران)، صنعت برق، صنعت چاپ، هواپیما و مظاهر زندگی صنعتی مانند فوتبال اولین بار در بوشهر پایه گذاری شد.

نقش و اهمیت بندر بوشهر برای حکومت مرکزی و استعمار انگلیس سطح و میزان تاثیرگذاری آن را در سطح ملی و بین المللی افزایش داده بود. ضمن تجارت بازرگانان بوشهری با بنادری چون بمبئی و ملی وار در اقیانوس هند و جنوب شرق افریقا، کشتی های تجاری از بنادر معتبر دنیا مانند لیورپول در خور بوشهر پهلو می گرفتند. به صورت هفتگی یک فروند کشتی تحت عنوان کشتی پست از هند به بوشهر می رسید و اهم نشریات و مجلات روز دنیا را به این بندر می آورد. توزیع هفته نامه حبل المتین از طریق بندر بوشهر در کشور تاثیر بسزایی در به وجود آمدن نهضت مشروطه در ایران داشت. در این دوران تجار مشهور بوشهری مانند ملک التجار بوشهری (حاکم سواحل، بنادر و جزایر جنوب)، معین التجار بوشهری، حاج سید محمد رضا کازرونی، ایرانی و دیگران نقش موثری در تحولات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی کشور و منطقه داشتند. بنابراین بندر بوشهر را می توان پیش قراول ایجاد فضای جریان ها در منطقه خلیج فارس دانست.

با وجود قرارگیری بندر بوشهر در مسیر تحولات جهانی، نگاه بوشهر همواره به عناصر درون فرهنگی و ملی و محلی وجود داشته است. گشاده رویی بوشهر و بوشهری در دریافت عناصر فرهنگ خارجی و تلفیق آن با سنت های ملی و محلی موجب تولید و باز تولید سنت های ویژه مانند خیام خوانی شده است. امروز بوشهر شهر موسیقی است. تساهل و تسامح هنرمندان و فرهیختگان این بندر پرافتخار در کسب، جذب و هضم فرهنگ های خارجی و ملی در فرهنگ محلی چنان شخصیت و جایگاهی به فرهنگ محلی این مرز و بوم داده که می تواند به عنوان یک شخصیت مستقل با جهان پیرامون به گفتگو بنشیند. موسیقی بوشهری، معماری بوشهری و حتی غذاهای بومی و محلی این شهر ظرفیت های کم نظیری را برای دیپلماسی شهری بوشهر فراهم نموده است.

اصول حکمرانی مطلوب اقتضاء می کند که نگاهی نو به مدیریت شهری داشته باشیم. پارلمان های محلی و نهاد شهرداری ها به عنوان دولت های محلی مدرن دو کارویژه مهم و اساسی دارند. زمینه سازی برای توسعه مشارکت مردم و تولید ثروت، در جایی که شهرهای تسونامی زده کشور سریلانکا با استفاده از ظرفیت دیپلماسی شهری و تعامل با شهرهای کانادا توانسته اند 24 پروژه تکمیل شده و 18 پروژه در حال اجرا با ارزش 130 میلیون دلار را جذب نمایند، بندر بوشهر نیز می تواند به طریق اولی با استفاده از موقعیت مکانی و بندری خود و برخورداری از ظرفیت های عظیم طبیعی (گردشگری دریایی) و غنای فرهنگی خود در فضای جریان ها و دهکده جهانی ثروت و رفاه بیشتری را برای شهروندان خود رقم بزند.

نگاه بسته و سنتی به مدیریت شهری و توجه صرف به تامین اعتبارات عمران شهری از محل وصول عوارض از جیب شهروندان و منابع دولتی نمی تواند به تنهایی پاسخگوی نیازهای فزاینده و زمینه ساز توسعه پایدار شهری را فراهم نماید.

نگاه به 18 اسفند باید نگاهی هدفمند و توسعه محور باشد. صرف هزینه های گزاف بدون دستاورد ملموس برای شهروندان با اصول مسئولیت پذیری مطابق نیست. هر برنامه ای حتی برنامه فرهنگی آن زمانی که از بودجه و اعتبارات داخلی شهرداری استفاده می کند باید معطوف به تولید ثروت و اشتغال و تامین منابع پایدار برای رفاه شهروندان باشد.

روز بوشهر فرصتی است برای تولید برند بین المللی برای شناسایی ظرفیت های کم نظیر این بندر برای تولید ثروت، روز بوشهر در اسفند 1396 می توانست حداقل زمینه خواهرخواندگی بوشهر و بندر دوحه قطر را فراهم نماید. در شرایط جدید ژئوپلتیک خلیج فارس هیچ بندری نمی تواند نقش مجرای تنفسی کشور قطر را بهتر از بندر بوشهر ایفا نماید. 18 اسفند می توانست پروژه تکمیلی بوشهر و قطر را رونمایی کند.

در کشور ما کلان شهرهایی مانند تهران و اصفهان در زمینه دیپلماسی شهری پیش قدم شده اند. تهران در حال حاضر با 30 شهر در سطح منطقه و سراسر دنیا روابط دوستی و خواهر خواندگی دارد.

در پایان به اعضاء پارلمان شهری بوشهر که از جوانان تحصیلکرده و خوشفکر تشکیل شده و شهردار تازه منصوب شده پیشنهاد می کنم ضمن فعال نمودن کمیسیون مستقلی تحت عنوان «کمیسیون دیپلماسی شهری» نگاه ویژهای به این ظرفیت مهم در تولید ثروت و جذب سرمایه برای داشتن بندری آبادتر و زیباتر داشته باشند.

 کلمات کلیدی خبر : رسول رستمی دیپلماسی