پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/12/28 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 594842 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 45285164
کد خبر : 186038 تاریخ ثبت : 1396/11/18 21:55 نظرات تایید شده : 0
اندیشکده آمریکایی هشدار داد

نقشه جنگ با ایران در ذهن ترامپ

خلیج فارس: «گزافه‌گویی‌های» ضدایرانی ترامپ جنگ را محتمل‌تر می‌کند.


به گزارش فرارو، ناظران خارجی، موضع سرسختانه ترامپ علیه ایران را مورد توجه قرار داده و درباره احتمال وقوع جنگ هشدار می‌دهند.
اندیشکده آمریکایی: ترامپ جنگ با ایران را محتمل‌تر می‌کند

جان گلاسر، مدیر مطالعات سیاست خارجی در اندیشکده کاتو، طی یادداشتی که در وبگاه همین اندیشکده منتشر شده، ضمن هشدار درباره رویکرد جنگ‌طلبانه ترامپ نوشت: «تعریف دقیق سیاست خارجی رئیس‌جمهور ترامپ هرگز آسان نبوده است، سیاستی که با انگیزه‌های متناقض، افکار ناهمگون و نیرو‌های متناقض متمایز است. با این حال، رویکرد او در قبال دو مسئله چشمگیر امنیت ملی - ایران و کره شمالی - واضح است: تقابل تهاجمی خوب است، دیپلماسی بد است.»

از دیدگاه گلاسر، مشکل این است که حتی اگر خود ترامپ هم برای جنگ با یکی از این دو کشور مصمم نیست، او جنگ را خیلی محتمل‌تر می‌کند.

ماه گذشته، ترامپ تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران را مجددا تمدید کرد، اما تهدید کرد که این آخرین بار است که او این کار را می‌کند.

«نفرت رئیس‌جمهور (ترامپ) از برجام، عقلانی نیست. در حقیقت یک اجماع عملی وجود دارد که ایران به مفاد برجام پایبند بوده و این توافق همانطور که طراحی شده، عمل می‌کند.»

در پانزدهمین سالگرد سخنرانی کالین پاول در سازمان ملل برای اقناع جامعه بین الملل به جنگ عراق، لارنس ویلکرسون، سرهنگ بازنشسته آمریکا که به عنوان رئیس کارکنان وزارت خارجه پاول، به تهیه متن سخنرانی وزیر خارجه وقت آمریکا در سازمان ملل کمک کرده، طی یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز هشدار داد که دولت ترامپ هم مانند دولت بوش در جنگ عراق، درحال ایجاد این گزینه اشتباه است که جنگ تنها راه پرداختن به چالش‌های ناشی از ایران است.

اگر چه ویلکرسون از عبارت «دولت ترامپ» استفاده می‌کند، اما مهم است که ذکر شود، اغلب اعضای کابینه ترامپ در این مسئله با او موافق نیستند. جیمز متیس، وزیر دفاع، رکس تیلرسون، وزیر خارجه، اچ آر مک‌مستر، مشاور امنیت ملی، ژنرال ژوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک، ژنرال جان هیتن و دیگران همگی معتقدند که ماندن در برجام با منافع امنیت ملی آمریکا سازگار است و تضعیف آن، ریسک‌های غیرضروری ایجاد می‌کند. در حقیقت این شخصیت‌ها تاکنون موفق شده‌اند ترامپ را از خروج از توافق منصرف کنند.

اما، رئیس‌جمهور متحدان دیگری همچون نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل، و مایک پامپئو، رئیس سازمان سیا، دارد ویلکرسون به درستی می‌گوید که آن‌ها در حال استفاده از تاکتیک مشابهی هستند. در آگست گذشته، روزنامه گاردین گزارش داد کاخ سفید به مقامات اطلاعاتی آمریکا فشار آورده تا توجیه‌هایی تولید کنند که ایران را ناقض توافق هسته‌ای اعلام کند. این امر، مسئله سیاسی‌کردن نهادهای اطلاعاتی در جنگ عراق را منعکس کرد.

در نوامبر گذشته پامپئو، در اقدامی شبیه به اقدام برخی از مقامات دولت بوش در آستانه جنگ عراق، با هدف نشان دادن رابطه عملیاتی بین ایران و القاعده، به طور گزینشی اسنادی منتشر کرد.

به عقیده گلاسر، سخنرانی تئاترگونه هیلی در سپتامبر با یک پس‌زمینه موشکی هالیوودی، به لحاظ شواهد سخنی برای گفتن نداشت و یادآور سخنرانی دراماتیک پاول در سازمان ملل است که مواد انثراکس را به نمایش گذاشت.

به گفته این کارشناس آمریکایی، ارزش واقعی توافق هسته‌‎ای در اعمال محدودیت‌های فنی بر ایران نیست، بلکه ارزش واقعی آن این است مانعی روانی ایجاد کرد تا آمریکا را از حمله به ایران به خاطر دلایل واهی بازدارد. اما اکنون به نظر می‌رسد که این مانع، ترامپ را خسته کرده است.

مدیر مطالعات سیاست خارجی اندیشکده کاتو نوشت: «اینکه آیا ترامپ چنین طرح‌هایی (برای جنگ) دارد یا خیر (مهم نیست با این حال) نباید هیچ شکی کرد که او جنگ را محتمل‌تر می‌کند. جنگی که ویلکرسون به درستی اشاره می‌کند که "به لحاظ تلفات و هزینه‌ها ۱۰ تا ۱۵ برابر بدتر از جنگ عراق خواهد بود"».


کلمات کلیدی خبر : ترامپ جنگ