پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 7765779 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36570929
کد خبر : 186519 تاریخ ثبت : 1396/11/23 09:14 نظرات تایید شده : 5
کورسوی امیدی برای رسیدن به عدالت آموزشی

بساط مدرسه نیرهوشان و نمونه دولتی برچیده می‌شود

خلیج فارس: خبر معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش کافی بود که دانش‌آموزان سمپاد، معلمان و خانواده آنها را برای تجمع اعتراضی به‌ سمت آموزش‌وپرورش روانه کند.

خلیج فارس: خبر معاون آموزش ابتدایی آموزش‌وپرورش کافی بود که دانش‌آموزان سمپاد، معلمان و خانواده آنها را برای تجمع اعتراضی به‌ سمت آموزش‌وپرورش روانه کند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش‌وپرورش با بیان اینکه بر اساس تصمیم شورای عالی آموزش‌ و پرورش برگزاری آزمون‌ های تستی در دوره ابتدایی، استفاده از کتب کمک‌ آموزشی و ورود مؤسساتی که به این بهانه وارد مدارس ابتدایی می‌شدند، همگی ممنوع شد، گفت: دیگر آزمون ورودی مدارس نمونه‌ دولتی و تیزهوشان برگزار نمی‌شود.

رضوان حکیم‌زاده گفته بود: آزمون تیزهوشان و نمونه‌ دولتی در پایه هفتم اثرات مخربی روی دوره ابتدایی داشت و یکی از مطالبات جدی خانواده‌ ها این بود، زیرا با توجه به رقابت ناسالمی که شکل گرفته بود، پروسه بسیار استرس‌ زایی بود و هزینه‌ های بسیاری را نیز در بر داشت. در‌ این‌میان، خانواده‌هایی که متمکن بودند می‌توانستند وارد کلاس‌های خاص شوند که زمینه سودجویی برخی مؤسسات را فراهم کرده بود. از سوی دیگر، خانواده‌هایی که شرایط مالی نداشتند برچسب عدم‌ توانمندی و باهوش‌ نبودن به فرزندشان می‌ خورد که به‌لحاظ تربیتی آسیب‌ رسان بود.

اخیرا هم پیغام‌ هایی در توییتر بین وزیر آموزش‌وپرورش و فاطمه سعیدی مطرح شد که نشان از رضایت نماینده کمیسیون آموزش از این اقدام داشت.

فاطمه سعیدی درباره دلیل موافقت خود برای حذف این آزمون‌ها می‌ گوید: «داستان این آزمون‌ هایی که برای مدارس نمونه‌ دولتی و سمپاد برگزار می‌ شود به سال‌ ها پیش بازمی‌ گردد. مدارس تعدادشان کم بود و آموزش‌هایشان متفاوت بود و اگر آزمون ورودی برگزار می‌ کردند، نوع آزمون‌ ها شبیه آزمون‌ های الان بود؛ نه کلاس تستی بود، نه معلم خصوصی می‌ گرفتند و نه اینکه از اول ابتدایی بچه را از لحظه ورود آماده آزمونی بکنند که سال‌ها بعد برای رفتن به مدارس خاص گرفته می‌ شود. ما برای ورود به دو مرحله راهنمایی و دبیرستان در سیستم آموزشی سابق و حالا هم دوره متوسطه اول و دوم از بچه‌ها آزمون می‌ گیریم و بچه‌ها از بدو ورود به مدرسه با اضطراب مواجه می‌شدند و کلاس برایشان برگزار می‌ کردیم و جمعه‌ها و روزهای تعطیل و بعدازظهرشان را پر از کلاس‌ آمادگی برای ورود به سمپاد می‌ کردیم؛ یعنی شما به هر مدرسه‌ای سر بزنید، به‌ویژه مدارس غیرانتفاعی، می‌ بینید که می‌ خواهند بچه‌هایشان را آماده کنند تا این بچه‌ها تیزهوش و نخبه بشوند و در این آزمون قبول شوند».

این نماینده مجلس تأکید کرد: «نوجوان ما تحت این ظلم آشکار تمام دوران خوب نوجوانی را از دست می‌دهد، چرا؟ چون باید آماده یک آزمون شود. با استرس و اضطراب روزهای خوب زندگی او را می‌گیریم تا در نهایت بگوییم نخبه هستی یا نه! مورد دیگر در اساسنامه مدارس نمونه‌دولتی است».

البته با همه این توصیفات، هنوز آموزش و پرورش نگفته برای مدارس تیزهوشان موجود چه برنامه ای دارد، ضمن اینکه به دانش آموزان و خانواده آنهایی که در انتظار آزمون برای ورود به مدارس تیزهوشان در سال آینده بودند و در این خصوص آزمون هایی داده و هزینه هایی کرده اند پاسخی ارائه نگردیده است.

در این زمینه
مدرسه «استعدادهای درخشان»، از آرزو تا واقعیت

 کلمات کلیدی خبر : آزمون سمپاد تیزهوشان