پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34652881 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41424325
کد خبر : 186859 تاریخ ثبت : 1396/11/25 12:21 نظرات تایید شده : 3
پیگیری یک سوژه؛

اما و اگرهای طرح بخشودگی جرائم بانکی در بوشهر

خلیج فارس: طرح بخشودگی سود تسهیلات بدهکاران بانکی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از اواخر بهمن‌ماه سال گذشته و بر اساس تبصره (۳۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ به اجرا درآمد.

خلیج فارس: طرح بخشودگی سود تسهیلات بدهکاران بانکی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از اواخر بهمن‌ماه سال گذشته و بر اساس تبصره (۳۵) قانون بودجه سال ۱۳۹۵ به اجرا درآمد.

به گزارش «خلیج فارس» به نقل از پیام عسلویه؛ بر این اساس، دولت دارای این اختیار بود تا بتواند تا سقف ۱۰ هزار میلیارد تومان از منابع ناشی از درآمد تسعیر نرخ ارز را برای بخشودگی در این بخش مورد استفاده قرار دهد.

با این حال بررسی ها نشان می دهد بانک‌های عامل چندان رغبتی به اجرای این مصوبه نشان نداده و آن را کاملاً اجرا نمی‌کنند و ثانیاً تبلیغات رسانه ای مناسبی از سوی بانک ها برای اطلاع به مردم در خصوص این بخشودگی اتفاق نیفتاده است.

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری: این طرح پلکانی اجرا شده است

مدیر کل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان بوشهر ضمن تایید اینکه این طرح هنوز کاملا اجرایی نشده، گفت: این طرح هم اکنون در حال اجراست و بانک های عامل به صورت پلکانی آن را اجرا می کنند. البته به علت اینکه باید در این ارتباط تزریق بودجه نیز انجام پذیرد بانک ها ابتدا از ده میلیون کار را آغاز کرده و بعد مبالغ بالاتر را مد نظر قرار دادند که اکنون این رقم به 50 تا 60 میلیون رسیده است. البته ما در این خصوص پیگیری کرده و نامه زده ایم تا زودتر بخشودگی‌های زیر 100 میلیون تومان همه به مرحله اجرا برسند.

امان الله شجاعی با اشاره به اینکه بانک های مختلف آیین نامه های مختلفی دارند و این شاید در روند کار تاثیر گذار باشد، ادامه داد: با این حال این طرح در همه بانک ها در حال اجراست ولی خب برخی بانک ها وام های مسکن را اولویت قرار داده و برخی نیز وام بنگاه های تولیدی را در اولویت خود قرار دادند.

شجاعی با تاکید بر اینکه در این خصوص پیگیر هستیم، بیان کرد: البته این بخشودگی برای هر فرد شامل یک وام اخذ شده توسط او می شود و اگر فردی دو وام گرفته باشد، این بخشودگی شامل حال یک وام او خواهد شد. همچنین این وام فقط و فقط شامل مبالغ زیر 100 میلیون تومان شده و شامل مبالغ بالاتر نخواهد شد. در هر صورت امیدواریم که خیلی زود تمام بانک ها بر اساس این طرح به همان مبلغ 100 میلیون مورد نظر رسیده و طرح را به صورت تمام و کمال اجرا کنند.
 
بانک رفاه: منتظر تامین بودجه هستیم

دوانی مدیرعامل شعبه مرکزی بانک رفاه بوشهر با تاکید بر اینکه این طرح هم اکنون در حال اجرا است، بیان کرد: البته این طرح از ابتدا با مبالغ پایین تر اجرا شده و اکنون به مبلغ 50 میلیون تومان رسیده است که برای ادامه کار ما منتظر تامین بودجه هستیم که در این صورت می توانیم طرح را تا همان مبلغ 100 میلیون تومان اجرا کنیم.

وی در پاسخ به این سوال که چرا تبلیغات به قدر کافی در این خصوص توسط بانک ها انجام نشده، گفت: اصلا این طور نیست و ما با همه مشتریان تماس گرفتیم و به آنها اطلاع دادیم و اطلاع رسانی خوبی در این خصوص صورت گرفته است.
 
بانکی ملی: استقبال از این طرح خوب بود

روابط عمومی بانک ملی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح بخشودگی و تبلیغات کم صورت گرفته پیرامون آن، اعلام کرد: ما از همان ابتدا درب بانک بیلبوردهای اطلاع رسانی را در این خصوص نصب کرده و به اطلاع مردم رساندیم. همچنین در ادامه با تماس با بدهکاران از آنها دعوت کرده و با حضور مدیران راهکارهایی ارائه کرده و بدهی بخشوده یا تقسیط شد. عده ای در این میان آمدند و مشکلشان حل شد و از این طرح استفاده کردند و بخشی هم اصلا کار را رها کرده و رفتند.

وی با اشاره به اینکه برخی بدهکاران قصد پس دادن بدهی خود را ندارند، اضافه کرد: در این خصوص ما حتی در استان موردی داریم که از مبلغ بزرگی را هم به بانک بدهکار است و بارها توسط مدیر بانک دعوت شده و برایش راه حل های مختلفی در نظر گرفته شده که متاسفانه به ظاهر و در همان جلسه می پذیرد و قول اجرا می دهد، اما می رود و دیگر خبری از او نمی شود. این اتفاق باعث می شود تا همینطور سود روی آن آمده و جریمه ها بیشتر شده و به مبلغ بدهی هم اضافه شود.

جمشیدی ادامه داد: بانک اطلاع رسانی خوبی در این خصوص انجام داد و حتی رصد کردیم و دیدیم بانک‌های نظیر کشاورزی و تجارت نیز در این خصوص بنر زده و اطلاع رسانی کردند و ما هم به همین منوال عمل کردیم و در همین راستا نیز مردم آمدند که صورت جلسه های حضورشان نیز موجود است و به تهران نیز فرستاده شد.

وی افزود: در کل تعداد افرادی که آمدند و از این طرح استفاده و تسویه حساب کردند، بیش از دیگر افراد بود و آن عده محدود هم اکثرا جز افراد بد حساب نه تنها در بانک ملی بلکه دیگر بانک ها هستند. به عنوان مثال فردی آمده 50 میلیون تسهیلات گرفته و بعد رفته و پاسخی هم به تماس ها و نامه ها نمی‌دهد و حتی برای اینکه در دسترس نباشد، منزلش را عوض کرده که البته بعدها وقتی در برخی استعلامات گیر می افتد ناخودآگاه و به اجبار به ما مراجعه می کند.
 
بانک کشاورزی: بخشودگی 63 میلیارد ریال جریمه دیرکرد

محمد حسن رزاق منش مدیریت بانک کشاورزی استان بوشهر هم بیان کرد: بانک کشاورزی تاکنون نسبت به اخذ یارانه سود تسهیلات به مبلغ 382 میلیارد ریال بابت تسویه بدهی 4325 پرونده بدهکاران از دولت اقدام نموده است. علاوه بر این مبلغ 63 میلیارد ریال نیز جریمه دیرکرد از طرف بانک علاوه بر مبلغ فوق مشمول بخشودگی قرار گرفته است.

وی افزود: با توجه به جذب صددرصدی و اتمام اعتبار تخصیصی به استان، مجددا بانک تقاضای اعتبار دیگری علاوه بر اعتبارهای تخصیصی از مرکز نموده که به محض پایدار شدن مطابق با مقررات پرداخت خواهد شد.   

در این رابطه با نمایندگان استان نیز تماس گرفتیم که امکان گفتگو با هیچکدانم از آنها فراهم نشد.

در این زمینه
بخشش لازم نیست، سود بگیرید!

 کلمات کلیدی خبر : بخشودگی بانکی