پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8101954 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36906862
کد خبر : 182179 تاریخ ثبت : 1396/10/23 00:24 نظرات تایید شده : 5
یادداشت فعال رسانه‌ای شهرستان؛

بدون تعارف با فرماندار جدید دشتی

خلیج فارس: اینجا دشتی است، نزدیک به یک هشتم جمعیت این حدود زندگی شان از راه کمک‌های کمیته امداد اداره می‌شود و بالای 15 درصد از جوانانش بیکارند و اگر کاری دارند عمدتا بیرون از شهرستان و به دور از خانواده هستند.

غلامعلی زارعی*

«اگر مهرجو نرفته بود نمی دانستیم چکار کنیم و شاید تغییر فرمانداران یکی دو ماه دیگر طول می‌کشید». گراوند در آئین معارفه فرماندار جدید دشتی از یکسو قسم خورد که تغییر فرمانداران تصمیم شخصی خودش بوده و از سویی دیگر گفت که از دیگران مشورت خواستیم و حتی معاون سیاسی چند بار به امام جمعه خورموج زنگ زد اما امام جمعه تلفن ساجدی را پاسخ نداد!

امام جمعه خورموج و کاکی نیز گفتند با‌ وجود اینکه دوست داشتند فرمانداری دشتی به دست نیروهای قوی بومی سپرده شود اما از نادری در دشتی حمایت می‌کنند.

نادری فرماندار پیشین عسلویه که با ائمه جمعه اهل سنت عسلویه و نخل تقی و اعضای ستاد روحانی به آیین معارفه آمده بود، پس از معارفه با عجله و بدون برنامه به مزار شهدای خورموج رفت و بلافاصله دشتی را به مقصد جنوب استان ترک کرد.

گفته شده بود نادری به آمدن به دشتی چندان راضی نبوده است. گراوند گفت روزی که نادری را صدا زدم تا به او بگویم که باید به دشتی بیاید او خواست در منطقه بماند یا در ستاد مشغول شود اما وقتی دلایل من را شنید قبول کرد به دشتی بیاید. گراوند تاکید کرد به تجربیات نادری برای حل مشکلات دشتی امیدوارم.

http://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1c3m3hrop52m1fj6l196r1s9p4.jpg

جابجا کردن فرمانداران از نظر گراوند برای استفاده از توان و تجربه آنان بوده است و دلیل توانمندی فرماندارنش را نیز افسوس و نارضایتی مردم و فعالان شهرستانها و علاقه آنان به ماندن فرمانداران پیشین عنوان کرد.: «اگر فرمانداران موفق نبودند مردم اینهمه از رفتن آنها ناراحت نبودند، این نشان می‌دهد فرمانداران ما در انجام کارهایشان موفق بوده‌اند»

مردم اما به نظر می‌رسد در تاکید گراوند منحصر به برخی فعالان ستادهای روحانی در شهرستانها بوده‌اند.

منحصر کردن تغییرات به نیروهای وزارت کشوری در راس مسئولیت اداره شهرستانها در حالی که دولت به دنبال حل مشکلات مناطق و تزریق روحیه امیدواری به جامعه است، به نظر می‌رسد تصمیمی درست اما در زمان نامناسب است.

ممکن است تجربه فرمانداران کار استاندار را آسان کند اما محافظه‌کاری و عدم ریسک‌پذیری فرمانداران تحرکی را که برای رفع مشکلات عدیده نیاز است ایجاد نمی‌کند. دقت کنیم که استان بوشهر دچار انفعال شدید است و راه توسعه این استان با وجود دارا بودن منابع و پتانسیل‌های متنوع در گرو احساس مسئولیت و ورود آگاهان به عرصه مطالبه‌گری است.

نادری در اولاین سخنان پس از معارفه در فرمانداری دشتی گفت من اهل تعامل هستم اما این تعامل را محدود به چارچوب بسته سیاستهای دولت دانست. دولتی که برای جنوب و بنادر جنوبی و استفاده از ظرفیت‌های این حدود برنامه راهبردی ندارد.

مهرجو فرماندار پیشین که اکنون مشاور استاندار فارس شده، به درستی عمق مشکلات دشتی را درک کرده بود و موفقیت خود را مرهون کار تیمی دانست و تاکید کرد توسعه دشتی منحصر به برنامه‌های روتین اداری نماند و از توان سازمانهایی که ماموریت ملی دارند در دشتی کمک گرفته شود، طوری که مجموعه ای نظیر "ایمیدرو" و سازمانهایی از این دست به کمک توسعه در این دیار بیایند.

گروهی از صنایع "ایمیدرو" در ماه‌های قبل یکبار به دشتی آمده‌اند تا راهکار استفاده از توان صنعتی و معدنی در این شهرستان و فعال کردن توان این منطقه را بررسی نمایند و راهکاری بیابند بلکه پتانسیل معدنی دشتی به کمک توسعه در این منطقه بیاید و بیکاری بالای 15 درصدی شهرستان را درمانی بیابند اما هنوز گزارشی از نتایج سفر این گروه به دشتی ارائه نشده است.

نادری باید بداند دشتی، عسلویه نیست که در به دلیل بین الملی فرودگاه و قرارداشتن منطقه صنعتی پارس جنوبی با ورود مکرر مقامات همراه بود و ایشان در صف مستقبلین و مشایعت کنندگان وزیر و وکیل و سفیر و ... بایستد و حتی اگر در آنجا فرماندار برنامه‌ای برای توسعه شهرستان نداشته باشد خود دولت دست به کار شده و اعتبارات گوناگون به آنجا بیاورد و برای مسئولان محلی کارنامه بسازد.

اینجا دشتی است، نزدیک به یک هشتم جمعیت این حدود زندگی شان از راه کمک‌های کمیته امداد اداره می‌شود و بالای پانزده درصد از جوانانش بیکارند و اگر کاری دارند عمدتا بیرون از شهرستان و به دور از خانواده هستند و درگیر مشکلات و آسیب‌های اجتماعی این حوزه‌اند.

از طرفی پانزده هزار نفر از کشاورزان درگیر مشکلات کشاورزی خارج از فصلند و راهکار استفاده از توان بیست و پنج کیلومتر مرز دریایی شهرستان دیده نشده و بخش اعظم جمعیت شهرستان در شهر خورموج ساکنند که تقریبا هیچ توان طبیعی برای معاش مستقیم مردمش وجود ندارد و این فقط بخشی از مشکلاتی است که ملموس است و برای حل مشکلات پنهان باید تیم تحقیق و مطالعه کارآمدی را در اختیار داشت.

عبدالله نادری باید بداند اگر از مردم دشتی تغییر اندیشه برای توسعه را می‌خواهد و به جای راه رفتن شتاب را طلب می‌کند خودش نیز باید عامل به این دستورالعمل باشد.

دشتی برای رسیدن به سایر شهرستانها راهی جز استفاده از حداکثر توان انسانی این منطقه و بهره‌گیری از توان طبیعی و بالاتر از آن کمک گرفتن از اندیشه و ایجاد معاش مبتنی بر دانایی ندارد و با این نمایش نمی‌توان امیدوار بود دشتی از روزگار نشیب رهایی یابد.

آقای نادری اینجا دشتی است، مردمش هنوز در گذشته رویایی این حدود مانده و درگیر مشکلات عدیده امروزند. فردای این حدود باید دست کمی از گذشته نداشته باشد تا مردمش به حال برسند.

برای امروز این حدود هر چه اندوخته‌ای به کار بگیر شاید گره کور عدم توسعه یافتگی دشتی باز شود ...

*فعال رسانه ای شهرستان دشتی

در این زمینه
فرماندار جدید دشتی: همه ظرفیت‌ها برای توسعه شهرستان استفاده می‌شود
مهرجو: اعتبارات عمرانی دشتی به ۱۰۰میلیارد افزایش یافت
گراوند: نرخ بیکاری استان ۱۱درصد است