پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/07/17 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 1641737 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 23879379
کد خبر : 186162 تاریخ ثبت : 1396/11/19 22:30 نظرات تایید شده : 4
عبدالرسول غریبی

صدای جوانان در اعتراضات اخیر شنیده شود

اعتراضات اخیر اجتماعی بخشی از جوانان و نوجوانان این مرز و بوم که متأسفانه حتی به تخریب و تهاجم و ناامنی نیز کشیده شد هرچند تلخ و ناگوار اما در درون آن هشداری ناصحانه و دلسوزانه نهفته است که می‌بایست مسئولین عالی نظام و دولت آن را تبدیل به فرصت نموده و به‌جای احاله و اتصال آن به اجانب، تدبیری اساسی در کاهش نارضایتی‌ها و اعتراضات اجتماعی به کار برند.

اینکه استکبار جهانی و دشمنان منطقه‌ای نظام و انقلاب اسلامی به لحاظ قطع منافع استعماری خودشان از هر اعتراض و شورش اجتماعی در ایران حمایت نموده و حتی در پشت پرده به‌طور غیرمستقیم با عوامل نفوذی خود ممکن است آن را مدیریت کنند نمی‌توان مردود دانست اما قطعاً نارضایتی‌ها و اعتراضاتی که در بدنه اجتماع و آن‌هم با حضور جوانان و نوجوانان آرمان‌گرا نمود پیدا می‌کند نیازمند توجه ضروری و مطالعات جدی اجتماعی برای شنیدن پیام این نارضایتی‌هاست.

اولاً این‌که نظام و دولت‌های بعد از انقلاب با همه‌ی رویکردهای قابل‌احترام مردمی در خدمت به جامعه و عمران و آبادی مملکت آن‌هم در شرایط حاد تحمیل جنگ و تحریم‌های استکباری، قطعاً در ارزیابی نهایی از نتایج عملکرد، دارای نقص و نارسایی‌هایی می باشند.

ثانیاً وجود همین نقص و نارسایی‌ها به‌عنوان ناهنجاری‌های اقتصادی، اجتماعی و حتی اداری نمی‌تواند برای جامعه‌ی جوان و نوجوانی که بخش عظیمی از جمعیت امروز کشور را تشکیل می‌دهد قابل‌تحمل باشد آن‌هم ناهنجاری‌ها و نارسایی‌هایی که جامعه‌ی جوان قبل از انقلاب اسلامی به لحاظ رفع و دفع آن علیه حکومت دیکتاتوری وقت قیام کرد.

بدون شک مردم ما با رهبری امام خمینی (ره) انقلاب اسلامی را در جهت رسیدگی و توجه به اقشار جامعه محروم و آسیب‌پذیر و استقرار نظام اسلامی و به‌تبع آن تعمیم هنجارهای ارزشی اسلام به نتیجه رساندند. هنجارهایی که می‌بایست ماحصل آن امروز عدالت اجتماعی و رضایت‌مندی نسبی اقشار جامعه به‌ویژه جوانان و نوجوانان آرمان‌گرا را در پی داشته باشد اما باید اعتراف کنیم که معضلات اقتصاد بیمار که فساد اداری، رشوه، اختلاس‌های سنگین، تبعیض، تضییع حقوق و عدم عدالت اجتماعی و فاصله‌های فاحش طبقاتی در جامعه نمی‌تواند نشان‌دهنده‌ی استقرار هنجارهای ارزشی منبعث از نظام اسلامی باشد و این موضوع علاوه بر اینکه جامعه را رنج می‌دهد، بار مسئولیت مسئولان را سنگین‌تر می‌کند. همچنین تدبیری اساسی و عاجل را در تجدیدنظر در طرح و برنامه‌ها و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی می‌طلبد.

ثالثاً، بسیار مشهود است که جامعه‌ی جوان امروز کشور نیازمند توجه نظام و حکومت به مطالبات آنان است. مطالبات جامعه‌ی جوان کشور، پایه‌گذاری‌های مبنایی برای زندگی بی‌دغدغه‌ی آنان می‌باشد. مسکن، تحصیل، اشتغال، امید به آینده و دخالت دادن جامعه جوان در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های کلان نظام از مطالبات جدی این جامعه می‌باشد. دست‌اندرکاران نظام برای آنکه وظیفه‌ی انقلابی امروز خود را فراموش نکنند بهتر است به یاد آورند که در ابتدای انقلاب مهم‌ترین مطالبات آنان و شاید مؤثرترین آنان حاصل شدن مطالبه‌ی اقتصادی آن جامعه از قبل حادث شدن انقلاب اسلامی بود.

جامعه‌ی جوانی که در دهه‌ی 50 از نبود مسکن، زمین و شغل مناسب رنج می‌برد، با پیروز شدن انقلاب اسلامی و تأسیس ده‌ها نهاد و سازمان‌های انقلابی و به‌کارگیری آنان در این نهادها، برای خود شغل و شخصیت کسب نمود. هیئت واگذاری‌های زمین و بنیاد مسکن معضل مسکن و زمین را برای آنان به سامان رساند و همه‌ی آن جامعه‌ی جوان در این شرایط سنی علاوه بر این‌که انقلاب و جنگ و تحریم را اداره کرد، در سامان دادن به مطالبات مادی خود عقب نماند، پس ضرورت دارد امروز نیز به مطالبات جامعه‌ی جوان کشور توجهی اساسی و انقلابی نماییم، نه این‌که به‌عکس تحت انقلابی بودن خودمان، آنان را تهدید به عوامل اجانب و غیره کنیم.

اینکه رهبر انقلاب تأکید بر اجرای اقتصاد مقاومتی و انقلابی بودن را در مقابل تحریم ها در رأس فرمایشات خود دارند به این معنی نیست که بخشی از جامعه در سخت‌ترین شرایط زندگی و تنگناهای اقتصادی مقاومت کنند و عده‌ای نیز با فرصت‌طلبی و بهره‌مندی از شرایط سخت و تنگناها یا به اختلاس میلیاردی مشغول باشند و یا با کسب حقوق‌های نجومی فاصله‌ی فاحش زندگی خود را با مردم مستضعف تجربه کنند. متأسفانه همان‌گونه که در شعارهای مهرورزی و عدالت دکل‌ها و دلارهای نفتی گم و گور گردید، تحت شعارهای تدبیر و امید نیز علاوه بر اینکه حقوق‌های نجومی چارچوب قانونی می‌یابد، بخشی از مطالبات اصلی مردم نیز مفقود می‌شود.

آنچه به خیر گذشت این‌که در اعتراضات اخیر به‌حق بخشی از جوانان و نوجوانان، خیل جامعه‌ی هوشیار و دوستدار انقلاب اسلامی به معنی عام آن امنیت کشور و حفظ حدود و ثغور انقلاب اسلامی و احترام به خون شهدا و ایثارگران را بر مطالبات اقتصادی و معیشت اولیه که حق همه‌ی آنان بود ترجیح دادند و هوشمندانه و با تیزبینی از حضور در اعتراضات اخیر پرهیز نمودند. همچنین جامعه‌ی جوانی که اقدام به اعتراض به‌حق خود نمود، هنگامی‌که با شیوه‌های تخریب و شورش و شادمانی استکبار روبرو گردید با ترک صحنه‌ی اعتراض، دشمنان نظام و انقلاب اسلامی را از این میوه‌چینی در اعتراضات به‌حق نومید کرد.

نکته بسیار مهم و ضروری شنیدن پیام و اعتراض به‌حق جامعه‌ی جوان در توجه و رسیدگی به مطالبات آنان است که تأخیر در آن عاقبت خیر و خوبی ندارد.

امید است همان‌گونه که در مواجهه‌ی با دشمنان و استکبار جهانی، اصولگرا بوده و از مطالبات به‌حق نظام و کشور به‌عنوان یک اصل رکین انقلاب اسلامی عقب‌نشینی نمی‌کنیم، در حصول مطالبات به‌حق جامعه به ویژه جامعه‌ی جوان و نوجوان کشور احساس مسئولیت نموده و آن را در رئوس برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های کشور قرار دهیم.

 کلمات کلیدی خبر : عبدالرسول غریبی