پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1396/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 34677134 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 41448542
کد خبر : 186730 تاریخ ثبت : 1396/11/24 17:06 نظرات تایید شده : 0

خانه حداقل 20 درصد گران‌تر می شود

خلیج فارس: چند ماهی است که خبر رونق نسبی بازار مسکن به گوش می‌رسد، اما این رونق تنها افزایش حجم معاملات را به همراه نداشته، بلکه ما را با گرانی نسبتاً چشمگیری در بخش مسکن نیز مواجه کرده است. حتی آخرین گزارش بانک مرکزی از روند معاملات دی‌ماه مسکن نیز مُهر تاییدی بر این موضوع می‌زند. 

به گزارش«خلیج فارس» به نقل از پول نیوز؛ اما این تحولات در بازار مسکن از کجا نشات می‌گیرد؟ برخی از کارشناسان کاهش نرخ سود بانکی و سپرده گذاری در بانک را دلیل این رونق می دانند و برخی دیگر بر این باورند که تلاطمات اخیری که در بازار ارز دیده می‌شود تاثیر زیادی بر بازار مسکن گذاشته است و اگر بازار ارز به تعادل نرسد، قطعاً این روند افزایشی ادامه خواهد داشت . عطا آیت‌اللهی کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه افزایش نرخ دلار 6 ماه دیگر اثرش را در بازار مسکن نشان می دهد، به پول نیوز گفت: اگر دلار در روزها و ماه های آینده دوباره گران نشود و افزایش آن به همینجا ختم شود، قطعا قیمت خانه سال آینده 15 تا 20 درصد گران تر می شود . این افزایش قیمت تنها مربوط به دلار بوده و دیگر شاخص های اقتصادی و عرضه و تقاضا در آن نقشی ندارد.

سود بانکی کم شد، خانه گران‌


دولت چند ماهی است که بانک ها و موسسات مالی و اعتباری موظف به کاهش نرخ سود بانکی کرده است. هرچند که بانک‌ها در ماه های گذاشته راه های زیادی را پیش روی سپرده گذاران خود برای دور زدن قانون و ابلاغیه بانک مرکزی گذاشتند، اما بسیاری از کارشناسان اقتصادی بر این باورند که انگیزه سپرده گذاری نسبت به قبل کم‌تر شده و مردم رقم قابل توجهی از سپرده‌هایش را بیرون کشیده اند. پول هایی که این روزها در نبود بازار سرمایه‌گذاری مولد راهی بازارهای غیر مولد شده‌اند و دلال بازی در بازار سکه و ارز را رونق بخشیده است.البته بازار مسکن هم از تصمیم سیف رییس کل بانک مرکزی بی نصیب نمانده است .آیت اللهی معتقد است بخشی از سرمایه‌های سرگردان مردم به سمت بازار مسکن حرکت کرده است . 

رونق  در بازار کوچکترها


او با اشاره به شکاف ایجاد شده بین قدرت خرید خانوار و بهای مسکن، اضافه کرد: آمارهای ارائه شده نشان می دهد که بیشترین خرید و فروش مربوط به خانه های با متراژ پایین است و بخش زیادی از خانه های خالی مربوط به خانه های با متراژ پایین است . 

 این کارشناس بازار مسکن با بیان اینکه نگهداری خانه های مسکونی ساخته شده دیگر برای سرمایه‌گذاران نمی صرفد، پیش بینی کرد که رونق نسبی ایجاد شده در بازار  با شیب ملایمی ادامه یابد و ساخت و ساز در نیمه نخست سال آینده افزایش یابد. 

 کلمات کلیدی خبر : پول نیوز مسکن