پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1397/09/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 8102266 تاریخ نمایش این آگهی : 1397/01/04 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 36907174
کد خبر : 181980 تاریخ ثبت : 1396/10/20 22:30 نظرات تایید شده : 4

«بی‌آبی» سیل مهاجرت در روستاهای بوشهر به راه انداخت

خلیج فارس: دادستان بوشهر: پرونده‌های مربوط به چاه‌های غیرمجاز و برداشت غیرمجاز از سفره‌های زیرزمینی، خارج از نوبت رسیدگی شود.

خلیج فارس: در چند سال گذشته بحران آب، تأمین آب کشاورزی و آب آشامیدنی در بسیاری از استان‌های کشور از جمله بوشهر را با مشکل جدی روبرو کرده، طوری که در فصول بهار و زمستان با تانکر به برخی روستاها و حتی شهرهای استان آبرسانی می‌ شود.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این موضوع شتاب «خالی از سکنه و متروکه‌ شدن روستاها» را بیشتر کرده است.

اقلیم‌شناسان معتقدند اقتصاد روستایی ایران، درحال فروپاشی و کوچک‌ تر شدن است و در شرایطی که تا حدود ۱۰۰ سال پیش، ۸۰ درصد جمعیت ایران بطور مستقیم و غیرمستقیم به اقتصاد روستایی و کشاورزی وابسته بود، این رقم هم‌اکنون به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است.

http://pgnews.ir/gozaresh/uploads/p1c3gskvkd1v2jffu1tabddl7nr4.jpg

روی دیگر ماجرای روستاگریزی، «گسترش مهاجرت به شهرها»، «گسترش حاشیه‌نشینی»، «افزایش بیکاری» و… است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر می گوید: خشکسالی و برداشت زیاد از حد از آب‌های زیرزمینی باعث شده است اهالی برخی روستاها کم کم دیار خود را رها کنند و شاهد متروکه شدن برخی روستاهای استان باشیم.

شاهپور رجایی در نشست قضایی با محوریت طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی که در دادگستری استان بوشهر برگزار شد، افزود: زندگی بیشتر روستاییان با کشاورزی عجین است و زمانی که آب نباشد در واقع شغل آنها از بین می‌رود و مجبور به ترک محل زندگی خود می‌شوند.

وی با اشاره به خشکیده شدن حدود 60 درصد چاه‌ها در دشت بوشکان دشتستان ادامه داد: تراز آب در دشت دهرود و تنگ ارم از سال 87 تاکنون، 15 متر کاهش یافته است.

رجایی گفت: در روستای دهرود دشتستان بیش از 200 حلقه چاه خشک شده و کشاورزی این منطقه به حالت تعطیل در آمده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای بوشهر با اشاره به وجود 13 هزار حلقه چاه در استان، بیان کرد: اکنون 1500 حلقه چاه غیرمجاز در استان داریم که 585 حلقه چاه آن در شهرستان دشتستان قرار دارد.

رجایی گفت: بر اساس برنامه امسال باید صد حلقه چاه غیرمجاز پر شود که تاکنون 59 حلقه چاه پر شده است.

وی با بیان این که اکنون 355 حلقه چاه مشاهده‌ای در استان وجود دارد، افزود: این چاه‌ها فقط برای کنترل سطح آب‌های زیر زمینی فعالیت دارند و ماهانه بررسی می‌شوند.

به نوشته خبرگزاری صداوسیما، علی حسن پور دادستان عمومی و انقلاب بوشهر نیز گفت: در نشست امروز که قضات استان در آن حضور داشتند، مقرر شد پرونده‌های مربوط به چاه‌های غیرمجاز و برداشت غیرمجاز از سفره‌های زیرزمینی، خارج از نوبت رسیدگی شود.

 کلمات کلیدی خبر : آب روستا شاپور رجایی