پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 295148 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 44985934
کد خبر : 189754 تاریخ ثبت : 1396/12/16 13:32 نظرات تایید شده : 6
به انگیزه گزارش اخیر مرکز پژوهش‌ها درباره منطقه آزاد بوشهر

معادله چندمجهولی توسعه در استان بوشهر

اگر تلاش بیشتری می شد و درمورد پایگاه هوایی و منطقه دوم دریایی بوشهر برای آینده تصمیم گیری می گردید، شاید نیاز به این همه وسعت گسترده و بکر برای منطقه آزاد نبود که امروز یکی از علامت سوال های مرکز پژوهش های مجلس پیرامون این لایحه باشد.

عباس علوی‌نژاد*

مرکز پژوهش های مجلس که ساختار پژوهشی و پشتیبان مطالعاتی و علمی برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی است، اخیرا درمورد منطقه آزاد بوشهر اظهارنظر کرده است.

براساس شاخص های بین المللی، مساحت مناطق آزاد زیر هزار هکتار و براساس نظر مرکز پژوهش های مجلس، در ایران زیر 3 هزار هکتاراست. آنچه برای بوشهر توسط استان به دبیرخانه مناطق آزاد تأیید شده 26 هزار هکتار و آن هم در چند نقطه است که وسعتی از شهرستان بوشهر تا حدود شهرستان دشستان را شامل می شود.

قبلا هم نوشتم که براساس مطالعاتی که در دوره ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی به منظور ایجاد مناطق ویژه درکرمان (ارگ جدید وسیرجان) انجام شد، آنجا بصورت مکتوب و مستند اعلام شده که منطقه آزاد در بوشهر بیشترین امتیاز را به دست آورد، اما موردتوجه تصمیم سازان قرار نگرفت و بعد از سه دهه هنوز هم بلاتکلیف است.

حالا هم که در لیست باقیمانده های آزاد شدن است، درخصوص محل و وسعت آن بحث و تأمل فراوان پیش آمده است.

اگر تلاش بیشتری می شد و درمورد پایگاه هوایی و منطقه دوم دریایی بوشهر برای آینده تصمیم گیری می گردید و براساس اسناد بالادستی به شهر ملحق می شد، بندر تاریخی بوشهر از تنگنای توسعه خارج می شد، شاید نیاز نبود برای سکونت اضافه جمعیت بوشهر شهر جدید عالی شهر با این فاصله و ضعف در زیرساخت ها، خدمات و همچنین این همه وسعت گسترده و بکر برای منطقه آزاد در نظر گرفته شود که امروز یکی از علامت سوال های مرکز پژوهش های مجلس پیرامون این لایحه باشد.

اگر به قانون و آیین نامه های مناطق آزاد و ویژه توجه شود، معلوم می گردد که به لحاظ مزیت ها و معافیت ها تفاوت زیادی بین این دو ساختارنیست و در استان بوشهر از ظرفیت های منطقه ویژه هم کامل استفاده نشده است، طوری که بعد از 20 سال هنوز نتوانسته 200 هکتار از وسعت منطقه ویژه خود را کامل فعال کند، اما 26000 هکتار را برای منطقه آزاد پیشنهاد کرده اند. وسعت اولیه منطقه ویژه بوشهر 2000 هکتاربود که احتمالا بخشی از همان وسعت هم بعدا به سایر امور اختصاص داده شده است.

بنابراین لازم است به نظر مرکز پژوهش های مجلس هم توجه شود و در وسعت و محدوده منطقه اصلاحاتی صورت گیرد، همزمان از موضوع مهم راه آهن و اتصال ریلی استان به شیراز، خوزستان و عسلویه غفلت نشود.

بهترین دلیل برای توجیه این کار مهم رویکرد جدید نظام و دولت به عمران سواحل جنوب است که باید سهم استان بوشهر هم به عدالت و انصاف استیفاء شود.

برای برون رفت از شرایط فعلی استان از وضعیتی که در بنادر حاکم گردیده (مشکل در معافیت های ملوانی که به غلط به عنوان ته لنجی مصطلح شده) راهی جز مساعدت بیشتر به مردم درکوتاه مدت نیست زیرا سرمایه گذاری که در شناورها شده و مردم تمام موجودی خود را درخرید همین لنج ها هزینه کردند و به تبع آن سرمایه گذاری درپ اساژها وافزایش قیمت املاک تجاری و غیره، اگر کمکی نشود به مثابه بر بادرفتن همه سرمایه مردم و لطمات شدید مادی، روحی و روانی به آنهاست.

تا راه حل اساسی برای این معادلات پیچیده اندیشه نشود حرف درمانی و برخوردهای نسنجیده دوای درد نیست و چاره اندیشی اساسی لازم است.

*معاون اسبق استانداری بوشهر

 کلمات کلیدی خبر : عباس علوی نژاد منطقه آزاد