پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8101062 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36905975
کد خبر : 182030 تاریخ ثبت : 1396/10/21 10:04 نظرات تایید شده : 0

کلاهبرداری اینترنتی به بهانه ثبت‌نام در سایت همسریابی

خلیج فارس: دو مرد شیاد که از فضای مجازی برای کلاهبرداری استفاده کرده بودند، دستگیر شدند. یکی از این افراد به‌بهانه ثبت‌نام در سایت همسریابی دست به کلاهبرداری زده و دیگری از طریق شبکه‌های پیام‌رسان درخواست کمک کرده بود. سرهنگ مرتضی ابوطالبی، رئیس پلیس فتای استان یزد، درباره کلاهبرداری از طریق ثبت‌نام در سایت همسریابی گفت: این کلاهبرداری که در پی سهل‌انگاری فرد و در اختیار قراردادن تلفن‌همراه و کارت‌بانکی برای عضویت در سایت‌های همسریابی رخ داده بود، زندگی مشترک فرد را نیز به ورطه جدایی نزدیک کرد.

به گزارش شرق، در این ماجرا، فردی با در اختیار قراردادن تلفن‌همراه و اطلاعات بانکی کارت خود به همکار و دوست دیرینه‌اش، طعمه کلاهبرداران شد. تحقیقات دراین‌باره زمانی آغاز شد که زوجی متأهل به پلیس فتا رفتند و گفتند حدود ساعت سه بامداد پیامی با عنوان کسر مبلغی حدود ٢٠٠‌میلیون ریال از حساب شخصی‌شان دریافت کرده‌اند. آنها خواهان بررسی پرونده شدند و در تحقیقات مقدماتی مشخص شد برداشت غیرمجاز در پی ثبت‌نام در یکی از سایت‌های همسریابی رخ داده است. در پی بررسی صحت کلاهبرداری از طریق ورود به سایت‌های همسریابی، شاکی مدعی شد مدتی پیش برای ثبت‌نام همکارش در سایت همسریابی تلفن‌همراه و کارت بانکی و نیز اطلاعات آن، اعم از رمز دوم و... را در اختیار دوست قدیمی خود که همکار و هم‌شیفتی او است، قرار داده که این اقدام به وقوع پیوسته است.

سرهنگ ابوطالبی در این‌باره توضیح داد: با احضار دوست شاکی اعتماد همسر او جلب شد و با هماهنگی مراجع قضائی و بانکی، پول ازدست‌رفته شاکی به حسابش برگشت. سرهنگ ابوطالبی در قالب تذکر به کاربران افزود: دوستی‌های فضای حقیقی و نیز مجازی باید حد‌و‌مرز‌های مشخصی داشته باشد و نباید با اعتماد بی‌جا گوشی‌های شخصی که طبیعتا دارای اطلاعات خصوصی بوده و همچنین کارت‌های بانکی به‌همراه اطلاعات و رموز آن را در اختیار دوستان -حتی نزدیک‌ترین دوستان- خود قرار دهند، برای نمونه شاکی پرونده با نیت دوستی و دلسوزی بیجا نسبت‌به دوست مجرد خود، گوشی شخصی و نیز اطلاعات بانکی‌ خود را در اختیار او برای ثبت‌نام در سایت‌های همسریابی قرار داده که مسبب بی‌اعتمادی همسرش و کلاهبرداری از حساب شخصی‌اش شده است. در دومین پرونده فردی از طریق شبکه‌های اجتماعی پیام‌رسان اقدام به کلاهبرداری از کاربران می‌کرد. فردی به پلیس فتا مراجعه و ادعا کرد که با استفاده از یک شبکه اجتماعی پیام‌رسان موبایلی، از او کلاهبرداری شده است.

شاکی در اظهارات خود گفت: شخصی از طریق نام کاربری پدرش در یکی از شبکه‌های اجتماعی موبایلی از او درخواست انتقال مبلغ پنج‌میلیون ریال به حساب دوست پدرش کرده و او نیز این مبلغ را به حساب او انتقال داده است. شاکی پرونده با تصور اینکه درخواست انتقال وجه از جانب پدر و برای دوستش بوده است، پس از انتقال وجه با پدرش تماس گرفت و متوجه شد او از موضوع بی‌اطلاع است، به‌همین‌دلیل به پلیس فتا مراجعه و درخواست رسیدگی به موضوع را کرد.

سرهنگ علی سرحدی، رئیس پلیس فتای استان سیستان‌وبلوچستان، در‌این‌باره گفت: کارشناسان پلیس فتا در اقدامات فنی و تخصصی خود متهم را شناسایی کردند و متوجه شدند متهم از همکاران پدر شاکی است که با سو‌ءاستفاده از اعتماد او و با دردست‌داشتن تلفن‌همراه او در این شبکه اجتماعی اقدام به اخذ اکانت کاربری جعلی می‌کند و پس از چندی، با ارسال پیام به فرزند همکار خود درخواست انتقال وجه کرده که شاکی با سهل‌انگاری خود این کار را انجام می‌دهد. او با توجه به نوع کلاهبرداری انجام‌شده به شهروندان توصیه کرد: هر گاه پیامی از سوی دوست یا آشنایی برای دریافت پول داشتند، قبل از واریز پول با فرد تماس گرفته و مطمئن شوند که این پیام از سوی اوست و شخص دیگری با نام آنها درخواست پول نداشته است. رئیس پلیس فتای استان سیستان‌وبلوچستان همچنین ضمن تأکید بر خصوصی‌بودن تلفن‌همراه و استفاده از رمز ورود برای آن به‌منظور جلوگیری از سوء‌استفاده‌های این‌چنینی متذکر شد: به‌هیچ‌‌عنوان گوشی همراه خود را در اختیار دیگران، حتی دوستان و آشنایان قرار ندهید.کلمات کلیدی خبر : کلاهبرداری همسریابی