پویاسامانه

تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/06 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 21574698 تاریخ نمایش این آگهی : 1399/01/01 <br/> تعداد بازدید تاکنون : 19939166
کد خبر : 181579 تاریخ ثبت : 1396/10/18 10:55 نظرات تایید شده : 0
داستان تکراری بازار برای محصول خارج فصل استان

صادرات ناجی گوجه‌کاران بوشهری می‌شود؟

خلیج فارس: سالیان متمادی است پشت گوجه کاران هم استانی از قلب الاسد تابستان تا چله زمستان و پایان بهار در هراس افت قیمت محصول می لرزد...
خلیج فارس: سالیان متمادی است پشت گوجه کاران هم استانی از قلب الاسد تابستان تا چله زمستان و پایان بهار در هراس افت قیمت محصول می لرزد، طوری که می توان گفت چهار فصل سال، کشاورزان در تب و تاب روزهای نیامده عرق سرد می ریزند.

به گزارش «خلیج فارس»؛ این وضعیت در شرایطی می باشد که کشاورزی خصوصا گوجه کاری منبع معاش نیمی از جمعیت برخی شهرستان های استان نظیر دشتی، دیر و دشتستان می باشد و به نوعی در تمام تار و پود زندگی و حیات این مردم گسترده شده است.

امسال هم داستان افت قیمت گوجه فرنگی تکرار شده و در شرایط فعلی همه امیدها به بازشدن مرزهای صادراتی نظیر عراق است تا زحمت هایی که برای محصول صرف شده به بار بنشیند.

بسیاری از کشاورزان هنوز برای تسویه بدهی های خود از سال پیش در مخمصه و فشارند و دیگر تاب زیان در سال رزاعی فعلی را ندارند و اگر چاره ای برای این وضعیت اندیشیده نشود، چشم انداز بدی در انتظار جامعه کشاورزی و گوجه کاران می باشد.

سال گذشته با حضور اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس و همکاری سازمان تعاون روستایی، محصول گوجه فرنگی مازاد استان به میزان 63 هزارتن با قیمت توافقی خریداری شد.

در سال زراعی جاری 12 هزار هکتار زمین در استان بوشهر زیر کشت گوجه فرنگی خارج فصل است که در راستای صرفه جویی در منابع آب و با طرح الگوی کشت، 2 هزار هکتار سطح زیرکشت کاهش یافته است.

پیگیری برای صادرات گوجه

نماینده دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با نشست با وزیران جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت، زمینه صادرات محصول گوجه فرنگی خارج فصل استان بوشهر در سال جاری فراهم شده است.

سید کمال الدین شهریاری در گفتگو با ایرنا افزود: قیمت پایین و نبود بازار مشکل دیرینه محصول گوجه فرنگی خارج فصل در استان بوشهر است که تقویت زیرساخت ها در کشور و ایجاد امکان صادرات از جمله راهکارهای حل این مشکل است.

وی اضافه کرد: امسال برای جلوگیری از تکرار این مشکل برای گوجه کاران استان با پیگیری های انجام شده با وزیران کشاورزی و تجارت، بازاریابی و عرضه محصول، ارسال آن به کارخانه های صنایع تبدیلی و صادرات آن به کشورهای سردسیر و همسایه از جمله راه حل های اصولی برای حل این معضل تعیین شده است.

شهریاری ادامه داد: بازار کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان، کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای سردسیر از جمله روسیه و آسیای میانه، بازارهای هدف بسیار مهم برای عرضه محصول گوجه فرنگی خارج از فصل استان بوشهر است که باید از این ظرفیت استفاده کرد.

وی بیان کرد: در این ارتباط با دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مقرر شد با هماهنگی مراجع امنیتی و نظامی، مرزهای کشور عراق بویژه مرزهای خسروی و قصرشیرین در کوتاه ترین زمان برای صادرات گوجه فرنگی باز شود.

وی بیان کرد: همچنین وزارت جهاد کشاورزی نیز برای روان سازی شرایط صادرات به سایر کشورهای هدف، پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

 

-->