پویاسامانه

کد خبر : 187593 تاریخ ثبت : 1396/11/30 22:46 نظرات تایید شده : 1
هشدار پلیس فتا بوشهر؛ مسافران نوروزی، سوژه جدید کلاهبرداری

بوشهری‌هایی که هم سفرشان از دست رفت، هم حساب‌شان خالی شد

خلیج فارس: رزرو بلیت برای مسافرت‌های نوروزی، خرید تورهای مسافرتی، رزرو هتل و... چند سالی است که دستمایه کلاهبرداران فضای مجازی شده است.

خلیج فارس: رزرو بلیت برای مسافرت‌های نوروزی، خرید تورهای مسافرتی، رزرو هتل و... چند سالی است که دستمایه کلاهبرداران فضای مجازی شده تا از این طریق اهداف مجرمانه خود را عملی کنند، اهدافی که نه‌‌تنها پول شهروندان را به غارت می‌ برند بلکه گاهی اوقات آن‌ ها را در پایانه‌ ها و فرودگاه‌ ها سرگردان،‌ و تمام تعطیلات نوروزی‌شان را خراب می‌کنند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ از آنجایی‌ که پیش‌فروش بلیت‌‌های نوروزی آغاز شده است، پیش‌بینی می‌شود پای افراد سودجو و کلاهبردار به فضای مجازی نیز باز شود و پلیس فتا بوشهر هم در این خصوص هشدار داد.

فریب بلیط ارزان با تبلیغات فریب دهنده نخورید

رئیس پلیس فتا استان بوشهر از هم استانی ها خواست کلاهبرداری تورهای گردشگری تقلبی در فضای مجازی را جدی بگیرند و فریب مطالب جذاب و اغواکننده و یا تبلیغ بلیط هایی با مبلغ بسیار کمتر از قیمت اصلی نخورند، چرا که عمدتا این بلیط ها با قصد سوءاستفاده از مسافران و گردشگران عرضه می شود و ممکن است شهروندان را در دام سایت های جعلی و فیشینگ قرار دهند.

سرهنگ مهدی قاسمی افزود: در اصطلاح سایبری، فیشینگ به اقدامی گفته می شود که با ایجاد یک سایت جعلی، مجرمان اطلاعات بانکی کاربران را سرقت می کنند و طبیعی است که با در اختیار داشتن شماره کارت، رمز دوم، cvv٢‌ و تاریخ انقضای کارت، می‌توانند از حساب قربانیان به صورت غیرمجاز برداشت کنند.

این مقام انتظامی ادامه داد: مسافران جهت خرید اینترنتی بلیط هواپیما یا قطار حتما نکات امنیتی لازم از جمله توجه به پارامتر https (امنیت سایت خرید بلیط) دقت داشته باشند و خودشان آدرس را تایپ و بارگزاری کنند و از رفتن به لینک هایی که در سایت های مختلف و یا در شبکه های اجتماعی ارائه شده است خودداری کنند.

وی در توصیه به مسافران نوروزی گفت: هم استانی های عزیز دقت داشته باشند برای تهیه بلیت به مراکز و سایت‌های مجاز که در پرتال رسمی هریک از ارگان‌های حمل‌ونقل عمومی مثل هواپیمایی کشوری (http://www.cao.ir)، حمل‌ونقل ریلی (https://www.raja.ir) و حمل‌ونقل جاده‌ای ( http://www.mosaferyar.ir/ یا سایت تعاونی‌های مجاز) آمده است مراجعه، و از خرید بلیت از سایت‌های واسط که به‌ صورت غیرمجاز و بعضا گران‌تر از قیمت مصوب بلیت می‌فروشند خودداری نمایند.

در انتخاب تورهای گردشگری دقت کنید

وی تصریح کرد: هم استانی هایی که قصد سفر به نقاط داخلی یا خارجی را با تورهای گردشگری دارند باید در انتخاب دفاتر یا شرکت هایی که مجری تور هستند، دقت کنند که مجوز فعالیت از سازمان میراث فرهنگی را داشته باشند تا در روز سفر در ترمینال های زمینی و هوایی سرگردان نباشند و تعطیلات نوروز به کامشان تلخ نشود.

وی به مسافران نوروزی توصیه کرد: حدالامکان سعی کنند ثبت نام در تورهاي مسافرتي را از طريق آژانس هاي مسافرتي معتبر در سطح استان بصورت حضوری انجام دهند و در نظر داشته باشند، افراد آنلاین در فضای مجازی همان افراد غریبه در دنیای واقعی هستند و نباید به راحتی به آنان اعتماد کنند.

بوشهری هایی که هم سفرشان از دست رفت، هم حساب شان خالی شد

سرهنگ قاسمی به کلاهبرداریهای انجام شده در سال گذشته اشاره کرد و تصریح کرد: متاسفانه در سال گذشته چندین نفر از شهروندان بوشهری به دام سایت های جعلی و تورهای جعلی افتاده بودند که علاوه بر اینکه هزینه مسافرت آنان از دست رفت، حسابشان نیز مورد دستبرد قرار گرفته بود که خوشبختانه تعدادی از متخلفان شناسایی و تحویل مراجع قضایی گردید.

 

-->