پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1398/08/16 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 3637505 تاریخ نمایش این آگهی : 1398/07/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8778504
کد خبر : 184165 تاریخ ثبت : 1396/11/5 21:08 نظرات تایید شده : 0

صادرات 48 هزارتن گوجه‌ استان به عراق، افغانستان، قطر و روسیه

خلیج فارس: مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر از صادرات 48 هزار تن گوجه‌فرنگی استان بوشهر به کشورهای عراق، افغانستان، قطر و روسیه خبر داد.

به گزارش «خلیج فارس»؛ محمدتقی منوچهری در گفت‌وگو با فارس در شهرستان دشتی اظهار داشت: سالانه یک میلیارد قطعه نشا در استان بوشهر تولید می‌شود که بیشتر آن در شهرستان دشتی است به گونه‌ای که از حدود 124 هکتار گلخانه، 82 هکتار آن در شهرستان دشتی واقع شده است.

وی افزود: اقتصاد مقاومتی در جهاد کشاورزی محور تولید محسوب می‌شود و اولین دستگاه اجرایی در کشور و استان بوشهر بودیم که برنامه‌های اقتصاد مقاومتی را به ستاد اقتصاد مقاومتی استان اعلام کردیم.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر تصریح کرد: توسعه گلخانه‌ها،کشت در محیط‌های کنترل‌شده، پرورش ماهی در قفس و میگوی متراکم سه اولویت سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر است.

منوچهری با اشاره به اعتبارات جهاد کشاورزی استان بوشهر، گفت: در سال جاری اعتبارات استانی در بخش کشاورزی حدود چهار و سه‌دهم میلیارد تومان است که 700 میلیون تومان با بازارچه محصولات کشاورزی مرتبط است که در حال مبادله موافقت‌نامه هستیم و مابقی اعتباراتی نیز در کمیته برنامه‌ریزی مصوب شده است.

وی افزود: اعتبارات ملی در حوزه کشاورزی برای شهرستان دشتی، 9 میلیارد تومان است که قابلیت افزایش را دارد و 10 میلیارد تومان هم به‌صورت متمرکز به سرمایه صندوق توسعه بخش کشاورزی که شامل تمام بخش‌ها می‌شود، افزوده می‌شود.

منوچهری یادآور شد: در استان بوشهر چند طرح بزرگ دنبال می‌کنیم که کاداستر کشاورزی با 60 درصد پیشرفت فیزیکی در حال اجراست و منجر به صدور سند و رفع تداخل اراضی و در راستای ماده 54 قانون رفع موانع تولید شده که با اجرای این طرح پرونده‌های کمیسیون ماده 56 شهرستان‌ها برای همیشه بسته می‌شود.

وی به بحث پرورش ماهی در قفس در استان بوشهر اشاره کرد و ادامه داد: در حال حاضر سه‌هزار و 800 تن قفس آماده بهره‌برداری در دریا داریم و دو هزار تن در سد رئیسعلی در حال بهره‌برداری است و به دنبال تولید 20 هزار تن ماهی در قفس هستیم.

منوچهری تأکید کرد: علاوه بر سه هزار و 500 هکتار از ارضی توسعه مزارعه میگو در گناوه و بوشهر، مطالعه اولین شهرک کشاورزی پرورش میگو در شهرستان دشتی انجام و اعتبارات منظور شده و بسیار خوش‌بین هستیم عملکرد در واحد سطح شهرک کشاورزی به سه برابر افزایش پیدا کند.

 وی افزود: بحث گوجه‌فرنگی به‌ عنوان فرصت و در برخی سال‌ها به‌عنوان تهدید روبرو بوده‌ایم و بیشترین گوجه‌فرنگی خارج از فصل در استان بوشهر تولید که از نیمه اول آبان برداشت و تا اردیبهشت‌ماه ادامه دارد.

منوچهری عنوان کرد: در برخی مواقع با افزایش عرضه به تقاضا، افت قیمت محصول ایجاد می‌شود که در دو سال اخیر سه کارخانه رب گوجه‌فرنگی در استان راه‌اندازی شده که برای جمع‌آوری گوجه‌های درجه سه قابلیت مناسبی دارند.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر یادآور شد: با توجه به بازبودن مرزهای کشور، تا امروز 48 هزار تن گوجه‌فرنگی به کشورهای عراق، افغانستان، قطر و روسیه صادر شده است.

وی افزود: 37 هزار تن گوجه‌فرنگی درجه سه به کارخانه رب گوجه‌فرنگی دلاور، بردخون و دشتی تحویل‌ شده‌است ضمن این که تا امروز 420 هزار تن گوجه‌فرنگی در استان بوشهر برداشت‌شده که پیش‌بینی می‌کنیم 180 هزار تن دیگر نیز محصول برداشت شود.

منوچهری افزود: با توجه به وضعیت بحران آب همه باید در مصرف آن صرفه‌جویی کنیم که موفق‌ترین راه آن، اجرای الگوی کشت است.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر عنوان کرد: از 13 هزار حلقه چاه در استان بوشهر، حدود 5 هزار حلقه چاه غیرمجاز است که از هیچ قانونی تبعیت نمی‌کنند و نیاز است چاه‌های غیرمجاز در استان تعیین تکلیف شوند و با استفاده از نصب کنتور هوشمند حجمی در تمام چاه‌ها، میزان آب مدیریت‌شده تحویل کشاورز داده شود.

منوچهری خاطرنشان کرد: در چهار سال گذشته سطح آبیاری تحت‌فشار شهرستان دشتی از 2 هزار هکتار به 6 هزار و 500 هکتار افزایش پیداکرده و اعتبارات استانی و شهرستان جهت لایروبی قنوات تخصیص‌یافته است.

وی از ابلاغ اعتبارات روستایی و عشایری در استان بوشهر خبر داد و گفت: این اعتبارت با سود 6 تا 9 درصد است و استان سهم خوبی در این زمینه دارد و شهرستان بدون سقف می‌تواند تشکیل پرونده دهد و از بند الف و ب تبصره 18 نیز ابلاغ‌شده و فرصت خوبی است که می‌توان از این اعتبارات استفاده کرد.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر از توسعه مرکبات در استان بوشهر خبر داد و افزود: کاشت لیموترش در شهرستان دشتی در حال‌ توسعه است که در منطقه دشت پلنگ تا 2 هزار هکتار افزایش سطح داشته‌ایم.

منوچهری تأکید کرد:  با توجه به این که دو بیماری قرنطینه‌ای نهال در فارس و هرمزگان آلوده هستند، باید کشاورزان در انتقال نهاد لیموترش دقت داشته باشند که اگر به استان انتقال پیدا کند ما هم دچار مشکل خواهیم شد.

وی افزود: جاده‌های بین مزارع که از اعتبارات شهرستان دشتی تخصیص پیدا می‌کند اجرا می‌شود و با هماهنگی امور اراضی برق خانه‌های کارگری انجام می‌شود.

مدیرکل جهاد کشاورزی استان بوشهر ادامه داد: با تلاش استاندار و نمایندگان اعتبارات آب‌وخاک از 25 و چهاردهم میلیارد تومان سال گذشته به 77 میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافته است.

کلمات کلیدی خبر : گوجه فرنگی غلامرضا منوچهری
-->